6 vendet që ekspertët evropianë të udhëtimit rekomandojnë të vizitoni para Krishtlindjeve

Makthi i sezonit të udhëtimeve evropiane të kësaj vere ka qenë i dokumentuar mirë: dështimet epike të linjave ajrore, turmat kaotike, çmimet e larta të hoteleve dhe valët e të nxehtit të stilit të Harmagedonit, të gjitha e bënë atë një verë për t’u mbajtur mend, nëse shpresojmë të mos përsëritet. Dhe për shumë, kjo ishte arsye e mjaftueshme për ta shtyrë fare largimin e shumëpritur.

Shoku i këtij sezoni ishte shumë i vërtetë, edhe për udhëtarët që kishin mjetet për ta përballuar atë,” thotë David Prior, themeluesi i klubit të udhëtimit të anëtarësimit Prior.

Inflacioni bëri që normat tashmë rekord të rriten edhe më lart – deri në 50% më shumë se në 2019 – dhe as barazia e fundit e verës nga dollari në euro nuk mund ta kompensonte atë. “Njerëzit ishin të tmerruar,” shtoi Prior duke qeshur.

Ndërsa vetëm kostoja mund të ketë bërë që shumë udhëtarë të dështojnë, moti i paprecedentë bëri që të tjerët të riplanifikonin ose të shkonin diku tjetër. “Vendet si Balearikët apo Greqia ishin shumë të nxehta për disa njerëz,” tha Prior. “Ne filluam të shihnim njerëzit të largoheshin nga klima kulmore e verës” – dhe nga vera tërësisht.

Sigurisht, udhëtarët e zgjuar (dhe ata pa fëmijë dhe orare shkollore) kanë korrur në heshtje përfitimet e panumërta të sezonit për shumë vite, duke u kënaqur me udhëtime më pak të mbushura me njerëz dhe më të përballueshëm në të preferuarat e verës si Bregu i Amalfit të Italisë dhe ishujt grekë.

Por ndërsa sezoni i lartë po kalon në vjeshtë, ky vit do të jetë pak më ndryshe.

Dikur kishte një rënie më të madhe nga gushti në shtator,” tha Charles Neville i operatorit turistik me bazë në Nju Jork, JayWay Travel. “Por tani bëhet fjalë për zhvendosjen e kësaj kuadri kohor në tetor dhe madje edhe në nëntor.”

Prapëseprapë, tha Neville, ofrohen marrëveshje nëse dini ku t’i gjeni. “Ka të bëjë gjithçka për të arritur në atë pikë të ëmbël të motit të shkëlqyeshëm dhe përballueshmërisë – ndërsa gjithçka është ende e hapur.

Këtu keni gjashtë pikat më të mira të sezonit në Evropë, të cilat kanë gjetur mbështetjen e profesionistëve të udhëtimit këtë vit.

Santorini, Greqi
Sa më në jug të shkoni, aq më gjatë zgjat vera, tha Brie Shelly nga agjencia luksoze e udhëtimeve Embark Beyond.

Në destinacione si Ishujt Balearik të Spanjës dhe Greqia, mund të shijoni mot të ngrohtë dhe të thatë deri në tetor.

Santorini ka sezonin më të gjatë në rajon, duke mbetur i hapur deri në fund të nëntorit, duke bërë të mundur arritjen e ofertave më të mira sa më gjatë të prisni.

