Lufta Rusi – Ukrainë: Çmimet e naftës po rriten dhe aksionet po bien

Çmimet e naftës u rritën dhe aksionet u fundosën gjatë tregtimit të ethshëm të hënën, pasi rreziku i një ndalimi të SHBA-së dhe Evropës për produktet ruse dhe vonesat në bisedimet iraniane shkaktuan atë që po formohej si një goditje e madhe stagflacioniste për tregjet botërore.

Euro ra pasi kishte arritur barazinë kundrejt frangës së sigurt zvicerane dhe mallrat e të gjitha llojeve ishin në rritje pasi konflikti ruso-ukrainas nuk tregoi asnjë shenjë ftohje.

Pasi u rrit me më shumë se 10%nafta e papërpunuar Brent u kuotua për herë të fundit 7.90 dollarë më shumë duke arritur çmimin prej 126.01 dollarë, ndërsa nafta e papërpunuar amerikane u rrit me 6.67 dollarë duke arritur çmimin prej 122.35 dollarë.

Ky kapërcim çmimesh do të veprojë si një taksë për konsumatorët dhe goditja e mundshme ndaj rritjes ekonomike globale pa që aksionet e S&P 500 të bien 1.5%, ndërsa ato të Nasdaq ranë me 1.9%.

Të ardhurat nga obligacionet 10-vjeçare amerikane gjithashtu ranë në nivelin më të ulët që nga fillimi i janarit. Futures EUROSTOXX 50 ra me 3% dhe FTSE me 2.5%. Nikkei i Japonisë u ul me 3.2%, ndërsa indeksi më i gjerë i aksioneve të MSCI-së i Azi-Paqësor jashtë Japonisë ra me 1.6%. Çipat blu kinezë ranë 0.8% mes një deti të kuq në tregjet aziatike.

Pasi u rrit me 21javën e kaluar, nafta e papërpunuar Brent u fuqizua më tej nga rreziku i ndalimit të naftës ruse nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha të dielën se SHBA dhe aleatët e saj po shikojnë një embargo të koordinuar pas pushtimit rus të Ukrainës. Administrata Biden gjithashtu mund të veprojë e vetme. Çmimet e larta të energjisë kërcënojnë të pengojnë rritjen globale.

Drithërat, metalet dhe energjia janë rritur nga shqetësimet e kaosit në rrjedhat e lëndëve të para për shkak të pushtimit dhe sanksioneve ndaj Rusisë që po e kthejnë fuqinë e burimeve në një pabesi globale. Monedhat e lidhura me mallrat si dollari australian u forcuan.

Ekonomia globale po luftonte prej kohësh me inflacionin e lartë për shkak të efekteve të epokës së pandemisë. Rezerva Federale dhe bankat e tjera qendrore kryesore tani përballen me detyrën e ndërlikuar të shtrëngimit të politikës monetare për të frenuar koston e jetesës pa anulim të zgjerimit ekonomik ose rrënimit të aktiveve të rrezikshme.

“Për ekonominë e SHBA-së, ne tani po shohim stagflacion, me inflacion vazhdimisht më të lartë dhe më pak rritje ekonomike sesa pritej para luftës,” shkroi Ed Yardeni, president i Yardeni Research.

“Për investitorët e aksioneve, ne mendojmë se viti 2022 do të vazhdojë të jetë një nga vitet më të vështira të këtij tregu të rritjes.”

Burimi: Bloomberg Quint 

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here