Intoksikimi nga uji: shkaqet, shenjat dhe si ta shmangni atë

Kur bëhet fjalë për ujin, sa është shumë? Ju e dini se keni nevojë për shumë H2O për të qenë të shëndetshëm dhe për të mbajtur trupin tuaj në formë, por a e dini se mund të pini shumë dhe të vini në rrezik sistemin tuaj? Quhet intoksimi me ujë dhe mund të jetë vdekjeprurëse.

 • A mund të jetë uji aq i rrezikshëm saqë pirja e tepërt mund të shkaktojë vdekjen?
 • A mund të pini shumë pa e ditur?
 • Sa është “shumë”?

Çfarë e shkakton intoksikimin nga uji?

Shpesh quhet helm uji, por duhet të dini se është i rrallë. Një person mesatar do të ketë një gjendje të tillë vetëm duke pirë disa shishe çdo ditë. Problemi shfaqet kur merrni sasi të konsiderueshme uji dhe sistemi juaj nuk mund ta shpëlajë atë mjaft shpejt. I gjithë lëngu i tepërt nuk ka ku të shkojë, kështu që kthehet dhe hyn në qarkullimin e gjakut. Pasi të hyjë në gjak, ai udhëton në çdo pjesë të sistemit tuaj. Megjithatë, pjesa më e rrezikshme është truri juaj. Trupi juaj ka elektrolite që janë përgjegjës për mbajtjen e qelizave tuaja të jonizuara. Kur uji i vërshon këto qeliza, bilanci juaj i elektrolitit bëhet i paqëndrueshëm. A keni parë pije sportive që ju rivendosin kaliumin, natriumin dhe magnezin?

Të gjitha këto janë pjesë e elektroliteve tuaja jetike që janë të nevojshme për funksionimin e trupit tuaj. Tani, shumë ujë në një periudhë të shkurtër mund të jetë toksik. Përveç kësaj, kur hyn në tru, mund të shkaktojë ënjtje. Megjithatë, pijet sportive janë bërë kryesisht nga uji, kështu që ndërsa ato ndihmojnë disa me elektrolite, ato gjithashtu mund të shkaktojnë dehje nga uji.

Pesë llojet e personave më të ndjeshëm ndaj intoksimit nga uji

Ju nuk jeni në rrezik të pini më shumë ujë sesa mund të përballojë sistemi juaj duke konsumuar vetëm disa shishe çdo ditë. Megjithatë, kërcënimi i vërtetë vjen kur jeni duke ushtruar ose duke bërë një punë intensive të punës që ju bën të përtypeni për të rihidratuar. Shanset që të përballeni me dehjen e ujit janë të pakta, megjithëse ndodh. Këtu janë disa situata ku dehja nga shumë ujë bëhet realitet.

 1. Njerëzit që kanë probleme të shëndetit mendor janë më të prirur ndaj dehjes nga uji

Kush e dinte se ekzistonte një gjendje e shëndetit mendor ku njerëzit ndiheshin të detyruar të pinin ujë? Polidipsia psikogjenike është një sëmundje mendore në të cilën njerëzit ndiejnë dëshirën për të hidratuar trupin e tyre dhe duket se nuk mund të ngopen. Sipas Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë, kjo çështje e shëndetit mendor vjen me kushte të tjera psikiatrike, si bipolariteti dhe skizofrenia, kështu që zakonisht nuk ndodh vetëm. Kujdestarët duhet të vëzhgojnë për çdo simptomë të pirjes së shumë ujë në një periudhë të shkurtër ose simptoma të hiponatremisë.

 1. Atletët – Konkretisht vrapuesit

Ndërsa çdo atlet mund të dehet duke gëlltitur ujë, zakonisht vrapuesit e përjetojnë atë. Në këtë rast, quhet hiponatremia holluese dhe nuk u ndodh vetëm atyre që pinë ujë, por pirja e pijeve sportive nuk do t’ju shpëtojë. Në vitin 2002, një studim u krye dhe u raportua tek Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë pas Maratonës së Bostonit. Zyrtarët zbuluan se më shumë se 13 përqind e pjesëmarrësve vuanin nga dehja e ujit.

 1. Punëtorët që mbingarkojnë trupat e tyre me lodhje

Ka shumë situata ku djersiteni dhe përpiqeni të zëvendësoni ujin e humbur në trup. Megjithatë, është e vështirë të vlerësosh se sa shumë ke konsumuar kur ende ndihesh i etur. Për shembull, dikush që bën një punë nën vapën e verës është në rrezik të konsiderueshëm, veçanërisht nëse nuk monitoron pirjen e ujit. Ndërkohë që zëvendësimi i një pjese të atij uji është thelbësor, është gjithashtu e rëndësishme të ruani ekuilibrat e elektroliteve.

 1. Foshnjat i nënshtrohen intoksikimit nga uji

Një nga arsyet më të mëdha pse foshnjat janë në rrezik është indeksi i tyre i ulët i masës trupore. Intoksikimi nga uji zakonisht vërehet tek foshnjat nën 1 vjeç. Kur një fëmijë i vogël konsumon një sasi të madhe uji në krahasim me masën e tij trupore, mund të vërë jashtë ekuilibrit ruajtjen e natriumit, gjë që mund të shkaktojë një gjendje të dehur.

 1. Personat pa ndjenja

Kur një person është në koma ose ndryshe pa ndjenja, ai merr hidratim përmes linjave intravenoze. Disa shembuj të kësaj do të ishin pacientët që përdorin një tub nazogastrik. Ekipi mjekësor duhet të sigurohet që të balancojë lëngjet e dhëna në mënyrë që të mos ketë humbje elektrolite. Ata bashkëadministrojnë ujin. Kur individët kanë një gjendje mjekësore, si diabeti insipidus, ata kanë më shumë gjasa të përpunojnë lëngjet më shpejt sesa dikush që nuk ka një çrregullim të tillë. Sipas informacioneve të Diabetes Insipidus, ai shkakton një etje të madhe që kërkon ujë. Megjithatë, ata urinojnë më shumë për shkak të rritjes së marrjes së ujit, gjë që i lë elektrolitet të çekuilibruar.

Disa shenja qe mund të identifikohen nëse ke intoksikim nga uji:

 • Urina pa ngjyrë
 • Dhimbje koke
 • Urinim i shpeshtë
 • Ënjtje e duarve, këmbëve, gjymtyrëve
 • Dobësia e muskujve
 • Lodhje
 • Nauze dhe të vjella
 • Pupilat e zgjeruara
 • Bradikardi, ose rrahje të ngadalësuar të zemrës
 • Edemë pulmonare

Për të gjitha shenjat ju duhet patjetër të konsultoheni me mjekun e familjes për të marrë ndihmën e duhur dhe diagnostikimin në kohë të cdo lloj sëmundje./mendimi.al

Burimi: Libraria Kombëtare e Mjekësisë Amerikane

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here