Ja 7 përfitimet e erëzës së karafilit që çdo grua duhet t’i dijë

Karafilat janë sythat e luleve të thara të pemës Syzygium aromaticum, me origjinë nga ishujt Maluku në Indonezi. Me një histori që përfshin mbi 2000 vjet në Azi për qëllime mjekësore dhe kulinare, karafili fitoi famë evropiane në Mesjetë.

I përdorur gjerësisht si erëz në gatim, karafili kontribuon në një aromë të ëmbël, aromatike dhe pak të hidhur në pjata. Ai përdoret gjithashtu në prodhimin e vajrave esencialë për aromaterapi dhe ilaçe natyrale. Me një histori të pasur kulturore, karafili vlerësohet për përdorimin e tyre të gjithanshëm si në praktikat mjekësore të kuzhinës ashtu edhe në ato tradicionale.

1. Rrënjët e lashta dhe popullariteti modern:
Karafili, i tharë nën diell, shndërrohet në një erëz kafe, të fortë me një aromë pikante dhe të mirë. Pavarësisht nga fama e tij si erëz, 95% e prodhimit global të karafilit kontribuon në prodhimin e cigareve indoneziane.

2. Vjelja dhe brishtësia e karafilit:
Natyra delikate e pemëve të karafilit, të cilat fillojnë të japin fryte vetëm në vitin e tetë, kontribuon në mungesën e tyre. Sythat e luleve mblidhen përpara se të shfaqen petalet dhe sythat e tharë bëhen karafilët që ne njohim. Ky proces i brishtë dhe i përpiktë i vjeljes shpjegon pjesërisht disponueshmërinë e kufizuar të karafilit.

3. Ndihmës për tretjen:
Karafili lufton problemet e ndryshme të tretjes, duke përfshirë dhimbjet e stomakut dhe fryrjen. Mjafton të fusni 4 ose 5 karafil në një filxhan me ujë të nxehtë për dhjetë minuta. Konsumimi i rregullt i këtij infuzioni me karafil mund të lehtësojë shqetësimet e tretjes.

4. Largon erën e pakëndshme të gojës:
Luftoni erën e keqe pas ngrënies duke thithur një karafil. Karafili, i njohur për vetitë e tij antibakteriale dhe anti-inflamatore, kontribuon në shëndetin e dhëmbëve. Përdorimi i rregullt i karafilit pas ngrënies mund të parandalojë problemet dentare dhe të mbajë frymën të freskët.

5. Lehtësim i dhimbjes dentare:
Eugenoli, i gjetur në karafil, vepron si një antiseptik i vlefshëm për problemet dentare dhe mishrat e dhëmbëve. Përdorni një maceracion me vaj ose tretësirë të nënës për të lehtësuar dhimbjet e dhëmbëve ose mishrave të dhëmbëve, por konsultohuni me një dentist për dhimbje të vazhdueshme ose intensive.

6. Lehtësim i dhimbjes muskulore dhe reumatike:
Krijoni një vaj masazhi qetësues duke përzier 10 pika vaj esencial të karafilit me 30 ml vaj vegjetal. Aplikojeni përzierjen në zonat e dhimbshme për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, kyçeve ose reumatizmave.

7. Parandalimi i të ftohtit dhe lehtësimi i UTI:
Përdorni vetitë antivirale dhe antibakteriale të vajit esencial të karafilit për të parandaluar infeksionet e dimrit. Holloni 1-2 pika në vaj ulliri për gëlltitje ose shpërndani në një kub sheqeri për një rutinë parandaluese njëjavore. Për infeksionet urinare ose gurët në veshka, rrisni efektivitetin e infuzionit të karafilit duke shtuar një pikë vaj esencial livando, por gjithmonë kërkoni këshilla mjekësore për trajtimin e duhur.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here