Kostot e hotelit bien në mënyrë drastike: Katikies Santorini, një nga hotelet klasike brenda në shpella në fshatin e Oia shënon rënie nga 1000 euro nata në gusht, në rreth 600 euro në mesin e tetorit.
Sigurisht, tha Shelly, shkëmbimi mund të nënkuptojë një përvojë më të qetë – edhe me rritjen e trafikut në vjeshtë.
Nëse do të shkosh për një skenë, mund të zhgënjehesh”, tha ajo për klubet e natës së famshme të ishullit. Megjithatë, shumë nga tavernat dhe restorantet qëndrojnë të hapura deri në mbylljen e hotelit të fundit. “Nëse po shkoni për perëndime të mrekullueshme, ushqim dhe akomodim të mrekullueshëm, është me të vërtetë një kohë e jashtëzakonshme,” tha Shelly.Liqeni Como, Itali
Ndryshe nga amerikanët dhe turistët e tjerë jashtë shtetit që tentojnë të pushtojnë liqenet italiane gjatë verës, evropianët tradicionalisht janë drejtuar në rajonin verior në vjeshtë. Është për një arsye të mirë, tha Valentina de Santis, pronare e Grand Hotel Tremezzo dhe e hotelit historik të vilës Passalacqua, të dyja në brigjet e liqenit Como.

Tetori është një nga muajt e mi të preferuar për të qenë në liqen,” tha ajo. “Gjithçka ngadalësohet dhe ne fillojmë të shohim gjethet e mahnitshme, por është ende mjaft e ngrohtë për të dalë me varkë gjatë gjithë ditës.”

Peizazhi i kuzhinës i rajonit ndryshon edhe gjatë vjeshtës, falë bollëkut të tartufit, porcinit dhe kungujve që janë në stinë këtë periudhë të vitit. “Kjo është me të vërtetë ajo që ka të bëjë me kuzhinën tonë autentike,” shton de Santi. “Njerëzit që vijnë këtu vetëm gjatë verës nuk mund ta shijojnë kurrë.”

Dhe për shkak se Liqeni i Como ka një popullsi vendase solide, tha ajo, fshatrat e tij mbeten të gjallë edhe në periudhën jashtë sezonit.

“Në qytete si Como, Cernobbio dhe Moltrasio, restorantet dhe dyqanet janë plot me njerëz këtë kohë të vitit. Ata vijnë në jetë në një mënyrë krejtësisht të ndryshme pas përfundimit të verës.”

Megjithëse tarifat e verës së Passalacqua po mbahen të qëndrueshme deri në fillim të vjeshtës, hoteli me 25 dhoma (një nga të paktët në rajon që qëndron i hapur gjatë gjithë vitit) ul tarifat mesatare të natës me rreth 40% duke filluar nga mesi i tetorit, me më të ulëtat në fillim të nëntorit rreth 1300 €.

Aty pranë, Mandarin Oriental, Lago di Como ndjek një trajektore të ngjashme, me tarifat e verës që vazhdojnë deri në shtator përpara një rënie të konsiderueshme në fund të tetorit, ku një dhomë Superiore kushton 850 €.

Pragë, Çeki
Prior thotë se shumë nga klientët e tij janë të etur të kthehen në kryeqytetet e tyre të preferuara evropiane këtë vit, por destinacionet klasike si Milano dhe Parisi nuk po tregojnë shenja të uljes së tarifave të tyre pas rënies.

Në fakt, shumë prej tyre do të bëhen më të shtrenjta sapo të fillojë moti i vjeshtës, sipas Luca Finardi, menaxher i zonës së Mandarin Oriental në Itali dhe menaxher i përgjithshëm i hotelit të markës në Milano.

Maji, qershori, shtatori dhe tetori janë bërë sezoni ynë kryesor për udhëtarët e kohës së lirë”, pasi temperaturat ekstreme të mesit të verës i largojnë gjithnjë e më shumë njerëzit gjatë korrikut dhe gushtit, thotë Finardi.

Për një përzierje të kulturës, kuzhinës dhe luksit, JayWay’s Neville sugjeron të shikoni më në lindje drejt kryeqyteteve të Evropës Qendrore, ku mund të keni përvoja të shkëlqyera udhëtimi gjatë gjithë vitit.

Praga, Vjena, Budapesti – të gjitha këto qytete janë po aq kozmopolite, por nuk kanë qenë të larta në listën e amerikanëve këtë vit”, thotë ai, duke shtuar se pushtimi i Ukrainës mund të jetë në rrënjë të frikës së shumë udhëtarëve, megjithëse këto destinacione ndodhen qindra milje larg trazirave.

