6 pjesë të trupit që duhet t’i lajmë mirë (dhe shumica e njerëzve nuk e bëjnë)

Kur bëhet fjalë për higjienën, shumica prej nesh bëjnë banjë ose dush çdo ditë, lajnë dhëmbët, lajnë rrobat dhe veshët. Megjithatë, ka disa pjesë të trupit që shumica prej nesh nuk arrijnë t’i pastrojnë dhe si rezultat, bakteret dhe toksinat e tjera grumbullohen dhe mund të shkaktojnë komplikime.

Disa njerëz mund t’i pastrojnë këto zona; megjithatë, ata nuk e bëjnë atë në mënyrën e duhur. Po pyesni veten se cilat janë këto vende? Mos u shqetësoni – jau themi ne më poshtë!

Kurrizi
Sigurisht, ne lagim kurrizin kur bëjmë dush ose bëjmë banjë; megjithatë, a e pastrojmë vërtet atë aq tërësisht sa pastrojmë pjesët më të arritshme të trupit? Duke ditur se sa pjesë e shpinës sonë është mbështetur në karrige ose shtretër, është normale të grumbullojmë shumë djersë dhe për këtë arsye, ajo duhet të pastrohet tërësisht. Mënyra më e mirë për të pasur një shpinë të pastër është të përdorni një sfungjer për shpinën ose një pajisje tjetër të ngjashme që do t’ju ndihmojë të arrini prapa. Ju gjithashtu mund t’i kërkoni një anëtari të familjes ose një partneri që t’ju lajë shpinën me një sfungjer.

Nën thonj
Kur bëhet fjalë për larjen e duarve, shumica prej nesh përpiqemi ta bëjmë sa më shpesh të jetë e mundur. Megjithatë, ne rrallë i kushtojmë vëmendjen e nevojshme pastrimit nën thonjtë. Kjo është thelbësore sepse mund të ketë shumë papastërti dhe baktere të bllokuara atje. Thënë këtë, kur lani duart, mos harroni të lani edhe zonat midis gishtërinjve dhe poshtë thonjve. Pastrojeni mirë dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Barku
Kur kërthiza tërhiqet nga brenda, ajo mund të mbledhë shumë papastërti dhe baktere. Nëse nuk arrijmë ta pastrojmë gjatë dushit, mund të fillojë të krijojë një erë të keqe dhe të shkaktojë infeksione. Ju mund të përdorni alkool dhe sapun për një pastrim të plotë. Përdorni një shtupë pambuku nëse është e nevojshme. Për ata që kanë një kërthizë të jashtme, përdorni një sfungjer ose një leckë larëse.

Të pasmet
Ndonjëherë, vithet kërkojnë më shumë sesa larja e tyre gjatë dushit, veçanërisht nëse keni akne ose puçrra. Për të pasur një fund të pastër, sigurohuni që të përdorni peroksid benzoil për të pastruar folikulat dhe sapunin antibakterial. Shmangni llojet më të trasha të locioneve që mund të bllokojnë më shumë folikulat. Kur shkoni në tualet, është më higjienike ta lani sesa të përdorni letër higjienike. Gjithashtu, sigurohuni që herë pas here të pastroni lëkurën e vitheve.

Pas veshëve
Megjithëse mund të pastroni pjesën e brendshme të veshëve tuaj, po në lidhje me zonën pas tyre? Kjo zonë është zona ideale e shumimit për baktere të ndryshme dhe kur nuk pastrohet, mund të fillojë të lëshojë një erë të keqe. Prandaj, kur bëni dush, sigurohuni që ta pastroni tërësisht këtë pjesë dhe më pas ta shpëlani dhe thani siç duhet.

Këmbët dhe gishtat e këmbëve
Nëse nuk pastroni zonat midis gishtërinjve, ato mund të grumbullojnë baktere dhe papastërti. Pra, shpëlajeni këtë zonë gjatë çdo dushi dhe më pas thajini siç duhet, aplikoni pak pudër pas dushit për kujdes shtesë. Kur bëhet fjalë për të gjitha këmbët, ato mund të jenë me çorape dhe këpucë për disa orë, kështu që është e rëndësishme t’i lani ato çdo ditë për të hequr erën e keqe dhe bakteret.

Burimi: Best Folk Medicine
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here