Giorgia Meloni dhe e djathta ekstreme e Italisë fitojnë zgjedhjet. Gjeografia e votave

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka shpallur fitoren në zgjedhjet e Italisë dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend.

Zonja Meloni pritet gjerësisht të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kjo do të alarmojë pjesën më të madhe të Evropës pasi Italia është ekonomia e tretë më e madhe e BE-së.

Megjithatë, duke folur pas votimit, zonja Meloni tha se partia e saj Vëllezërit e Italisë do të “qeveriste për të gjithë” dhe nuk do të tradhtonte besimin e njerëzve.

Italianët kanë dërguar një mesazh të qartë në favor të një qeverie të krahut të djathtë të udhëhequr nga Vëllezërit e Italisë,” u tha ajo gazetarëve në Romë, duke mbajtur lart një tabelë ku shkruhej “Faleminderit Itali“.

Ajo pritet të fitojë me rreth 26% të votave, përpara rivalit të saj më të afërt Enrico Letta nga qendra e majtë. Letta u tha gazetarëve të hënën se fitorja e ekstremit të djathtë ishte një “ditë e trishtuar për Italinë dhe Evropën“, por partia e tij do të siguronte një “opozitë të fortë dhe të papranueshme“.

Aleanca e krahut të djathtë të zonjës Meloni – e cila përfshin gjithashtu Ligën e ekstremit të djathtë të Matteo Salvinit dhe qendrën e djathtë të ish-kryeministrit Silvio Berlusconi, Forza Italia – do të marrë kontrollin e Senatit dhe Dhomës së Deputetëve, me rreth 44% të votave.

Katër vjet më parë, Vëllezërit e Italisë fituan pak më shumë se 4% të votave, por këtë herë përfituan nga qëndrimi jashtë qeverisë së unitetit kombëtar që u shemb në korrik.

Suksesi dramatik i partisë në votim maskoi faktin se aleatët e saj performuan dobët, me Ligën që ra nën 9%, dhe Forza Italia edhe më poshtë.

Avantazhi i tyre i madh, megjithatë, ishte se aty ku ishin në gjendje të vendosnin një kandidat të unifikuar në një zonë elektorale, kundërshtarët e tyre në të majtë dhe në qendër nuk mund të binin dakord për një qëndrim të përbashkët dhe qëndronin të ndarë.

Giorgia Meloni duket e sigurt se do të bëhet kryeministre, por presidenti Sergio Mattarella do ta emërojë atë dhe kjo nuk ka gjasa të ndodhë para fundit të tetorit.

Edhe pse ka punuar shumë për të zbutur imazhin e saj, duke theksuar mbështetjen e saj për Ukrainën dhe duke zbehur retorikën anti-BE, ajo drejton një parti të rrënjosur në një lëvizje të pasluftës që u ngrit nga fashistët e diktatorit Benito Musolini.

Në fillim të këtij viti ajo përshkroi prioritetet e saj në një fjalim të zhurmshëm për partinë e ekstremit të djathtë të Spanjës Vox: “Po familjes natyrore, jo lobit LGBT, po identitetit seksual, jo ideologjisë gjinore… jo dhunës islamike, po për të siguruar kufijtë, jo për migrimin masiv… jo për financat e mëdha ndërkombëtare… jo për burokratët e Brukselit!”

Aleanca e qendrës së majtë ishte shumë prapa të djathtës me 26% të votave dhe figura e Partisë Demokratike Debora Serracchiani argumentoi se e djathta “ka shumicën në parlament, por jo në vend“.

Në të vërtetë, e majta dështoi të krijonte një sfidë të qëndrueshme me partitë e tjera pasi qeveria e unitetit 18-mujor e Italisë u shpërbë dhe zyrtarët ishin të dobët edhe para votimit. Lëvizja Pesë Yjet nën drejtimin e Giuseppe Conte fitoi një vend të tretë bindës – por nuk u pa sy më sy me Enrico Letta, edhe pse ata kanë disa politika të përbashkëta për emigracionin dhe rritjen e pagës minimale.

