Ukraina dhe Rusia bien dakord për armëpushim të përkohshëm për të krijuar “korridoret humanitare”

Ukraina dhe Rusia thuhet se kanë rënë dakord për një armëpushim të përkohshëm lokal në disa zona civile për të krijuar atë që ata i përshkruajnë si “korridore humanitare”.

Kjo në mënyrë që civilët të mund të evakuohen dhe ushqimet dhe ilaçet të mund të shpërndahen.

Sipas mediave ndërkombëtare, marrëveshja e armëpushimit u ndërmjetësua pas raundit të dytë të bisedimeve mes zyrtarëve të enjten.

Të dhënat nga agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët sugjerojnë se më shumë se 1 milion njerëz janë larguar nga Ukraina që kur Rusia pushtoi shtatë ditë më parë. Eksodi parashikohet të bëhet kriza më e keqe humanitare e Evropës për këtë shekull.

Trupat ruse pushtuan qytetin Kherson të enjten, duke e bërë atë qytetin e parë të madh që bie në luftën e vazhdueshme. Besohet se trupat ruse po synojnë qytetet bregdetare, duke ndërprerë rrugët për ushqim dhe përforcime për forcat e Ukrainës.

Raportet e paverifikuara nga zyrtarët rusë sugjerojnë se 498 pjesëtarë të shërbimit të tyre kanë vdekur që nga fillimi i pushtimit. Raportohet se 1500 të tjerë janë plagosur në luftime.

Ndërkohë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se 16,000 të huaj kanë dalë vullnetarë për të luftuar për Ukrainën. Kjo pason heqjen e kërkesave për viza për të huajt që dëshironin të hynin në Ukrainë për t’u bashkuar me luftën.

Kombet e Bashkuara thanë se numri i të vdekurve të së mërkurës nga luftimet është 227. Kjo shifër përfshin 15 fëmijë.

Burimi: Nation Wide

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here