Fillimisht erdhi një stuhi virale. Tani, ne kemi superinfeksione të çuditshme.

Infeksione të rralla bakteriale, të tilla si strep A invazive, po shfaqen nëpër Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, me efekte serioze të raportuara tek fëmijët.

Shtatë fëmijët me simptoma të çuditshme mbërritën në Spitalin Children’s Mercy Kansas City në Misuri me shpejtësi muajin e kaluar. Njëri u ankua për një sy që i kishte “ngecur“. Një tjetër kishte një gungë pas njërit vesh. Një i tretë kishte probleme me gëlltitjen dhe më pas filloi të jargavitej.

Nuk kishte asnjë arsye për të menduar se këto dhe katër raste të tjera, të gjitha në fëmijë më të vegjël se 10 vjeç, mund të ishin të lidhura, kujton Angela Myers, drejtoresha e sëmundjeve infektive. Por kur u kthyen testet laboratorike, të gjithë treguan për të njëjtin fajtor.

Ishte një formë potencialisht vdekjeprurëse e streptokokut A.

Infeksioni me Streptococcus pyogenes – ose shkurt streptokoku i grupit A – zakonisht prodhon simptoma të lehta, të tilla si skuqje, ethe ose bajame të fryra që çojnë në fytin e njëjtë të streptokokut. Por në muajt e fundit, raste të lidhura me një formë të rrallë pushtuese të baktereve të zakonshme janë shfaqur në të gjithë Shtetet e Bashkuara, si dhe në Evropë, shpesh në lidhje me simptoma nganjëherë konfuze, duke përfshirë skuqjen e lëkurës, ethe, rrahje të shpeshta zemre dhe ënjtje të pashpjegueshme.

Vdekjet e para të konfirmuara pediatrike në këtë vend, në dy fëmijë të vegjël në zonën e Denverit, u raportuan javën e kaluar. Të paktën 16 fëmijë kanë vdekur prej tij në Mbretërinë e Bashkuar, shtatë në Holandë dhe dy në Francë.

Rritja e streptokokës pushtuese A është një nga një sërë mënyrash të pazakonta se si patogjenët kanë ndërvepruar me ne – dhe me njëri-tjetrin – në mes të fundit të distancimit social dhe maskimit të epokës së koronavirusit këtë vit. Si Organizata Botërore e Shëndetësisë ashtu edhe Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë se po hetojnë rastet, duke përfshirë nëse stuhia virale që ka mbajtur shumë njerëz të sëmurë mund të jetë të paktën pjesërisht fajtore.

Infeksionet virale priren të krijojnë çrregullime në sistemin imunitar të një personi, duke e bërë më të lehtë që një infeksion dytësor bakterial të kapet dhe të intensifikojë efektet e tij në disa raste.

Zyrtarët shëndetësorë të Minesotës thanë se kishin parë 46 raste të strep A invazive në të gjitha moshat në nëntor, më shumë se dyfishi i mesatares me 20 raste në muajt e kaluar. Kolorado raportoi se po hetonte jo vetëm një rritje të rasteve invazive të strep A, por edhe një rritje të mundshme të infeksioneve të tjera bakteriale të rënda ose invazive te fëmijët.

Spitali i Fëmijëve në Teksas tha se ka parë më shumë se 60 pacientë me strep A invazive në tetor dhe nëntor – një rritje katërfish nga e njëjta periudhë e një viti më parë. James Versalovic, patologu kryesor për qendrën mjekësore, tha se shumë nga fëmijët e prekur kishin infeksione virale aktuale ose të fundit. Por, tha ai, është ende herët për të përjashtuar faktorë të tjerë që mund të kontribuojnë në seriozitetin e sëmundjeve të tyre.

Mund të jetë se ne kemi ndryshuar modelet e imunitetit për shkak të pandemisë që mund të ketë rritur cenueshmërinë tonë. Por mund të jenë gjithashtu … variante të ndryshme të streptokokut“, tha ai. “Mund të jetë një kombinim faktorësh. Askush nuk e di.”

