Kremrat e diellit kanë ende përbërës të frikshëm

Në vitin 2019, Administrata e Ushqimit dhe Barnave u tha prodhuesve të kremrave kundër diellit se kishte shqetësime për sigurinë në lidhje me 12 përbërës që u japin këtyre të ashtuquajturave locione dhe spraj fuqinë e tyre mbrojtëse. Ai që u bë shqetësues sidomos midis studiuesve dhe mbrojtësve të konsumatorëve ishte oxybenzone. Studimet kanë treguar se ai mund të prishë ekuilibrin e hormoneve në mënyra që mund të rrisin rrezikun e kancerit dhe të çojnë në shtatzëni më të shkurtra, si dhe në nivele më të ulëta të testosteronit tek djemtë adoleshentë. Oxybenzone është gjetur në lëngun amniotik dhe qumështin e gjirit.
Katër vjet më vonë, oxybenzone është eliminuar kryesisht si një përbërës – megjithëse prodhuesit zakonisht nuk mund të arrijnë një SPF me mbrojtje mbi 50 pa e shtuar atë në përzierje, kështu që ai mund të gjendet ende në markat e njohura. Përqindja e kremrave kimikë të diellit me oxybenzone në treg ra nga 60% në 2019 në 13% këtë vit, sipas Environmental Working Group (EWG), një organizatë kërkimore dhe advokuese në Uashington, DC.

Kjo rënie është nxitur më shumë nga ndjenja e konsumatorit sesa nga veprimet zyrtare: FDA nuk ka urdhëruar heqjen e oxybenzone nga kremrat e diellit – ose nuk e ka siguruar publikun se është i sigurt. Pasi oxybenzone dhe një kimikat tjetër u lidhën me dëmtimin e shkëmbinjve koralorë në Hawaii, shteti ndaloi shitjen e kremrave kundër diellit me këto përbërës duke filluar nga viti 2021. Dy qarqe, përfshirë Maui, kanë ndaluar që atëherë shitjen e çdo kremi kimik ndaj diellit.

Dhe nuk kanë  ndryshuar shumë gjëra me përbërësit e tjerë për të cilët FDA ngriti shqetësime. Në atë kohë, agjencia tha se pa më shumë të dhëna nuk mund të vazhdonte t’i lejonte ato të përdoreshin në përbërjen e kremrave të diellit. Por industria, e udhëhequr nga një grup lobues i quajtur Këshilli i Produkteve të Kujdesit Personal (PCPC), i kërkoi FDA-së të priste; këshilli tha se do të merrte më shumë informacion nga FDA deri në këtë vit. Kjo nuk ka ndodhur. “Ne ende nuk kemi parë ndonjë paraqitje të të dhënave apo plane për paraqitjen e të dhënave,” thotë Homer Swei, nënkryetar i lartë për shkencën e jetesës së shëndetshme në EWG.
Një zëdhënës i PCPC thotë se puna e FDA-së gjatë pandemisë Covid-19 e devijoi agjencinë nga ofrimi i udhëzimeve që i nevojiteshin industrisë për të mbledhur të dhënat, duke vonuar atë që këshilli i referohej si një draft afat kohor. PCPC i dërgoi Bloomberg Businessweek një letër që i dërgoi FDA-së në shtator 2021 duke përditësuar agjencinë mbi përparimin e saj. Një zëdhënës i FDA thotë: “Tema e përbërësve të kremrave të diellit mbetet një prioritet i lartë për agjencinë dhe ne do të vazhdojmë të punojmë sa më shpejt që të jetë e mundur me partnerët tanë të jashtëm për të mbrojtur sa më mirë shëndetin publik.”

Oxybenzone dhe përbërës të tjerë në fjalë, si homosalate dhe avobenzone, njihen si përçarës endokrinë. Instituti Kombëtar i Shkencave të Shëndetit Mjedisor ka lidhur ndërprerësit endokrin me çrregullimin e deficitit të vëmendjes/hiperaktivitetit, përveç kancerit dhe çështjeve të fertilitetit. Në SHBA, prodhuesit e kremrave kundër diellit përdorin homosalate me përqendrim deri në 15%; në Bashkimin Evropian, kufiri është 0.5%.

