Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës. Përmbledhje shkurt e ngjarjeve

Rusia ka dislokuar përpara qindra tanke, artileri vetëlëvizëse dhe madje edhe raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi nga Siberia deri në rrezen e goditjes së kufijve të Ukrainës.

Retorika e Moskës është bërë gjithashtu më luftarake. Vladimir Putin ka kërkuar garanci ligjore që Ukraina nuk do të bashkohet kurrë me NATO-n ose nuk do të presë sistemet e saj të sulmit raketor, lëshime që ai nuk ka gjasa të marrë, thuhet në një artikull të The Guardian.

Një stuhi e aktivitetit diplomatik ka bërë pak për të ulur tensionet. Putini gjithashtu ka pak kohë. Trupat e tij nuk mund të qëndrojnë jashtë garnizonit për një kohë të pacaktuar. Nga fundi i dimrit ai ndoshta do të duhet të nisë një sulm ose të tërheqë forcat e tij, në atë që do të dukej si një tërheqje.

Ukraina, e cila ishte pjesë e perandorisë ruse për shekuj përpara se të bëhej një republikë sovjetike, fitoi pavarësinë pasi BRSS u shpërbë në 1991. Ajo u zhvendos për të hequr trashëgiminë e saj perandorake ruse dhe për të krijuar lidhje gjithnjë e më të ngushta me Perëndimin.

Një vendim i presidentit ukrainas, i prirur nga Kremlini, Viktor Janukoviç për të refuzuar një marrëveshje asociimi me Bashkimin Evropian në favor të lidhjeve më të ngushta me Moskën çoi në protesta masive që e panë atë të hequr nga posti i udhëheqësit në 2014. Rusia u përgjigj duke aneksuar gadishullin e Krimesë të Ukrainës dhe duke hedhur peshën e saj pas një rebelimi separatist që shpërtheu në lindje të Ukrainës.

Një marrëveshje paqeje e vitit 2015 krijoi një vijë demarkacioni dhe u bëri thirrje të dyja palëve të bënin lëshime. Që atëherë, luftimet e nivelit të ulët kanë vazhduar përgjatë frontit dhe të dyja palët kanë akuzuar tjetrën për shkelje të marrëveshjes, e cila sipas vëzhguesve është afër kolapsit.

Por, Rusia nuk dëshiron më të ruajë status quo-në dhe po kërkon një mënyrë tjetër për të vendosur kontrollin mbi Ukrainën.

Që nga 26 janari, rreth 66 grupe taktike batalioni, njësia më e vogël operacionale në ushtrinë e Moskës, vlerësohej të ishin në vend pranë kufirit.

Shumë nga armët e rënda të vendosura pranë Ukrainës mbërritën në pranverën e vitit 2021, kur Rusia vendosi rreth 110,000 trupa me tanke dhe armatime të tjera të rënda pranë kufirit. Disa, por jo të gjitha, trupat ruse do të vendoseshin në maj pasi Putini siguroi një samit me Joe Biden.

Aleatët e NATO-s, të frikësuar nga një pushtim i mundshëm tokësor nga Rusia, kanë rritur mbështetjen për Kievin duke dërguar trupa shtesë dhe pajisje ushtarake në Ukrainë. Aleanca thotë se masa e saj është në përgjigje të ngritjes së vazhdueshme ushtarake të Rusisë përgjatë kufirit me Ukrainën.

Moska pretendon se veprimet e saj janë të nevojshme për të siguruar interesa jetike të sigurisë dhe fajëson NATO-n për minimin e sigurisë së rajonit.

Ukraina dhe Perëndimi akuzuan Rusinë për dërgimin e trupave dhe armëve të saj për të mbështetur rebelët. Moska e mohoi këtë, duke thënë se rusët që iu bashkuan separatistëve ishin vullnetarë. Sipas Kievit, më shumë se 14,000 njerëz kanë vdekur në luftimet që shkatërruan Donbasin, qendrën industriale lindore të Ukrainës.

