6 këshilla që çdo sipërmarrës duhet t’i dijë

Mark Cuban nuk luan vetëm rolin e një investitori në TV, por me të vërtetë i pëlqen të ndihmojë sipërmarrësit. Që kur fitoi pasurinë e tij duke shitur radion e tij sportive në internet Broadcast.com për 5.7 miliardë dollarë në 1999, titani i teknologjisë dhe pronari i ekipit të Dallas Mavericks NBA ka shpenzuar shumë nga energjia e tij për t’i mësuar të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë. Ai ka aksione në të paktën 400 startups – dhe shfaqet shpesh në televizion, radio, podkaste dhe më shumë për të ndarë sekretet e suksesit të tij.

Unë kam qenë i përfshirë në kaq shumë biznese në një nivel apo në një tjetër,” tha Cuban për përpjekjen e tij për të nxitur sipërmarrësit. “Unë mund t’u tregoj atyre gjëra dhe t’i udhëzoj dhe shpresoj t’i ndihmoj ata të bëhen më të suksesshëm… Për një sipërmarrës, kjo është të ndihmosh që ëndrrat e dikujt të realizohen.”

Cuban, reflektoi mbi karrierën e tij gjatë një interviste të fundit dhe ofroi disa njohuri mbi strategjitë që e ndihmuan për t’u bërë i suksesshëm. Më poshtë gjeni gjashtë pikat kryesore.

1. ‘E vetmja gjë që mund të kontrolloni në jetë është përpjekja.’

Një mantër që Cuban e ka ndjekur që nga fillimi i karrierës së tij: vër në punë atë që njerëzit e tjerë nuk do ta bëjnë. Për të, kjo do të thotë të ndash kohë çdo ditë për të mësuar, qoftë përmes leximit të librave, shikimit të TikToks, lojërave me NFT ose marrjes së kurseve në internet (eksperimentimi me mediume të ndryshme është gjithashtu i rëndësishëm). Atij i pëlqen të qëndrojë në krye të çdo zhvillimi të ri në teknologji, sport dhe kujdes shëndetësor, dhe vlerëson “përpjekjet” që ai bën për të mësuar vazhdimisht se si ai ruan “përparësinë e tij konkurruese“.

2. Mbajeni mendjen (dhe email-in) të hapur.

Në fillim të karrierës së tij, Cuban do të shëtiste nëpër librari duke kërkuar ide për bizneset e tij. Edhe pse ai nuk po endet më nëpër Barnes & Noble, ai ende shpenzon shumë kohë duke kërkuar për frymëzim, që është edhe një arsye tjetër që ai thekson rëndësinë e të mësuarit të vazhdueshëm. (Cuban thekson se ai nuk ishte adhurues i kriptomonedhave derisa filloi të lexonte për kontratat e parave inteligjente dhe asetet digjitale në internet.) Kjo është gjithashtu arsyeja pse ai përpiqet të lexojë çdo email që i vjen – nga sipërmarrësit, fansat e Mavericks dhe të huajt. “Asnjëherë nuk e dini se nga do të vijnë idetë tuaja,” tha ai.

3. A është vërtet i nevojshëm ai takim?

Duke folur për emailin, Cuban mund të jetë shumë i aksesueshëm përmes kutisë së tij digjitale, por është pothuajse e pamundur të përcaktohet ndryshe. Ai thotë se rrallë pranon takime personale (vetëm një herë në muaj ose më shumë) dhe ankohet se ka shumë telefonata, pavarësisht se merr vetëm një ose dy në ditë. Përveç pjesëmarrjes në lojëra, edhe roli i tij me Dallas Mavericks është bërë pothuajse tërësisht nga distanca. Kjo formë ekstreme e takimit me minimalizmin mund të mos i përshtatet të gjithëve, por është një mënyrë efikase që e lejon Cuban të ketë kohën për të eksploruar ide të reja.

4. Përfitoni nga teknologjia.

Cuban është po aq “i fortë për sipërmarrjen” si kurrë më parë dhe një arsye e madhe pse, është numri në rritje i mjeteve që sipërmarrësit kanë në dispozicion të tyre. Në veçanti, ai tregon për inteligjencën artificiale (AI) të cilën ai parashikon se do të bëhet mekanizmi kryesor për ndërprerjen përpara. Ata që nuk ecin me siguri do të mbeten pas, thotë Cuban. “Unë mendoj se sfida më e madhe që mund të kenë sipërmarrësit është se ekzistojnë dy lloje kompanish tani në botë, ato që janë të shkëlqyera në AI dhe të gjithë të tjerët. Dhe ato kompani që janë të shkëlqyera në AI kanë një avantazh të madh.”

5. Mos harroni të jeni të mirë.

Cuban e përshkruan qëndrimin e tij në fillim të karrierës së tij si një nga keqardhjet e tij më të mëdha. Ndërsa lançonte Broadcast.com, miliarderi pranon se u përqendrua aq shumë në rritjen e kompanisë, saqë humbi nga sytë se si po përballej me punonjësit. “Nëse nuk do të mendoja se po përdorje sensin e shëndoshë, atëherë do të mërzitesha dhe askush nuk do të donte të ishte rreth meje kur unë isha i mërzitur.” Vetëm pasi iu afrua bashkëthemeluesi i tij i Broadcast.com, miliarderi tjetër Todd Wagner, i cili e paralajmëroi se po i frikësonte njerëzit, ai kuptoi se duhej të ndryshonte tonin e tij. Që atëherë, Cuban thotë se ka bërë një përpjekje të përbashkët për të qenë më i durueshëm dhe empatik, dhe kjo ka bërë një ndryshim të madh. “Të jesh i mirë do të të çojë më tej,” tha ai.

6. ‘Jeta është gjysmë e rastësishme’.

Ndërsa puna e vështirë do t’ju çojë përpara, Cuban gjithashtu thekson se një pjesë e madhe të suksesit në biznes varet nga fati. Është diçka që ai e ka përjetuar në fillim: Cuban shiti Broadcast.com në kulmin e flluskës dot-com dhe më pas shmangu shpërthimin e tregut përmes një manovre të zgjuar. Cuban bën shaka se pas përvojës ai donte të shkruante një libër me titull “Jeta është gjysmë e rastësishme“. Pra, për të arritur lartësitë e tij sigurisht që do t’ju duhet sens, kohë por edhe fat i mirë.

Burimi: Forbes
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here