‘Punët e ëndrrave kanë vdekur’: Dorëheqja pa zhurmë është tendenca e TikTok që inkurajon punonjësit që ta marrin shtruar në punë

Profesionistët e rinj po mësojnë të thonë ‘jo’ për më shumë dhe ‘po’ për më pak.

Teksa Gen-Z po hyn në botën e korporatave dhe millenials kanë filluar të përjetojnë rraskapitjen, duke mos shkuar kurrë mbi dhe përtej punës është trendi më i fundit që po ndjekin profesionistët e rinj.

Tendenca e “dorëheqjes pa zhurmë” në TikTok po rritet pasi millenials po inkurajojnë brezin e ardhshëm të punonjësve që të shmangin punën me orar të zgjatur.

Josh Bittinger, i cili punon në një kompani konsulence menaxheriale, shpjegoi për Wall Street Journal se ideja e “largimit pa zhurmë” ka të bëjë më pak me të qenit dembel në punë dhe më shumë për të shmangur konsumimin nga puna.

E gjithë ideja për ta marrë punën më lehtshëm është të mësoni të ndaloni së thoni “po” për çdo gjë dhe të thoni “jo” kur keni nevojë për kohë për veten tuaj, sipas Bittinger.

Një raport global i vendit të punës në vitin 2022 nga Gallup përcaktoi se vetëm 21% e punonjësve ishin të angazhuar në punë dhe shumica nuk e shihnin më punën e tyre si kuptimplotë pas pandemisë.

Kjo statistikë është e dukshme në përmbajtjen e postuar nga TikTokers nën hashtagun e korporatës së aplikacionit. Mijëra përdorues lavdërojnë videot virale që dekurajojnë këdo që të bëjë më shumë në punë.

The Guardian spekulon se prirja në internet mund t’i detyrohet origjinës së saj mediave sociale kineze, ku hashtag #TangPing, që do të thotë “shtrirë në shesh” dhe i referohet orëve tipike të gjata të punës në vend, u censurua nga qeveria, sipas raportit.

Një përdorues solli një citim që qarkullonte në vendin e saj të punës: “‘Puna e palodhur shpërblehet…me më shumë punë‘,” thuhej në koment.

Një tjetër TikToker inkurajoi shokët e millenials të përditësojnë rezymetë e tyre ndërsa hynë në “epokën e zuzarëve të korporatave” për të vënë shëndetin e tyre mendor në vend të parë.

Ideja e punëve të ëndrrave është e VDEKUR”, ka shkruar një komentues. “Unë ëndërroj vetëm për kohën e lirë dhe për të pasur para të mjaftueshme për kafe çdo mëngjes.”

Burimi: Entrepreneur
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here