Mos i lini rrobat në komot e hotelit nëse nuk doni të merrni çimka krevati

Kur udhëtoni, shmangia e çimkave duhet të jetë prioritet. Një mjek i njohur i TikTok, Dr. Jason Singh, ka ndarë këshilla thelbësore për një vend befasues në dhomat e hoteleve që udhëtarët duhet të shmangin për t’u larguar nga këta dëmtues: komot e hotelit.

Sa prej jush i shpaketojnë plotësisht rrobat nga valixheja në një komo hoteli?” Singh pyeti ndjekësit e tij, duke paralajmëruar se këto komo, veçanërisht ato prej druri me nyje dhe të çara, janë me rrezik të lartë për infektimin e çimkave dhe rrallëherë pastrohen tërësisht.

Hulumtimet nga Shoqata Kombëtare e Menaxhimit të Dëmtuesve e mbështesin këtë shqetësim, duke zbuluar se 68% e hoteleve dhe moteleve janë të prirur ndaj çimkave. Për më tepër, një kompani monitoruese raportoi një rritje marramendëse prej 278% të infektimeve me çimka gjatë dy viteve të fundit.

Në vend që të përdorni komot e hotelit, Singh rekomandon varjen e rrobave në dollapë ose mbajtjen e tyre në valixhen tuaj për të minimizuar rrezikun e insekteve.

Për ata që duan të sigurojnë që dhoma e tyre e hotelit të mos ketë çimka, Singh ofron një këshillë të thjeshtë: përdorni tharësen e flokëve të hotelit në temperaturën më të lartë për të fryrë ajrin e nxehtë përgjatë shtresave të dyshekut dhe në të çara. Nxehtësia do t’i detyrojë çimkat të largohen nga fshehja, duke i bërë më të lehtë për t’u dalluar.

Duke ndjekur këto këshilla, udhëtarët mund të mbrohen më mirë nga çimkat dhe të shijojnë një qëndrim pa shqetësime.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here