Pjesëmarrja ra në një nivel të ulët rekord prej 63,91% – nëntë pikë më pak në vitin 2018. Nivelet e votimit ishin veçanërisht të dobëta në rajonet jugore, përfshirë Siçilinë.

Italia është një figurë themeluese e Bashkimit Evropian dhe një anëtare e NATO-s, dhe retorika e zonjës Meloni për BE-në e vendos atë pranë liderit nacionalist të Hungarisë, Viktor Orban.

Aleatët e saj të dy kanë pasur lidhje të ngushta me Rusinë. Berlusconi, 85 vjeç, pretendoi javën e kaluar se Vladimir Putin ishte shtyrë për të pushtuar Ukrainën, ndërsa Salvini ka vënë në pikëpyetje sanksionet perëndimore ndaj Moskës.

Zonja Meloni dëshiron të rishikojë reformat italiane të rënë dakord me BE-në në këmbim të pothuajse 200 miliardë euro (178 miliardë £) grante dhe kredi për rimëkëmbjen pas Covid-it, duke argumentuar se kriza e energjisë ka ndryshuar situatën.

Italia është tashmë vendi i dytë me nivelin e borxhit më të lartë në eurozonë dhe profesoresha Leila Simona Talani e King’s College në Londër beson se qeveria e ardhshme do të përballet me një tufë çështjesh serioze.

Ata nuk kanë përvojë ekonomikisht. Ulja e taksave do të jetë një problem, kështu që Italia do të ketë më pak të ardhura dhe po shkon drejt një recesioni, kështu që do të përballet me probleme me tregjet financiare dhe me Evropën. Si do t’i gjejnë paratë për të trajtuar problemin e rritjes së çmimeve të energjisë?”

Drejtori politik afatgjatë i kryeministrit hungarez, Balazs Orban, nxitoi të uronte partitë e krahut të djathtë të Italisë: “Ne kemi nevojë më shumë se kurrë për miq që ndajnë një vizion dhe qasje të përbashkët ndaj sfidave të Evropës“.

Në Francë, Jordan Bardella i Tubimit Kombëtar të ekstremit të djathtë tha se votuesit italianë i kishin dhënë shefes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen një mësim përulësie. Ajo kishte thënë më herët se Evropa kishte “mjetet” për t’u përgjigjur nëse Italia shkonte në një “drejtim të vështirë“.

Megjithatë, Prof. Gianluca Passarrelli i Universitetit Sapienza të Romës i tha BBC-së se mendonte se ajo do të shmangte lëkundjen e varkës në Evropë dhe do të fokusohej në politika të tjera: “Unë mendoj se do të shohim më shumë kufizime mbi të drejtat civile dhe politikat ndaj LGBT dhe emigrantëve.”

Zonja Meloni dëshiron një bllokadë detare për të ndaluar anijet e emigrantëve që largohen nga Libia dhe Matteo Salvini dihet se lakmon postin e ministrit të brendshëm, të cilin e mbajti tre vjet më parë. Megjithatë, ai është aktualisht në gjyq për ndalimin e një varke nga ankorimi si pjesë e politikës së tij për të mbyllur portet për anijet e shpëtimit.

Këto zgjedhje shënojnë një të tretën e zvogëlimit të madhësisë së dy shtëpive dhe kjo duket se iu ka leverdisur partive fituese.

Përbërja e Dhomës dhe Senatit nuk është ende e qartë, por një projeksion i YouTrend tha se aleanca e krahut të djathtë do të mbante deri në 238 nga 400 vendet në dhomën e ulët dhe 112 nga 200 vendet në dhomën e sipërme.

Sa i përket qendrës së majtë, parashikohet të kenë 78 vende në dhomë dhe 40 në Senat.

Burimi: BBC
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here