Studimi: Simptomat e COVID varen nga dozat e vaksinave që keni bërë

Nëse keni pasur ndonjëherë COVID, ka një shans që të jeni shumë të njohur me simptomat e virusit, të cilat përfshijnë kollë, lodhje dhe dhimbje koke.

Por ndërsa virusi ka evoluar dhe variante të reja si Delta dhe Omicron janë shfaqur, simptomat e tij më të zakonshme kanë ndryshuar – dhe tani, me sa duket, cilat prej tyre merrni varet nga sa vaksina keni bërë.

Vaksinimi kundër COVID zvogëlon rrezikun e sëmundjes së rëndë, shtrimit në spital dhe vdekjes nëse e kapni sëmundjen – por sipas hulumtimeve të reja, mund të diktojë gjithashtu se cilën grup të simptomave më të buta dhe më të zakonshme të virusit do të merrni. Mendohet se një pjesë e madhe e rasteve janë ende asimptomatike.

Në një përditësim të studimit në vazhdim të Zoe Health, i cili ka mbledhur të dhëna nga pothuajse 5 milionë pjesëmarrës që nga viti 2020, studiuesit thanë se kishin identifikuar simptoma që ishin shfaqur javët e fundit, duke vënë në dukje se ato dukeshin të ndryshojnë në varësi të statusit të vaksinimit.

Në përgjithësi, ne pamë simptoma të ngjashme të COVID-19 të raportuara nga njerëz që ishin vaksinuar dhe nuk ishin vaksinuar,” tha ekipi hulumtues në përditësimin e tij. “Sidoqoftë, më pak simptoma u raportuan gjatë një periudhe më të shkurtër kohore nga ata që tashmë kishin marrë një dozë, duke sugjeruar se ata po sëmureshin më pak seriozisht dhe po përmirësoheshin më shpejt.”

Simptomat sipas statusit të vaksinimit
Simptomat më të zakonshme aktuale të raportuara tek ata që ishin plotësisht të vaksinuar, të renditura sipas prevalencës, ishin…

 • Dhimbje të fytit
 • Rrjedhje nga hunda
 • Hundë e bllokuar
 • Kollë e vazhdueshme
 • Dhimbje koke
Simptomat “tradicionale” nga muajt e parë të pandemisë, të tilla si humbja e nuhatjes, ethet dhe gulçimi, u renditën shumë më poshtë në listë për ata që kishin marrë dy doza të një vaksine, thanë studiuesit, duke u emëruar të 6-at , 8-at dhe simptomat e 29-ta më të zakonshme të COVID.

Çuditërisht, ne vumë re se njerëzit që ishin vaksinuar dhe më pas rezultuan pozitivë për COVID-19 kishin më shumë gjasa të raportonin teshtitjen si një simptomë krahasuar me ata pa vaksina,” shtuan ata.

Midis atyre që kishin pasur vetëm një dozë vaksine, simptomat më të zakonshme të kohëve të fundit ishin paksa të ndryshme:

 • Dhimbje koke
 • Rrjedhje nga hunda
 • Dhimbje të fytit
 • Teshtitje
 • Kollë e vazhdueshme
Në njerëzit që ishin të pavaksinuar, tha studimi, simptomat ishin “më të njohura nga renditja tradicionale origjinale“, megjithëse ata pranuan se kishin pasur disa ndryshime nga koha kur u shfaq për herë të parë COVID.

Nëse nuk keni marrë një dozë të një vaksine kundër COVID, simptomat që keni më shumë gjasa të merrni me virusin – sipas studimit të Zoe – janë:

 • Dhimbje koke
 • Dhimbje të fytit
 • Rrjedhje nga hunda
 • Ethe
 • Kollë e vazhdueshme
Humbja e nuhatjes vjen në vendin e 9-të dhe gulçimi vjen shumë më poshtë në listë në numrin 30, duke treguar se simptomat e regjistruara më parë po ndryshojnë me variantet në zhvillim të virusit”, tha ekipi hulumtues.

Të qenit plotësisht i vaksinuar dhe përforcuar kundër COVID ul rrezikun për t’u sëmurë rëndë me virusin, veçanërisht nëse jeni gjithashtu i ri dhe i shëndetshëm.

Megjithatë, mendohet se varianti Omicron dhe pasardhësit e tij – si BA.5, i cili aktualisht është lloji mbizotërues i virusit në Amerikë – shkaktojnë sëmundje më të lehta se paraardhësit e tyre, madje edhe te të pavaksinuarit.

Globalisht, infeksionet COVID janë në rritje, me ekspertët që parashikojnë se do të ketë një rritje të vdekjeve ndërsa Hemisfera Veriore shkon në muajt e saj të dimrit.

Në gusht, Dr. Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Shtëpisë së Bardhë, u bëri thirrje amerikanëve që të vaksinohen ose të rrezikojnë “të futen në telashe” gjatë stinëve më të ftohta.

Burimi: Yahoo
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here