Si rezultat, Neville po sheh tarifa “çmendurisht të mira” për hotelet me pesë yje. Çmimet për natë në Hotelin Four Seasons Prague fillojnë nga 540 € – afërsisht gjysma e kostos për të njëjtat data në Hotelin Four Seasons Madrid dhe një e pesta e kostos së një dhome në Hotelin Four Seasons George V, Paris.

Pulia dhe Siçilia, Itali
Pavarësisht sezonit, Neville i largon klientët e tij nga Bregu i Amalfit në favor të destinacioneve që ai i quan “më autentike“. “Italianët nuk shkojnë në Bregun e Amalfit, dhe pse duhet të shkojnë?” pyet ai. “Pulia dhe Siçilia kanë ushqim më të mirë dhe plazhe më të mira – dhe asnjë nga kopshtet zoologjike turistike të Amalfit.”

Klima mesdhetare si në Pulia, “thembra” e çizmes së Italisë dhe në ishullin e Siçilisë përgjatë “gishtit” të saj do të thotë se temperaturat e ngrohta zakonisht shtrihen deri në tetor, kur mesatarja e mesditës arrin të 20-at.


Por ndryshe nga Bregu i Amalfit, kërkesa në të dy destinacionet bie, veçanërisht në tetor kur tarifat në vendpushimet luksoze si Borgo Egnazia mund të ulen në rreth 700 euro – afërsisht një e treta e normës së sezonit të lartë.Megjithatë, qytetet më të populluara të Pulias, duke përfshirë Barin dhe Caruso, mbeten të mbushura me aktivitet pa marrë parasysh sezonin.

Dhe madje edhe fshatrat historikë si Monopoli mund të jenë të shkëlqyera për vizitat e vjeshtës, tha Neville. “Shumica e restoranteve dhe bizneseve të tjera qëndrojnë të hapura të paktën deri në janar,” shton ai. “Kjo përfshin akulloret më të mirë në botë, Monopoli’s Caruso.”

Portugalia
Shelly, një nga këshilltarët e Embark Beyond, shënon rregullisht Portugalinë për klientët e saj në kërkim të Evropës që kërkojnë kombinimin klasik të plazheve, ushqimit dhe verës – pa shenjat franceze dhe italiane.

Portugalia është gjithmonë një alternativë më e përballueshme pothuajse në çdo kohë të vitit,” tha ajo. “Në vjeshtë është veçanërisht e këndshme sepse është mjaft e ngrohtë për të bërë plazh, por ju gjithashtu merrni bonusin e shtuar të sezonit të vjeljes në vendin e verës.

Shelly rekomandon një udhëtim që përfshin Lisbonën, Luginën e Duoros dhe Azores, një destinacion popullor udhëtimi për aventura në Atlantikun e Veriut, dy orë larg Lisbonës me aeroplan.


Megjithëse mesi i shtatorit është mundësia juaj më e mirë nëse doni të kapni sezonin e vjeljes së verës (vitin e kaluar ai u zhvillua nga mesi i gushtit deri në fund të tetorit), tetori është ende mjaft i ngrohtë për dreka në afresk dhe pasdite në plazh.Ofertat më të mira vijnë më vonë gjatë sezonit: tarifat e hoteleve janë përgjithësisht më të mirat në krahasim me ato në destinacionet më të njohura evropiane.

Në White Exclusive Suites, një vendpushim me pesë yje në Azores, tarifat në fillim të shtatorit fillojnë nga 630 € për natë dhe bien në rreth 300 € në mes të tetorit.

Megjithatë, Shelly paralajmëron, kërkesa po rritet. “Unë po shoh hotele në të gjithë Portugalinë që janë tashmë të zëna,” tha ajo. “Udhëtimet e vjeshtës po ndodhin shumë, kështu që këshilla ime do të ishte të rezervoni tani përpara se më shumë njerëz ta kapin.”

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here