Shqetësimet nuk kufizohen vetëm tek përçarësit endokrinë. Hulumtimet e publikuara në vitin 2021 zbuluan se disa kremra kundër diellit me përbërësin popullor octocrylene rezultuan pozitivë për benzophenone, një kancerogjen i mundshëm që mund të formohet kur octocrylene shpërbëhet me kalimin e kohës. Prodhuesi gjerman i kimikateve BASF SE u tha prodhuesve të kremrave të diellit atë vit se do të ndalonte furnizimin me octocrylene pasi “dëgjonte shqetësimet në rritje” në lidhje me të. Kompania ndaloi përmbushjen e porosive në dhjetor 2022, sipas një letre të marrë nga Bloomberg News.
“Ne me të vërtetë duhet të zhvillojmë këta përbërës më të mirë që kanë një profil më të mirë sigurie”
FDA nuk dëshiron t’i dekurajojë njerëzit të përdorin krem kundër diellit. “Duke pasur parasysh përfitimet e njohura të shëndetit publik,” thotë zëdhënësi, “FDA është e përkushtuar të gjejë mënyra për të lehtësuar tregtimin e produkteve mbrojtëse kundër diellit.” Por agjencia gjithashtu nuk ka miratuar përbërës më të rinj, alternativë. Ajo i konsideron kremrat kundër diellit ilaçe pa recetë, megjithëse kur filloi të rregullonte përbërësit e tyre 40 e më shumë vite më parë, nuk u kërkoi kompanive të jepnin shumë të dhëna për kimikatet. Në vitin 2020, FDA publikoi një studim në Gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane që zbuloi se përbërësit e kremrave të diellit hynë në qarkullimin e gjakut pas vetëm një përdorimi dhe mund të qëndrojnë në sistemet tona deri në 21 ditë. Studimi zbuloi se oxybenzone dhe homosalate zgjasin më shumë.
Rregullatorët evropianë kanë lëvizur shumë më shpejt për të nxjerrë kimikate më të reja në treg, kryesisht për shkak se ata i trajtojnë kremrat kundër diellit më shumë si kozmetikë dhe nuk kërkojnë aq të dhëna sa FDA tani. Disa përbërës që përdoren në BE nuk absorbohen në të njëjtën mënyrë si përbërësit më të vjetër në treg në SHBA, thonë studiuesit. “Ne me të vërtetë duhet t’i zhvillojmë këta përbërës më të mirë që kanë një profil më të mirë sigurie,” tha Kelly Dobos, një kimiste kozmetike që ka punuar në industri dhe tani është një konsulente.
Mënjanë shqetësimet e sigurisë, 12 përbërësit që FDA ka shënuar mbrojnë kryesisht nga rrezet ultravjollcë B, të cilat shkaktojnë djegie nga dielli. Në Evropë, formulimet më të reja janë gjithashtu më të mira në rritjen e mbrojtjes nga rrezet UVA, të cilat depërtojnë në lëkurë dhe mund të shkaktojnë kancer. Avobenzone dhe minerali i zinkut konsiderohen si përbërësit më të mirë të disponueshëm aktualisht për mbrojtjen nga UVA në SHBA. Industria e kremrave të diellit nuk ka prodhuar ende të dhënat e sigurisë dhe efektivitetit që kërkon FDA për përbërësit më të rinj.

Kompania holandeze DSM-Firmenich AG është përpjekur të marrë miratimin e FDA për bemotrizinol, një përbërës i përdorur në BE për më shumë se 20 vjet. DSM duhet ende të lundrojë me sukses procesin e FDA-së. “Fatkeqësisht, disa kompani të tjera që kanë punuar për të miratuar këto përbërës aktivë të rinj në SHBA, kanë hequr dorë nga puna për shkak se kërkon shumë kohë,” thotë Dobos. FDA thotë se “vazhdon të inkurajojë palët e interesuara të punojnë me agjencinë për të siguruar të dhënat e nevojshme“. DSM nuk iu përgjigj një kërkese për koment.
Ndërkohë, konsumatorët po i drejtohen kremrave minerale kundër diellit. Versionet e njohura si oksidi i zinkut dhe dioksidi i titanit, për të cilët FDA ka thënë se janë të sigurta, qëndrojnë në lëkurë dhe bllokojnë rrezet e diellit. Oksidi i zinkut është një krem kundër diellit me “spektër të gjerë“, që do të thotë se bllokon rrezet UVA dhe UVB. Tregu global i kremrave të diellit mineral arriti në 960 milionë dollarë në vitin 2021 dhe pritet të arrijë në 1.6 miliardë dollarë në vitin 2031, sipas Transparency Market Research në Wilmington, Delaware. Ata kanë një reputacion se janë më të vështirë për t’u shpërhapur sesa varietetet kimike, duke i bërë njerëzit të duken si fantazma, megjithëse shumë marka e kanë zgjidhur këtë problem dhe disa versione madje janë të ngjyrosura.
Douglas Grossman, bashkë-udhëheqës i Qendrës së Melanomës së Institutit të Kancerit të Universitetit të Utah Huntsman, këshillon pacientët të përdorin një krem mineral mineral. “Ai shmang të gjitha problemet me kremrat kimikë të diellit,” thotë ai. “Thjesht ka kuptim të përbashkët që ju vendosni diçka në lëkurë dhe kjo bllokon rrezet ultraviolet, do të funksionojë më mirë sesa nëse keni diçka që përthithet në lëkurë dhe UV depërton në lëkurë.”
Me kremrat e diellit kimik dhe mineral, një SPF mbi 30 nuk ofron mbrojtje dukshëm më të madhe, thonë Grossman dhe Dobos. SPF 30 bllokon 97% të rrezeve UVB, ndërsa SPF 50 bllokon 98%, dhe duhen përqëndrime më të larta të përbërësve për të arritur SPF më të larta. FDA ka propozuar ndalimin e prodhuesve të kremrave kundër diellit që të shesin produkte të etiketuara me një SPF më të lartë se 60.
Sigurisht, shmangia e diellit në mes të ditës dhe veshja e veshjeve mbrojtëse si kapela dhe mëngë të gjata janë gjithashtu mjete efektive për të luftuar efektet negative të ekspozimit në diell. “Kur flas me pacientët,” thotë Grossman, “përpiqem me të vërtetë të theksoj gjëra të tjera që ata mund të bëjnë përveç kremit të diellit që mund të bëjë ndryshim.”
Burimi: bloomberg.com
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here