Rusia pretendon se NATO po përgatitet për luftë

Duke folur gjatë një konference për atashetë ushtarakë dhe diplomatë të tjerë të huaj, në Moskë, të hënën, zëvendësministri rus i Mbrojtjes Alexander Fomin akuzoi NATO-n se po përgatitet për “një konflikt të armatosur në shkallë të gjerë, me intensitet të lartë me Rusinë”, shkruajnë mediat ruse.

Përgatitja vjen me zgjerimin e aftësive ushtarake të bllokut dhe pasqyrohet gjithashtu në dokumentet e programit të NATO-s ku Moska është emërtuar pa mëdyshje “si burimi kryesor i kërcënimeve për sigurinë e koalicionit”, vuri në dukje Fomin. Në të njëjtën kohë, dokumentet më të vjetra, duke përfshirë deklaratën e Romës të vitit 2002, që përcakton se Rusia dhe NATO nuk e konsiderojnë njëra-tjetrën si kundërshtarë, mbeten në fuqi, shtoi ai.

Marrëdhëniet e vazhdueshme të ftohta midis Rusisë dhe aleancës së udhëhequr nga SHBA janë përkeqësuar edhe më shumë muajt e fundit. Në tetor, Moska tha se do të pezullonte të gjitha lidhjet e drejtpërdrejta me NATO-n, duke mbyllur zyrat e saj në Moskë në përgjigje të dëbimit të tetë diplomatëve rusë nga selia e saj në Bruksel.

Në atë kohë, Ministri i Jashtëm Sergej Lavrov tha se kanalet dypalëshe u përdorën nga blloku për “të nxitur propagandën dhe për të ushtruar presion mbi Rusinë” në vend të dialogut kuptimplotë. Në fillim të dhjetorit, presidenti rus Vladimir Putin hodhi idenë e një marrëveshjeje sigurie gjithëpërfshirëse, ligjërisht të detyrueshme me Perëndimin.

Sugjerimi tashmë është materializuar në dy draft dokumente, një për SHBA-në dhe një të veçantë për NATO-n në tërësi. Marrëveshja e propozuar parashikon ndalimin e zgjerimit të NATO-s drejt lindjes dhe përmban garanci për mos-vendosjen e disa sistemeve të armëve në Evropë. Drafti i marrëveshjes ishte krijuar për t’i shërbyer si Rusisë dhe NATO-s, tha Fomin, duke shprehur shpresën se blloku do të përgatitet për të diskutuar në mënyrë konstruktive propozimet e sigurisë së shpejti.

Burimi: RT

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here