Përgjithmonë e re, e bukur dhe pa skandale: Rritja e ndikuesve virtualë të Koresë së Jugut

Ajo ka më shumë se 130,000 ndjekës në Instagram, ku poston foto nga aventurat e saj në mbarë botën. Ajo është gjithmonë e kuruar, rrobat e saj duken sikur kanë dalë direkt nga pasarelat. Ajo këndon, kërcen dhe modelon — dhe asnjëra prej tyre nuk është e vërtetë.

Rozy është një “ndikuese virtuale” e Koresë së Jugut, një njeri i përkthyer në mënyrë digjitale, por aq realist saqë shpesh ngatërrohet me një njeri prej mishi e gjaku.

A je një person i vërtetë?” pyet një nga fansat e saj në Instagram. “A je një AI? Apo një robot?

Sipas kompanisë me seli në Seul që e krijoi atë, Rozy është një përzierje e të trejave që ndahen në botën reale dhe virtuale.

Ajo është “në gjendje të bëjë gjithçka që njerëzit nuk munden ta bëjnë … në formën më njerëzore“, thotë Sidus Studio X në faqen e saj të internetit.

Kjo përfshin grumbullimin e fitimeve për kompaninë në botën e reklamave dhe argëtimit me shumë miliarda dollarë.

Që nga fillimi i saj në vitin 2020, Rozy ka arritur marrëveshje dhe sponsorizime të markave, ka dalë në pistë në shfaqjet virtuale të modës dhe madje ka publikuar dy këngë.

Dhe ajo nuk është vetëm.

Industria “virtuale njerëzore” po lulëzon, dhe bashkë me të një ekonomi krejtësisht e re, në të cilën ndikuesit e së ardhmes nuk plaken kurrë, pa skandale dhe digjitalisht pa të meta — duke ndezur alarmin tek disa në një vend tashmë të fiksuar pas standardeve të paarritshme të bukurisë.

Si funksionojnë influencuesit virtualë?

Teknologjia CGI (imazhe të krijuara nga kompjuteri) pas Rozy nuk është e re. Është e kudondodhur në industrinë e sotme të argëtimit, ku artistët e përdorin atë për të krijuar personazhe realiste jo-njerëzore në filma, lojëra kompjuterike dhe video muzikore.

Por vetëm kohët e fundit është përdorur për të bërë influencues.

Ndonjëherë, Sidus Studio X krijon një imazh të Rozy nga koka te këmbët duke përdorur teknologjinë, një qasje që funksionon mirë për imazhet e saj në Instagram. Herë të tjera ajo vendos kokën e saj mbi trupin e një modeli njerëzor — kur ajo modelon veshje, për shembull.

Marka e shitjes me pakicë të Koresë së Jugut Lotte Home Shopping krijoi influencuesen e saj virtuale – Lucy, e cila ka 78,000 ndjekës në Instagram – me softuer që përdoret zakonisht për lojëra video.

Ashtu si homologët e tyre në jetën reale, ndikuesit virtualë krijojnë një grup ndjekësish përmes mediave sociale, ku postojnë fotografi të “jetës” së tyre dhe ndërveprojnë me fansat e tyre. Llogaria e Rozy tregon se ajo “udhëton” në Singapor dhe shijon një gotë verë në një çati, ndërsa fansat e saj komplimentojnë veshjet e saj.

Brezat e vjetër mund ta konsiderojnë disi të çuditshme ndërveprimin me një person artificial. Por ekspertët thonë se ndikuesit virtualë kanë goditur një akord me koreanët më të rinj, vendasit digjitalë që kalojnë pjesën më të madhe të jetës së tyre në internet.

Lee Na-kyoung, një 23-vjeçare që jeton në Incheon, filloi të ndiqte Rozy rreth dy vjet më parë duke menduar se ajo ishte një person i vërtetë.

Rozy e ndoqi atë, ndonjëherë duke komentuar postimet e saj dhe një miqësi virtuale lulëzoi — një miqësi që ka duruar edhe pasi Lee zbuloi të vërtetën.

Ne komunikuam si miq dhe ndihesha rehat me të – kështu që nuk e mendoj si një AI, por një mike të vërtetë”, tha Lee.

Më pëlqen përmbajtja e Rozy,” shtoi Lee. “Ajo është aq e bukur sa nuk mund ta besoj se është një inteligjencë artificiale.”

Një biznes fitimprurës

Mediat sociale jo vetëm që u mundësojnë ndikuesve virtualë të krijojnë një bazë fansash – por prej tyre po vijnë dhe paratë.

Instagrami i Rozy-t, për shembull, është i mbushur me përmbajtje të sponsorizuar ku ajo reklamon produkte për kujdesin e lëkurës dhe modës.

