11 këshilla kundër plakjes që do të transformojnë rutinën tuaj të bukurisë

Të gjithë duan të duken të rinj përgjithmonë. Por të ndalosh orën është një arritje thuajse e pamundur. Është e rëndësishme të ndihesh i ri për t’u dukur i ri. Kjo është këshilla kritike që do t’ju japin shumica e ekspertëve të bukurisë. Dhe, sekreti për ta arritur këtë është të kujdeseni për veten nga brenda.

Disa këshilla thelbësore të bukurisë mund t’ju ndihmojnë të ngadalësoni procesin e plakjes në mënyrë që të ruani rininë tuaj për një kohë më të gjatë. Po, me disa përpjekje të vazhdueshme, është e mundur të mashtrosh kamerat dhe pasqyrat dhe të maskosh ato linja dhe rrudha të holla që askush nuk i pëlqen. Jeni kuriozë të dini se cilat janë këto? Le të zhytemi drejt dhe të mësojmë disa këshilla fantastike kundër plakjes që do të transformojnë lëkurën tuaj dhe do t’ju ndihmojnë të sfidoni orën:

1. Pastroni butësisht fytyrën tuaj çdo ditë


Ndërsa ka shumë mendime për larjen e fytyrës herët në mëngjes, është thelbësore të siguroheni që të keni një provë të pastër përpara se të filloni ditën. Pastrimi është jetik për të hequr bakteret, ndotësit, kremrat e lëkurës ose produktet e grimit që mund të bllokojnë poret dhe ta bëjnë lëkurën tuaj të duket pa jetë. Gjithashtu, produktet tuaja do të funksionojnë më mirë pasi ato do të jenë në gjendje të depërtojnë më thellë në lëkurën tuaj dhe të punojnë në mënyrë efektive. Shmangni pastruesit e ashpër me pH të lartë ose sulfate dhe përmbajuni atyre më të butë për ekuilibër optimal të lëkurës.

 

2. Eksfolioni një herë në javë

Ndërsa plakeni, lëkura juaj tenton të humbasë elasticitetin e saj natyror dhe aftësinë për t’u rimbushur. Si rezultat, lëkura juaj do të fillojë të duket e pabarabartë, e thatë dhe e ashpër. Kjo është ajo ku eksfoliantët mund t’ju ndihmojnë të hiqni qafe qelizat e vdekura të lëkurës dhe të zbuloni lëkurën më të butë. Është më mirë të shmangni produktet e ashpra eksfoluese fizike, si pastrimet me sheqer ose ato me rruaza. Në vend të kësaj, zgjidhni eksfoliantët e butë si acidet alfa-hidroksi (AHA), të tilla si acidi glikolik ose laktik që funksionojnë si magji në lëkurën e maturuar.

3. Thuaj “Po” serumeve


Ky hap është thelbësor kur përpiqeni të ktheni pas orën, sepse serumet janë më të fuqishëm me përbërës aktivë sesa hidratuesit. Serumet që përmbajnë derivate të vitaminës A si retinoidet dhe vitamina C mund të ndihmojnë në ndërtimin e kolagjenit. Ato gjithashtu veprojnë si antioksidantë për të luftuar stresin oksidativ, i cili është një nga arsyet kryesore të plakjes.

 

4. Hidratoni lëkurën tuaj
Ka dy mënyra për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar dhe të butë. Një, pini shumë ujë në mënyrë që qelizat e lëkurës suaj të mbeten të ushqyera dhe më pak të prirura ndaj tharjes. Së dyti, vendosni gjithmonë hidratues në fytyrën tuaj. Lëkura juaj ka tendencë të humbasë vajrat natyralë me kalimin e moshës, që do të thotë se agjentët që lidhin ujin si glicerina, acidi hialuronik dhe vazelina janë thelbësore. Shtroni ato gjatë natës për të formuar një shtresë mbrojtëse në lëkurë për të ruajtur lagështinë.

5. Mbroni lëkurën tuaj kundër rrezeve UV


Ndërsa të gjithë jemi të vetëdijshëm se sa i rëndësishëm është kremi kundër diellit për rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, duhet të siguroheni gjithashtu që të hani ushqime të lëkurës që rrisin mbrojtjen nga dielli dhe ndihmojnë në zvogëlimin e rreziqeve nga kanceri i lëkurës. Antioksidantët që gjenden në çajin jeshil, çokollatën e zezë dhe domatet janë të mbushura me veti mbrojtëse ndaj rreze UV pasi e mbrojnë lëkurën tuaj kundër kancerit dhe djegieve nga dielli.