Një armik i vjetër
Ndryshe nga SARS-CoV-2, strep A është diçka që njerëzit kanë luftuar me shekuj.
Ai është përshkruar në mënyra të ndryshme, gabimisht, gjatë historisë si i lidhur me fenomene të tilla si kometat dhe eklipset, ose futja e lëndës jo të gjallë tek njerëzit. Vetëm në vitin 1874 kirurgu austriak Theodor Billroth përshkroi një organizëm që ai pa nën një mikroskop që dukej se ishte i grupuar në zinxhirë prej katër ose më shumë që më vonë do të klasifikoheshin si baktere. Bakteret mund të jetojnë brenda ose jashtë trupit të një pacienti, ndryshe nga viruset, të cilat janë një koleksion molekulash që mund të shumohen vetëm në një bujtës. Të dyja transmetohen në mënyra të ngjashme – përmes ajrit, ujit, ushqimit dhe gjallesave.

Disa milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara infektohen çdo vit me strep A, dhe në botën tonë moderne, me furnizimin e bollshëm të antibiotikëve, është kryesisht një shqetësim. Zakonisht përkthehet në dhimbje të fytit dhe ndoshta një ditë të humbur në shkollë ose në punë gjatë 24 orëve që duhen për të ndaluar të qenit ngjitës pas marrjes së antibiotikëve si penicilina dhe amoksicilina.

Lajmi i mirë është se ne dimë se si ta trajtojmë dhe si ta testojmë”, tha Kristin Moffitt, një eksperte e sëmundjeve infektive në Spitalin e Fëmijëve të Bostonit që studion infeksionet bakteriale. “Normalisht nuk është një burim shqetësimi serioz për të cilin do të isha hiper-ankthioze.”

Por në një numër të vogël rastesh, strep A mund të bëhet i rrezikshëm kur pushton pjesë të trupit ku bakteret normalisht nuk ekzistojnë. Kur kalon në zona të tilla, duke përfshirë gjakun, lëngun cerebrospinal, palcën e eshtrave dhe organe të tilla si truri dhe zemra, mund të përhapet shpejt dhe të vrasë.

Raportet e para të aktivitetit të pazakontë si rezultat i streptokokut A pushtues, që përfshinte kryesisht fëmijë 5 vjeç e poshtë, erdhën nga Holanda midis marsit dhe korrikut. Nuk ishte vetëm numri i rasteve dhe ashpërsia e tyre, thanë mjekët në një punim kërkimor paraprak të postuar më 13 dhjetor, por edhe fakti që shumë prej pacientëve ishin bashkëinfektuar me viruse si gripi ose lija e dhenve. (Ndryshe nga Shtetet e Bashkuara, vaksinat për varicelën, të cilat shkaktojnë linë e dhenve, nuk janë pjesë e programit të imunizimit të fëmijëve në Holandë.)

Në 2018 dhe 2019, shumica e fëmijëve me strep A invazive të parë në spitalet holandeze zhvilluan një infeksion sistemik ose pneumoni. Por këtë vit, shumë u diagnostikuan se vuanin nga fasciiti nekrotizues, një sëmundje mishngrënëse që përfshin bakteret që shkatërrojnë indet nën lëkurë. Mjekët Evelien B. van Kempen, Patricia C.J. Bruijning-Verhagen dhe bashkëautorët e tyre i kërkuan publikut të jetë i vetëdijshëm se njohja e hershme dhe trajtimi i menjëhershëm mund të shpëtojnë jetë.

Klinikat dhe prindërit duhet të jenë vigjilentë dhe të vetëdijshëm për paraqitjet e pazakonta pediatrike”, shkruan ata.

Sëmundje të rënda tek fëmijët janë raportuar gjithashtu në Mbretërinë e Bashkuar, Holandë, Francë, Irlandë dhe Suedi, por modelet nuk janë gjithmonë të njëjta. Në Mbretërinë e Bashkuar, mjekët raportuan një rritje të etheve të kuqe – e cila shkaktohet gjithashtu nga bakteret strep A – pothuajse në të njëjtën kohë me rastet invazive. Por kjo nuk u pa në Holandë.

Disa spitale në Shtetet e Bashkuara thanë se nuk janë në dijeni të aktivitetit të pazakontë të etheve të kuqe në zonat e tyre.