Shumë kompani të mëdha në Kore duan të përdorin Rozy si model,” tha Baik Seung-yup, CEO i Sidus Studio X. “Këtë vit, ne presim të arrijmë lehtësisht mbi dy miliardë won Korean (rreth 1.52 milion dollarë) në fitim vetëm me Rozy.”

Ai shtoi se ndërsa Rozy u bë më e njohur, kompania fitoi më shumë sponsorizime nga markat luksoze si Chanel dhe Hermes, si dhe revista dhe kompani të tjera mediatike. Reklamat e saj tani janë shfaqur në televizion, madje edhe në hapësirat jashtë linje si tabelat dhe anët e autobusëve.

Lotte pret fitime të ngjashme këtë vit nga Lucy, e cila ka sjellë oferta reklamimi nga kompanitë financiare dhe ndërtimore, sipas Lee Bo-hyun, drejtori i divizionit të biznesit mediatik të Lotte Home Shopping.

Modelet janë shumë të kërkuara sepse ndihmojnë markat të arrijnë konsumatorët më të rinj, thonë ekspertët. Klientët e Rozy përfshijnë një firmë sigurimesh jete dhe një bankë — kompani që zakonisht shihen si të modës së vjetër. “Por ata thonë se imazhi i tyre është bërë rifreskuar pas punës me Rozy,” tha Baik.

Ndihmon gjithashtu që, krahasuar me disa nga homologët e tyre të jetës reale, këta yje të rinj janë me pak mirëmbajtje.

Lotte dhe Sidus Studio X i duhen disa orë deri në disa ditë për të krijuar një imazh të yjeve të tyre dhe nga dy ditë në disa javë për një reklamë video. Kjo është shumë më pak kohë dhe punë sesa kërkohet për të prodhuar një reklamë me njerëz të vërtetë — ku javë ose muaj mund të shpenzohen për kërkimin e vendndodhjes dhe përgatitjen e logjistikës si ndriçimi, flokët dhe grimi, stilimi, ushqimi dhe redaktimi pas prodhimit.

Dhe, ndoshta po aq e rëndësishme: ndikuesit virtualë nuk plaken, lodhen dhe nuk përfshihen në polemika.

Lotte vendosi për një influencues virtual kur mendonte se si të maksimizonte “prezantuesit e shfaqjes së saj“, tha Lee.

Lotte Home Shopping punësonte njerëz për të reklamuar produktet në TV – por ato “kushtojnë shumë” dhe “do të ketë ndryshime kur të plaken,” tha Lee. Kështu, ata dolën me Lucy, e cila është “përgjithmonë 29 vjeç“.

Lucy nuk është i kufizuar në kohë apo hapësirë,” shtoi ai. “Ajo mund të shfaqet kudo. Dhe nuk ka çështje morale.”

Një pyetje për bukurinë

Koreja e Jugut nuk është i vetmi vend që ka përqafuar influencuesit virtualë.

Ndër ndikuesit virtualë më të famshëm në botë janë Lil Miquela, i krijuar nga bashkëthemeluesit e një startup-i teknologjik amerikan, i cili ka marketuar disa marka duke përfshirë Calvin Klein dhe Prada dhe ka më shumë se 3 milionë ndjekës në Instagram; Lu of Magalu, krijuar nga një kompani braziliane me pakicë, me afro 6 milionë ndjekës në Instagram; dhe FNMeka, një reper i krijuar nga kompania muzikore Factory New, me më shumë se 10 milionë ndjekës të TikTok.

Por ka një ndryshim të madh, sipas Lee Eun-hee, një profesor në Departamentin e Shkencës së Konsumatorit të Universitetit Inha: ndikuesit virtualë në vende të tjera priren të pasqyrojnë një shumëllojshmëri të prejardhjeve etnike dhe idealeve të bukurisë.

Njerëzit virtualë në vende të tjera të botës kanë diçka “unike“, ndërsa “ata në Kore janë bërë gjithmonë të bukura dhe të lezetshme duke reflektuar vlerat e çdo vendi,” shtoi ajo.

Dhe në Korenë e Jugut – e quajtur shpesh “kryeqyteti i kirurgjisë plastike në botë” për industrinë e saj të lulëzuar prej 10.7 miliardë dollarësh – ka shqetësime se ndikuesit virtualë mund të nxisin më tej standardet joreale të bukurisë.

Koreanët më të rinj kanë filluar të tërhiqen kundër këtyre idealeve në vitet e fundit, duke ndezur një lëvizje në 2018 të quajtur “ikja nga korseja“.

Por idetë për atë që në popull konsiderohet e bukur, në vend mbeten të ngushta; për gratë, kjo zakonisht nënkupton një figurë të imët me sy të mëdhenj, një fytyrë të vogël dhe lëkurë të zbehtë dhe të pastër.

Dhe këto veçori ndahen nga shumica e ndikuesve virtualë të vendit; Lucy ka lëkurë të përsosur, flokë të gjatë me shkëlqim, një nofull të hollë dhe një hundë të mprehtë. Rozy ka buzë të plota, këmbë të gjata dhe një bark të sheshtë.

