Volodymyr Zelensky, një komedian i kthyer në lider, u ngjit në rolin për të cilin ai ka lindur për të luajtur

Duke refuzuar të largohet nga Kievi, 44-vjeçari është kthyer në figurën e rezistencës së Ukrainës.

Kur forcat ruse filluan të grumbullohen për herë të parë në kufirin e tyre, shumë ukrainas e shikonin presidentin e tyre me një ndjenjë se fati kishte bërë një shaka mizore me ta. Jo vetëm që ishte fatkeqësia e tyre të jetonin pranë një superfuqie agresive, ngacmuese – ata ishin gjithashtu i vetmi vend në botë me një komedian në krye.

Megjithatë, ditët e fundit, presidenti Volodymyr Zelensky, komediani i kthyer në politikan, po luan një rol që shumë liderë të tjerë botërorë e kanë shmangur ndër vite – të sfidojnë Vladimir Putinin.

Ndërsa trupat ruse kanë rrethuar Kievin, 44-vjeçari është shfaqur si figura e rezistencës së vendit, duke mbledhur kombin nga një video e regjistruar brenda një bunkeri sekret në qytet. Ai ka refuzuar të largohet, pavarësisht frikës se trupat ruse kanë urdhër për ta vrarë ose kapur. Dhe të premten mbrëma, ai madje doli për një xhiro të shkurtër në rrugë me ndihmësit e tij, duke e siguruar vendin se qeveria e tij ishte ende e paprekur.

“Trupat tona janë këtu, qytetarët tanë janë këtu,” tha ai, në një video që ekipi i tij e regjistroi me një iPhone. “Të gjithë ne jemi këtu për të mbrojtur pavarësinë e vendit tonë.

Të shtunën, Zelensky u kërkoi rusëve të ndalonin luftën kundër vendit të tij.

“Mijëra viktima, qindra të burgosur lufte që nuk mund ta kuptojnë pse u dërguan në Ukrainë. Të vdesësh, të vrasësh të tjerët”, tha ai në një video në rusisht.

“Sa më shpejt t’i thoni qeverisë suaj se lufta duhet të ndalet, aq më shumë njerëz do të qëndrojnë gjallë. Ndaloji ata që të gënjejnë ty dhe pjesën tjetër të botës. Ne duhet ta ndalojmë këtë luftë. Ne mund të jetojmë në paqe.”

Presidenti ukrainas i tha gjithashtu qeverisë amerikane se ai kishte nevojë për “municione, jo për një udhëtim” pasi ai refuzoi ofertën e saj për evakuim.

Duke denoncuar dezinformimin se ai kishte ikur nga Kievi, Zelensky tha: “Lufta është këtu. Unë jam këtu. Ne nuk do t’i ulim armët. Ne do të mbrojmë shtetin tonë, sepse armët tona janë e vërteta jonë”.

I rrethuar nga ndihmës dhe truproja me veshje ushtarake, presidenti kombinoi një pamje udhëheqëse guerile me një vendosmëri si burrë shteti. Megjithatë, kur të shkruhen librat e historisë, pak të ngjarë ka të bëjnë krahasime midis Zelensky dhe Winston Churchill ose JFK gjatë krizës së raketave kubane.

Megjithatë, kjo ishte jeta e mëparshme e Zelensky-t, kur satira e tij e ashpër politike e bëri atë një nga komedianët më të njohur televiziv të Ukrainës. Ai i ndihmoi ukrainasit të qeshin për të larguar problemet e tyre të shumta, por kur ai formoi partinë e tij kundra pushtetit të asaj kohe që fitoi në mënyrë shokuese në 2019-ën, shumë njerëz ende refuzuan ta merrnin seriozisht. Por tani po e marrin.  

“Personalisht, unë nuk e votova për të, ose nuk e mora seriozisht për shkak të prejardhjes së tij, dhe kur u zgjodh, në fillim planifikova të largohesha nga vendi – mendova ‘ky është fundi’,” tha Andrei Shevchyk, 37 vjeç, zhvillues softuerësh.

“Por ai ka hyrë në rolin e tij dhe po mbron Ukrainën. Ajo video nga ai të premten mbrëma ishte shumë e rëndësishme, pasi njerëzit presin që rusët të na godasin shumë. Ajo simbolizonte pavarësinë tonë.”

A e konsideroi Putin një objektiv të butë?

I lindur nga prindër hebrenj në Ukrainën juglindore rusisht-folëse, Zelensky ishte më i njohur për rolin e tij si mësues i shkollës së mesme në satirën televizive “Shërbëtorët e Popullit”. Personazhi i tij u bë një yll politik krejt papritur, pasi një video e tij duke folur kundër korrupsionit u bë virale, duke e çuar atë të zgjidhet president.

Në një rast që trillimi u bë realitet, Zelensky më pas vendosi të formojë partinë e tij politike, të quajtur sipas shfaqjes së tij televizive, e cila fitoi zgjedhjet e vitit 2019.

Për një vend të lodhur nga politikanët e këqij, të formuar nga sovjetikët, ai dukej një frymë e pastër. Por ylli i tij shpejt u shua për shkak të dështimeve për të trajtuar korrupsionin dhe frikës se presidenti Putin e konsideronte atë një objektiv të butë dhe të papërvojë.

Ndërsa lufta afrohej, stili humoristik i Zelensky gjithashtu u prish. Kur ai tha, në një fjalim mbarëkombëtar në fillim të këtij muaji, se Ukraina do të organizonte një festival të veçantë të quajtur “ditë uniteti” nëse Rusia pushtonte, pakkush mendoi se kjo ishte për të qeshur.

Madje, disa diplomatë të huaj menduan se ai po tregohej serioz, duke i detyruar këshilltarët e tij të sqaronin se presidenti po tregohej “ironik”.

Që nga fillimi i rrethimit të Kievit, ai është dukur gjithnjë e më i lodhur dhe me sy të zymtë dhe nuk e ka fshehur ndjenjën e tij të rrezikimit. Ai ka pohuar se ai dhe familja e tij janë në krye të listës së Kremlinit dhe ka sulmuar Perëndimin që nuk ka bërë më shumë për të ndihmuar.

Shumë ukrainas nuk mbeten të impresionuar me rekordin e tij si një lider civil, duke e akuzuar atë se dështoi në premtimet e tij për të luftuar korrupsionin dhe se është shumë i turpëruar ndaj zotit Putin në radhë të parë.

Edhe tani, ata e vlerësojnë luftën e zjarrtë të Ukrainës kundër rusëve më shumë për zgjedhjen e Zelensky për ministrin e mbrojtjes sesa për vetë z. Zelensky. Por komandanti i përgjithshëm ka bërë të paktën të vetmen punë që duhej të bënte – të qëndronte në këmbë në stuhi dhe të mos ikte nga Kievi.

“Unë ende nuk mendoj se është e drejtë të kesh një komedian si president,” tha vëllai më i vogël i z. Shevchyk, Voda, 32 vjeç. “Por ai po qëndron me ne tani, duke thënë ‘Unë jam me ju’ dhe tani, kjo është ajo që ka më shumë rëndësi.”

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here