Të kuptosh se çfarë po ndodh në Shtetet e Bashkuara është më e ndërlikuar se në disa vende të tjera për shkak të mungesës së një sistemi kombëtar të kujdesit shëndetësor që lehtëson gjurmimin e rasteve. Zëdhënësja e CDC Kate Grusich tha në një email se është shumë herët për të thënë nëse numrat e rasteve “po kthehen në nivelet para pandemisë, ose nëse ato po rriten përtej asaj që do të prisnim normalisht“.

CDC po i shikon këto të dhëna nga afër dhe po flet me faqet e mbikëqyrjes dhe spitalet në shumë shtete për të mësuar më shumë rreth çdo tendence,” tha ajo.

Grupet lokale
Listat e postës elektronike për pediatër dhe specialistë të sëmundjeve infektive në këtë vend filluan të shpërthejnë në tetor me një pyetje nga një mjek në Midwest: A po shihte dikush tjetër një rritje në strep A invazive?

Përgjigjet ishin të përziera, siç pritej, duke pasur parasysh se raste të tilla priren të grumbullohen. Boston Children’s nuk kishte parë asgjë shqetësuese. Por mjekët në Kansas City, Houston dhe Denver kishin.

Në Teksas Children’s, Versalovic tha se disa fëmijë kanë ardhur me presion të ulët të gjakut dhe shok septik, disa me pneumoni bakteriale dhe akoma të tjerë me infeksione të lëkurës. Disa ishin aq të sëmurë sa kërkonin kujdes intensiv. Ai shqetësohet se disa nga rastet po mungojnë. Për të diagnostikuar strep A invazive, mjekët duhet të marrin mostra të gjakut, lëkurës ose lëngjeve të pacientit në mushkëri ose zona të tjera. Por nëse një fëmijë ka nevojë për kujdes urgjent, mund të mos ketë kohë për të shqyrtuar shkakun e sëmundjes.

Strepoku invaziv A “nuk ndjek një progresion të thjeshtë linear“, tha ai.

Në Denver, Samuel Dominguez, një specialist i sëmundjeve infektive në Spitalin e Fëmijëve në Kolorado dhe një profesor në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Kolorados, tha se rastet që ai kishte parë ishin “përtej spektrit të moshës” tek fëmijët, duke vënë në dukje se ata mund të jenë më të ndjeshëm sepse bakteret priren të kolonizohen në mënyrë më agresive në fyt dhe lëkurë se sa tek të rriturit.

Dominguez u përpoq të balanconte sigurinë se ky është një infeksion relativisht i rrallë me thirrjet për të qenë në vëzhgim për shenjat paralajmëruese.

Versalovic u pajtua. “Ne nuk duam të ngremë shumë alarme, por këto infeksione mund të përparojnë shumë shpejt,” tha ai.

Myers tha se të gjithë pacientët e parë në Children’s Mercy në Misuri janë shëruar me trajtim, por ajo u bëri thirrje prindërve që të sigurohen që vaksinat e fëmijëve të tyre të jenë të përditësuara për të parandaluar një infeksion viral që mund të hapë dyert për një infeksion bakterial më të rëndë. “Unë mendoj se ka shumë gjëra në lojë që nuk i dimë plotësisht ende,” tha ajo.

Një nga gjërat e ndërlikuara në lidhje me sëmundjen është se ajo mund të duket kaq e ndryshme në fëmijë të ndryshëm, tha ajo. Fëmija që kishte probleme me lëvizjen e bebes së syrit kishte një infeksion të indeve të buta të gropës së syrit; ai me gungë pas veshit, një infeksion të kockës në atë zonë; dhe pacienti i tretë, një grumbullim qelbi në pjesën e pasme të fytit.

Myers u bëri thirrje prindërve që të bënin kujdes.

Nëse një fëmijë duket më i sëmurë sesa duhet të jetë pasi zhvillon temperaturë, është gjithmonë një ide e mirë që ta çoni te mjeku nëse ka probleme me frymëmarrjen, ose vëreni diçka tjetër – madje edhe një sy të ënjtur”, tha ajo.

Burimi: Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here