Nga ana e saj, Moska ka kritikuar ashpër SHBA-në dhe aleatët e saj të NATO-s për sigurimin e Ukrainës me armë dhe mbajtjen e stërvitjeve të përbashkëta, duke thënë se lëvizje të tilla inkurajojnë skifterët ukrainas që të përpiqen të rifitojnë zonat e kontrolluara nga rebelët me forcë.

Për më tepër, presidenti rus Vladimir Putin ka thënë vazhdimisht se aspiratat e Ukrainës për t’u anëtarësuar në NATO janë një vijë e kuqe dhe ka shprehur shqetësimin për planet e disa anëtarëve të NATO-s për të ngritur qendra trajnimi ushtarak në Ukrainë. Kjo, ka thënë ai, do t’u jepte atyre një bazë ushtarake në rajon edhe pa anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

Moska është ende duke pritur për një përgjigje, por shumë nga ultimatumet e saj janë kritikuar si jo-fillestare nga Perëndimi. Ajo gjithashtu dëshiron që NATO të tërhiqet nga Evropa Lindore. Pranimi i Ukrainës në aleancë do të kërkonte miratimin unanim të 30 shteteve që përbëjnë organin.

Përpara se të konsiderohet për anëtarësim, thotë NATO, Kievi duhet të çrrënjos plagët si korrupsioni. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në dhjetor hodhi poshtë kërkesat ruse për të anuluar një angazhim të vitit 2008 ndaj Ukrainës që vendi një ditë do të bëhej anëtar. Stoltenberg pohon se kur të vijë koha për të shqyrtuar çështjen, Rusia nuk do të jetë në gjendje të vërë veton ndaj pranimit të Ukrainës.

Megjithatë, analistët thonë se aleatët e NATO-s, mes tyre shefi i Shteteve të Bashkuara, hezitojnë të zgjerojnë gjurmën e tyre ushtarake në rajon dhe të rrezikojnë më tej marrëdhëniet e tyre me Moskën. Ndërsa Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka shprehur mbështetje për anëtarësimin e Ukrainës në NATO, Presidenti Joe Biden ka qenë më i paqartë për këtë çështje.

Vendet perëndimore kanë mbështetur Ukrainën, por disa përgjigje kanë qenë më të ashpra se të tjerat. SHBA dhe Britania e Madhe kanë furnizuar me armë, ndërsa Gjermania planifikon të dërgojë një institucion mjekësor në terren muajin e ardhshëm, por nuk do të transferojë pajisje ushtarake. Gjithashtu është folur shumë për sanksione që synojnë ndëshkimin e Moskës.

Publikisht, SHBA-të dhe aleatët evropianë kanë premtuar se do ta godasin financiarisht Rusinë si kurrë më parë nëse Putini e fut ushtrinë e tij në Ukrainë. Udhëheqësit kanë dhënë pak detaje, megjithatë, duke argumentuar se është më mirë të mbahet mendja e Putinit. Shkëputja e Rusisë nga sistemi financiar SËIFT, i cili lëviz paratë nga banka në bankë anembanë globit, do të ishte një nga hapat më të ashpër financiarë që mund të ndërmerrnin, duke dëmtuar ekonominë e Rusisë menjëherë dhe në afat të gjatë.

Masa mund ta ndërpresë Rusinë nga shumica e transaksioneve financiare ndërkombëtare, duke përfshirë fitimet ndërkombëtare nga prodhimi i naftës dhe gazit, i cili përbën më shumë se 40 për qind të të ardhurave të vendit. SHBA gjithashtu mban një nga armët më të fuqishme financiare kundër Putinit nëse ai pushton Ukrainën – duke bllokuar Rusinë nga aksesi në dollarin amerikan.

Dollari ende dominon në transaksionet financiare në mbarë botën, me triliona dollarë në lojë çdo ditë. Së fundi, SHBA po shqyrton vendosjen e kontrolleve të eksportit, duke e shkëputur potencialisht Rusinë nga teknologjia e lartë që, ndër të tjera, ndihmon avionët luftarakë dhe avionët e pasagjerëve të fluturojnë dhe fuqizon telefonat inteligjentë.

Përmbledhje nga: Reuters, CNN, The Guardian, AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here