Çfarë do të ndodhte nëse Putin do të urdhëronte një sulm bërthamor në Ukrainë?

Presidenti rus Vladimir Putin aneksoi katër rajone të okupuara të Ukrainës të premten dhe është zotuar të mbrojë territorin rus me çdo mjet të nevojshëm, duke përfshirë përdorimin e armëve bërthamore, një përshkallëzim drastik që ka shkaktuar zemërim global dhe ka ndezur frikën për një luftë të mundshme bërthamore.

Ndërsa është e vështirë të parashikohen detajet specifike të një sulmi bërthamor rus në Ukrainë, ekspertët thanë për Forbes se Moska me shumë gjasa do të vendoste armë taktike bërthamore – pajisje me rreze të shkurtër veprimi të dizenjuara për përdorim në fushën e betejës – kundër trupave ose për të shkatërruar një qendër logjistike.

Armët taktike bërthamore janë shumë më të vogla se kokat strategjike me rreze të gjatë të projektuara për të shkatërruar qytetet, por fuqia është relative – armët më të mëdha taktike mund të jenë deri në 100 kiloton (1 kiloton është i barabartë me 1000 ton TNT) – bomba që SHBA-ja hodhi mbi Hiroshima ishte 15 kiloton dhe Dr. Rod Thornton, një ekspert sigurie në King’s College në Londër, tha se ato mund të jenë ende shkatërruese.

Putini aneksoi zyrtarisht katër rajone të pushtuara nga Rusia të Ukrainës të premten. Kremlini thotë se Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia mbështetën bashkimin me Rusinë në një varg referendumesh të mbajtura këtë javë. Votat u konsideruan gjerësisht si një pretekst i qartë për aneksimin dhe ato janë denoncuar gjerësisht si një “mashtrim” i paligjshëm, përfshirë nga aleatët e vjetër të Moskës si Kazakistani. Shefi i OKB-së Antonio Guterres dënoi të enjten planet e Putinit për të aneksuar rajonet si një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar dhe një “përshkallëzim të rrezikshëm“. Masa vjen pas vendimit të Putinit për të urdhëruar një “mobilizim të pjesshëm” të menjëhershëm të forcave ruse javën e kaluar për të mbështetur pushtimin flamur, i cili shkaktoi protesta të zemëruara në të gjithë vendin dhe një eksod të njerëzve që iknin në vendet fqinje për t’i shpëtuar rekrutimit të mundshëm. Putin tha se Moska do të mbrojë territorin e saj – për të cilin thotë se tani përfshin rajonet e aneksuara – duke përdorur të gjitha mjetet që ka në dispozicion, duke përfshirë armët bërthamore. Megjithëse ai ka kërcënuar përdorimin e armëve bërthamore në Ukrainë shumë herë më parë, Putin këmbënguli se ai nuk po bënte bllof dhe kombet e tjera po e trajtojnë seriozisht kërcënimin.

Kërcënimet e presidentit rus Vladimir Putin për të përdorur armë bërthamore në Ukrainë janë serioze, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Në një intervistë me BBC të shtunën, Borrell tha se lufta ruse në Ukrainë kishte arritur një “moment të rrezikshëm” ndërsa ushtria ruse lufton në muajin e shtatë të pushtimit të saj.

Sigurisht që është një moment i rrezikshëm, sepse ushtria ruse është shtyrë në një qoshe dhe reagimi i Putinit – duke kërcënuar përdorimin e armëve bërthamore – është shumë i keq”, tha Borrell.

Kur njerëzit thonë se nuk është bllof, duhet t’i marrësh seriozisht,” tha Borrell për BBC të shtunën.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Moska e di se do të ketë “pasoja të rënda” nëse armët bërthamore përdoren në Ukrainë.

Mundësia e çdo përdorimi të armëve bërthamore është ende e ulët, por pasojat e mundshme janë kaq të mëdha, kështu që ne duhet ta marrim këtë seriozisht”, tha Stoltenberg në CNN.

Sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë, Rusia vlerësohet të ketë rreth 5,977 koka bërthamore – më të shumtat në botë pas SHBA-së.

Megjithatë, ish-drejtori i CIA-s dhe gjenerali i ushtrisë në pension thotë se udhëheqësi i Moskës është “i dëshpëruar” dhe “realiteti i fushëbetejës me të cilin përballet është i pakthyeshëm“.

Sipas David Petraeus, SHBA dhe aleatët e saj do të shkatërronin trupat dhe pajisjet e Rusisë në Ukrainë – si dhe do të fundosnin flotën e saj në Detin e Zi – nëse presidenti rus, Vladimir Putin, përdor armë bërthamore në vend.

I pyetur nëse përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia në Ukrainë do të sillte Amerikën dhe NATO-n në luftë, Petraeus tha se nuk do të ishte një situatë që të nxiste Nenin 5 të aleancës, i cili kërkon një mbrojtje kolektive. Kjo për shkak se Ukraina nuk është pjesë e NATO-s – megjithatë, një “përgjigje e SHBA-së dhe NATO-s” do të ishte e nevojshme, tha Petraeus.

Petraeus pranoi se gjasat që rrezatimi do të shtrihej në vendet e NATO-s nën ombrellën e Nenit 5 mund të interpretohet ndoshta si një sulm ndaj një anëtari të NATO-s.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se ai pret që presidenti Vladimir Putin të vazhdojë të sugjerojë se mund të përdorë armë bërthamore në luftën e Rusisë me Ukrainën – dhe se është e mundur që ai ta bëjë këtë.

Nuk ka kufinj për zotin Putin,” tha Austin në një intervistë për CNN që u transmetua të dielën në mëngjes. “Ashtu siç mori vendimin e papërgjegjshëm për të pushtuar Ukrainën, ju e dini, ai mund të merrte një vendim tjetër. Por nuk shoh asgjë tani që do të më bënte të besoja se ai ka marrë një vendim të tillë.”

Burimi: Forbes, Politico, CNN, The Guardian
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here