6. Bëni ushtrime

Ushtrimi ka shumë përfitime për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Rrit qarkullimin e gjakut, e cila ndihmon në ushqimin e qelizave të lëkurës pasi gjaku bart oksigjen në qelizat e trupit tuaj. Kur zemra rreh më shpejt, muskujt pompojnë një proteinë (IL-15) që e bën lëkurën të duket të paktën një dekadë më e re. Ushtrimi gjithashtu ndihmon në çlirimin e toksinave përmes djersës dhe lehtëson stresin dhe ankthin, të cilët janë faktorë të rëndësishëm që kontribuojnë në plakjen e lëkurës.

7. Inkorporoni vajin në rutinën tuaj
Vajrat janë agjentë të shkëlqyer mbrojtës të lëkurës. Ata mbrojnë lëkurën kundër humbjes së ujit dhe stresit pasi krijojnë një pengesë të jashtme. Ju gjithashtu mund të konsumoni vajra Omega çdo ditë në formën e suplementeve, t’i merrni ato nga ushqime si peshku ose të aplikoni disa pika vaj trëndafili ose bajame si hapi i fundit në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Vajrat omega janë “yndyrna të mira” që kontribuojnë në membranat qelizore të shëndetshme dhe rezultojnë në lëkurë të zhdërvjellët dhe me shkëlqim.

8. Zgjidhni modelin e duhur të flokëve
Stilimi juaj i flokëve mund të bëjë një ndryshim masiv në pamjen tuaj. Eksploroni shtresat, balluket dhe prerjet bob për të rikthyer rininë në fytyrën tuaj. Kjo do t’ju lejojë të luani me strukturën, stilin dhe gjithashtu t’ju ndihmojë të nënvizoni tiparet tuaja më të mira. Flokët e shkurtra jo vetëm që ju japin një pamje moderne, por edhe ju heqin rëndimin nga fytyra. Ndryshime delikate si këto mund t’ju bëjnë të dukeni shumë më të rinj se sa jeni në të vërtetë!

9. Ulni sheqerin


Sheqeri është një përbërës famëkeq që shkakton plakje më të shpejtë. Po, një dietë e pasur me sheqer shkakton inflamacion dhe përshpejton procesin e plakjes, duke i shtuar shumë vite fytyrës tuaj. Lëkura juaj ka nevojë për kolagjen dhe elastinë që të duket elastike. Lëkura juaj tenton të duket e pajetë, e varur dhe e thatë pa këto. Pra, ndërroni ushqimet e mbushura me sheqer me antioksidantët si agrumet, perimet, arrat dhe farat, avokado, vaj ulliri, proteina pa yndyrë si salmoni.

 

10. Hiqni grimin


Të flesh me fytyrë të papastër është një gabim bukurie që duhet ta shmangësh me çdo kusht. Me kalimin e kohës, mbetjet e produkteve të bukurisë të ngarkuara me kimikate shpërbëjnë kolagjenin dhe ju plakin më shpejt. Përdorni gjithmonë një balsam pastrues ose pastrues me shkumë për të hequr grimin dhe për të ndjekur në mënyrë fetare rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë natës.


11. Bëni gjumin e bukurisë


Ndërsa televizori dhe pajisjet tuaja mund t’ju joshin për të bërë një natë, është thelbësore të largoheni nga ky zakon i keq. Vendosni një rutinë dhe përmbahuni në të. Sigurohuni që të keni të paktën 8 orë gjumë. Ky është një hap kritik për të arritur një lëkurë rinore dhe me pamje të shëndetshme, sepse lëkura juaj riparon veten dhe zëvendëson qelizat e vjetra kur flini. Gjumi i mjaftueshëm do t’ju ndihmojë gjithashtu të zgjoheni duke u ndjerë më energjik dhe më pak të lodhur ose të mërzitur.

Nuk është sekret që ne në mënyrë aktive kërkojmë këshilla për të hequr disa vite nga fytyra jonë. Dhe me rregullime të thjeshta në rutinën tuaj, ju lehtë mund të bëni një ndryshim në pamjen tuaj. Ndiqni këto këshilla të përmendura më lart dhe do të keni njerëz që do t’ju kërkojnë të ndani sekretet tuaja në ndryshimin e procesit të plakjes.

 
Burimi: Style Craze
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here