Pse po vdesin më shumë meshkuj nga kanceri i lëkurës?

Vdekjet nga kanceri i lëkurës tek meshkujt janë në rritje. Burrat që janë 49 vjeç e lart kanë një probabilitet më të lartë për të zhvilluar melanoma se çdo kancer tjetër, dhe nga mosha 15 deri në 39 vjeç, burrat kanë 55% më shumë gjasa të vdesin nga melanoma sesa gratë në të njëjtën grupmoshë.

Nëse kapet herët, melanoma dhe shumica e kancereve të lëkurës kanë një shkallë të lartë shërimi. Por kjo është gjëja e ndërlikuar: meshkujt priren të bëjnë kontrolle të lëkurës më rrallë se femrat. Melanoma te meshkujt ka më shumë gjasa të shfaqet në pjesën e pasme të bustit ose në lëkurën e kokës, zona që burrat nuk mund t’i shohin lehtë vetë. Në shumë raste, mund të kërkojë që një partner ta zbulojë atë dhe t’i nxisë ata të shkojnë te një dermatolog për ta kontrolluar.

Partnerët – veçanërisht gratë, të cilat janë më vigjilente për mbrojtjen nga dielli dhe kujdesin e lëkurës në përgjithësi sesa burrat – mund të jenë një ndihmë e madhe. Meshkujt zakonisht mësojnë për kujdesin e lëkurës dhe mbrojtjen nga dielli prej tyre. Gratë në përgjithësi përdorin produkte të përditshme për kujdesin e lëkurës dhe kozmetikë me mbrojtje SPF, për të luftuar efektet e plakjes së diellit, si dhe potencialin për kancer të lëkurës.

Ne kemi nevojë që burrat të jenë të vetëdijshëm se edhe ata duhet të jenë aktivë në përdorimin e SPF-ve për të mbrojtur lëkurën e tyre çdo ditë, jo vetëm kur janë në plazh ose me pushime.

Është gjithashtu e rëndësishme të edukojmë brezin e ardhshëm të fëmijëve – djem dhe vajza. Fëmijët duhet të mbajnë kapele, të lyhen me SPF ose të mbajnë veshje plazhi me mëngë të gjata për t’u mbrojtur nga rrezet e diellit. Duke ia ushqyer që në vegjëli, mund të kemi një brez të ri djemsh që bëhen burra dhe që ruhen nga ekspozimi në diell për të ulur rrezikun e kancerit të lëkurës. /mendimi.al

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here