Lee Eun-hee paralajmëroi se ndikuesit virtualë si Rozy dhe Lucy mund t’i bëjnë standardet tashmë të kërkuara të bukurisë së Koresë edhe më të paarritshme – dhe duke rritur kërkesën për kirurgji plastike ose produkte kozmetike tek gratë që kërkojnë t’i imitojnë ato.

Gratë e vërteta duan të bëhen si ato dhe burrat duan të takohen me njerëz me të njëjtën pamje”, tha ajo.

Krijuesit e Rozy dhe Lucy hedhin poshtë një kritikë të tillë.

Përfaqësuesi i Lotte, Lee Bo-hyun tha se ata ishin përpjekur ta bënin Lucy më shumë sesa thjesht një “imazh të bukur” duke krijuar një histori dhe personalitet të hollësishëm. Ajo ka studiuar dizajn industrial dhe punon në dizajnin e makinave. Ajo poston për punën dhe interesat e saj, të tilla si dashuria për kafshët dhe kimbap – rrotulla orizi të mbështjella me alga deti. Në këtë mënyrë, “Lucy po përpiqet të ketë një ndikim të mirë në shoqëri“, tha Lee, duke shtuar: “Ajo po i jep një mesazh publikut që ‘bëni atë që dëshironi të bëni sipas bindjeve tuaja‘”.

Baik, CEO i Sidus Studio X, tha se Rozy nuk është ajo që “kushdo do ta quante të bukur” dhe se firma ishte përpjekur qëllimisht ta bënte pamjen e saj unike dhe të largohej nga normat tradicionale koreane. Ai tregoi njollat në faqet e saj dhe sytë e saj të shtrirë.

Rozy u tregon njerëzve rëndësinë e besimit të brendshëm”, shtoi ai. “Ka njerëz të tjerë virtualë që janë kaq të bukur… por unë e bëra Rozy-n për të treguar se mund të jesh ende e bukur edhe pa një fytyrë konvencionalisht tërheqëse”.

‘Fytyra e zezë digjitale’

Por shqetësimet shkojnë përtej standardeve koreane të bukurisë. Diku tjetër në botë ka debat mbi etikën e marketingut të produkteve për konsumatorët të cilët nuk e kuptojnë se modelet nuk janë njerëzore, si dhe rrezikun e përvetësimit kulturor kur krijohen influencues të etnive të ndryshme — të etiketuar nga disa si “fytyrë e zezë digjitale“.

Kompania mëmë e Facebook dhe Instagram, Meta, e cila ka më shumë se 200 influencues virtualë në platformat e saj, i ka pranuar rreziqet.

Si çdo teknologji përçarëse, media sintetike ka potencialin për të mirë dhe për dëm. Çështjet e përfaqësimit, përvetësimit kulturor dhe lirisë shprehëse janë tashmë një shqetësim në rritje,” tha kompania në një postim në blog.

Për të ndihmuar markat të lundrojnë në problemet etike të këtij mediumi në zhvillim dhe për të shmangur rreziqet e mundshme, Meta po punon me partnerët për të zhvilluar një kornizë etike për të udhëhequr përdorimin e ndikuesve virtualë.

Por një gjë duket e qartë: industria është këtu për të qëndruar. Ndërsa interesi për botën digjitale lulëzon – duke filluar nga teknologjitë metaverse dhe të realitetit virtual deri te monedhat dixhitale – kompanitë thonë se ndikuesit virtualë janë kufiri tjetër.

Lotte shpreson që Lucy të kalojë nga reklamimi në argëtim, ndoshta duke u shfaqur në një dramë televizive. Firma po punon gjithashtu për një njeri virtual që do të tërheqë blerësit në të 40-at deri në 60-at e tyre.

Sidus Studio X ka gjithashtu ambicie të mëdha; Rozy do të lançojë markën e saj të kozmetikës në gusht, si dhe një NFT (token jo i këmbyeshëm), dhe firma shpreson të krijojë një treshe virtuale pop për të marrë pjesë në listat muzikore.

Baik thekson se shumica e fansave nuk i takojnë personazhet e famshëm të vërtetë, por i shohin vetëm në ekrane. Pra, “nuk ka asnjë ndryshim të madh midis njerëzve virtualë dhe të famshmëve të jetës reale që ata pëlqejnë,” tha ai.

Ne duam të ndryshojmë perceptimet se si njerëzit mendojnë për njerëzit virtualë”, shtoi Baik. “Ajo që ne bëjmë nuk është të heqim punët e njerëzve, por të bëjmë gjëra që njerëzit nuk mund t’i bëjnë, të tilla si puna 24 orë ose krijimi i përmbajtjes unike si ecja në qiell.”

Burimi: CNN
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here