Bota tmerrohet nga imazhet në Bucha

Dënimi global i Rusisë u rrit kur u shfaqën imazhe nga Bucha, një qytet në periferi të Kievit, që Ukraina tha se tregonte civilë të paarmatosur të ekzekutuar nga trupat ruse përpara se të tërhiqeshin nga zona.

Bashkimi Evropian tha se po punohet për më shumë ndëshkime ekonomike ndaj Moskës për ato që duken të jenë krime lufte, por është e paqartë se sa larg është i përgatitur të shkojë në përgjigjen e tij. Deri më tani, një embargo e plotë e naftës dhe gazit të Rusisë ka qenë jashtë tavolinës, me Gjermaninë në mesin e atyre që shqetësohen për ndikimin ekonomik.

Negociatorët nga Rusia dhe Ukraina mund të zhvillojnë më shumë bisedime sot. Zyrtarët në Kiev kanë thënë se janë ende të gatshëm të diskutojnë një armëpushim që të paktën do të lejojë një ndërprerje të luftimeve për ndihma për të arritur në zonat më të goditura të vendit dhe civilët do të kenë kohë për t’u larguar.
Bashkimi Evropian do të dërgojë hetues në Ukrainë për të ndihmuar prokurorin e përgjithshëm vendas të “dokumentojë krimet e luftës”, shkroi sot në Twitter, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Ajo tha se BE-ja do të mbështeste gjithashtu përpjekjet e Ukrainës përmes agjencisë evropiane të policisë, Europol, dhe agjencisë së drejtësisë penale, Eurojust.
Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here