Stuhia e “ciklonit bombë” do të sjellë të ftohtin “kërcënues për jetën” në SHBA, miliona veta në alarm

Miliona amerikanë janë nën alarmin kritik të motit pasi një stuhi e madhe dimërore është vendosur të sjellë temperatura të ftohta “kërcënuese për jetën” dhe erëra të fuqishme në pjesë të mëdha të vendit – me merkurin që pritet të bjerë deri në minus 20 gradë në të gjithë Perëndimin e Mesëm dhe Liqene të Mëdha.

Më shumë se 80 milionë amerikanë – që shtrihen nga bregu në breg – janë nën forma të ndryshme të alarmeve të ftohjes së erës, sipas meteorologut të FOX Weather, Christopher Tate.

Ne mund të shohim erëra prej 40 deri në 50 mph”, tha ai për The Post të mërkurën. “Nuk do të habitesha nëse do të shihnim një shpërthim të rastësishëm prej 60 mph përgjatë bregdetit.”

Shpërthimi intensiv i Arktikut do të sjellë “të dridhura të erës kërcënuese për jetën” në pjesën më të madhe të vendit, paralajmëroi gjithashtu të mërkurën Shërbimi Kombëtar i Motit.

I ftohti i kësaj shkalle mund të çojë në ngrirje në lëkurën e ekspozuar brenda disa minutave, si dhe hipotermi dhe vdekje nëse ekspozimi zgjatet”, tha agjencia, duke vënë në dukje se alarmet për të ftohtin e erës aktualisht shtrihen nga kufiri SHBA-Kanada deri në Bregun e Gjirit të Teksasit duke përfshirë pjesë të të paktën 26 shteteve.

Tate tha se temperaturat mund të bien në minus 20 gradë në të gjithë Midwest dhe Liqenet e Madhe.

Disa vende pritet të ulen deri në minus 20 gradë. Dhe kjo nuk po merr parasysh erën që do ta bëjë të ndjehet minus 60, “tha meteorologu.

Cikloni i mundshëm bombë” do të jetë një ngjarje moti që ndodh një herë në gjeneratë, kanë thënë zyrtarët.

Një ciklon bombë është një term i përdorur nga meteorologët për të përshkruar një stuhi që forcohet me shpejtësi – zakonisht kur presioni qendror i sistemit të stuhisë bie të paktën 24 milibar brenda 24 orëve, shpjegoi Fox Weather.

Stuhia do të krijojë kushte përçarëse edhe në verilindje, ku shiu dhe erërat e fuqishme mund të shkaktojnë ndërprerje të energjisë elektrike dhe rrugë të pasigurta me akull, paralajmëruan meteorologët.

Përveç erërave të forta dhe të dëmshme që e bëjnë atë të duket edhe më i ftohtë, qyteti i Nju Jorkut dhe rrethinat përreth duhet të presin shi gjatë fundjavës së ardhshme.

Çdo reshje që bie përpara asaj që me siguri do të jetë një fundjavë e ngarkuar për udhëtime pushimi, rrezikon të ngrijë me shpejtësi dhe të shkaktojë kushte të lëmuara dhe të rrezikshme rrugore.

Nëse kjo do të kishte shkuar pak më ndryshe, ne do të kishim borë dhe një Krishtlindje të bardhë, por do të ishte paksa më ngrohtë,” tha Tate.

Deri të mërkurën në mëngjes, stuhia e dimrit solli borë nëpër pjesë të shkëmbinjve veriorë dhe rrafshinave veriore.

Mes 5 dhe 12 centimetra trashësi borë u raportua në zonën e metrosë së Seattle të martën, dhe deri 31 centimetra u mat në veri të Seattle.

Fronti i fuqishëm i Arktikut po lëviz në jug dhe në lindje dhe pritet të shkojë drejt rrafshnaltave veriore dhe qendrore dhe mesperëndimit të sipërm të mërkurën, ku kushtet do të përkeqësohen me shpejtësi gjatë gjithë ditës, duke prodhuar rrebeshe të rrezikshme dëbore, zbardhje të mundshme dhe kushte stuhie.

Ndërsa Midwest pritet të mbajë peshën kryesore të stuhisë, vonesat e mëdha të linjave ajrore dhe anulimet e fluturimeve ka të ngjarë të jenë një temë e zakonshme në qendrat kryesore të udhëtimit dhe aeroportet amerikane përpara dhe gjatë fundjavës së festave.

Përpara parashikimit të mundimshëm, disa linja ajrore kanë filluar të ofrojnë përjashtime pasi stuhia pritet të godasë Çikagon – një qendër kryesore e udhëtimit ajror – me forcë të madhe.

United, JetBlue, American Airlines, Delta, Southwest dhe Alaska Airlines kanë thënë tashmë se po ofrojnë heqje dorë për një sërë rrugësh dhe datash specifike fluturimi.

Presidenti Joe Biden u bëri thirrje amerikanëve me plane udhëtimi për fundjavën e festave të “largohen tani” për të shmangur bllokimin – ose më keq – nga një stuhi masive dimërore që do të godasë një pjesë të madhe të SHBA-së qendrore.

Nëse të gjithë keni plane udhëtimi, largohuni tani. Nuk është shaka”, tha Biden të enjten në Shtëpinë e Bardhë, ku u informua nga këshilltarët për motin e dimrit. “Unë po i them stafit tim nëse ata kanë plane, të largohen sonte ose nesër. Mund të flasin me mua në telefon, nuk është jetë apo vdekje. Do të jetë nëse ata nuk ikin.”

Stuhia, e cila po sjell borë dhe temperatura të ulëta të rrezikshme, tashmë po bën kërdinë në planet e udhëtimit të amerikanëve përpara Krishtlindjeve.

Burimi: New York Post, Bloomberg
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here