Policia e Moskës arreston “kriminelët” e vegjël për vendosjen e luleve në ambasadën e Ukrainës

Pesë fëmijë të moshës 7 deri në 11 vjeç me shenja paqeje në duar mbahen për orë të tëra në rajon, ndërsa dy gra përballen me gjyq për akuza të paspecifikuara.

Policia në Moskë arrestoi dy gra dhe pesë fëmijë që donin të vendosnin lule në ambasadën e Ukrainës. Fotografitë e ndalimit të tyre tregonin fëmijët duke mbajtur një poster duke thënë “Jo luftës”. Fëmijët, të moshës 7 deri në 11 vjeç, u mbajtën me nënat e tyre në një furgon policie përpara se të dërgoheshin në një komisariat. Ata u liruan disa orë më vonë, sipas antropologes Alexandra Arkhipova.
Arkhipova tha se dy gratë e ndaluara ishin Ekaterina Zavizion dhe Olga Alter.
Antropologia, e cila punon në Akademinë Presidenciale Ruse të Ekonomisë Kombëtare dhe Administratës Publike, shkroi në Facebook: “Asgjë nga ajo që ka ndodhur nuk qëndron në kokën time”.
Video e ndarë në mediat sociale me sa duket tregon një nga gratë duke i shpjeguar një vajze që qante nga brenda një qelie se “detyra është që më pak njerëz të mblidhen dhe të thonë se janë kundër luftës”.
Arkhipova tha se policia dyshohet se kërcënoi se do t’u hiqte të drejtën e kujdestarisë grave për pesë fëmijët. Ato do të përballen me një gjyq dhe një gjobë për akuza të paspecifikuara, shtoi Arkhipova. Ajo shkroi: “Prindërit janë të frikësuar”.

Një tjetër shenjë e mbajtur nga njëri prej fëmijëve përmbante një flamur rus të ndjekur nga një shenjë plus dhe një flamur ukrainas, që barazohej me një zemër.
Faqja e internetit OVD-Info, e cila monitoron protestat dhe arrestimet në të gjithë Rusinë, tha se fëmijët deri në moshën 14 vjeç nuk mund të mbahen ligjërisht për më shumë se tre orë.
Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, i cili ndau imazhet e fëmijëve, tha se kjo ishte një tjetër shenjë e numrit që lufta e Putinit kundër Ukrainës po merr mbi fëmijët.
Ai shkroi në Twitter: “Putini është në luftë me fëmijët. Në Ukrainë, ku raketat e tij goditën kopshtet dhe jetimoret, si dhe në Rusi. Këta fëmijë e kaluan këtë natë pas hekurave në Moskë për posterët e tyre “JO LUFTËS”.

“Kjo tregon se sa i frikësuar është ky njeri.”

Një artiste dhe aktiviste 77-vjeçare, Yelena Osipova, u marshua gjithashtu nga një grup policie ndërsa ajo protestonte kundër luftës në Shën Petersburg.

Mijëra njerëz në qytete anembanë Rusisë kanë sfiduar kërcënimet e policisë dhe kanë organizuar protesta kundër pushtimit të Ukrainës. Autoritetet kanë një tolerancë të ulët për demonstratat dhe marshimet, dhe pjesëmarrja në to mund të ketë pasoja të rënda duke përfshirë gjoba, arrestime dhe madje edhe burgim.

OVD-Info tha se autoritetet kanë arrestuar më shumë se 320 protestues kundër luftës në 33 qytete ruse. Gjithsej 6,840 persona janë arrestuar që kur Vladimir Putin, presidenti rus, urdhëroi pushtimin e Ukrainës të enjten e kaluar.

Burimi: The Guardian

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here