Personat që përjetojnë ndjesi djegieje, ethe pas seksit mund të jenë alergjikë ndaj spermës.

Një mjek dhe konsulent seksi, Damian Avar, i njohur gjerësisht si ‘Sabi Doctor’ thotë se individët që përjetojnë një ënjtje, ndjesi djegieje dhe acarim pas seksit mund të jenë alergjikë ndaj spermës.

Dr. Avar tha gjithashtu se burrat që zhvillojnë ethe ose ndjehen pak të sëmurë pasi lëshojnë spermën e tyre mund të kenë gjithashtu alergji ndaj spermës.

Në një video që ai postoi në faqen e tij në Instagram @therealsabidoctor, Dr. Avar tha se alergjia ndaj spermës është një gjendje në të cilën një person, burrë apo grua, reagon ndaj disa prej proteinave që gjenden në spermë.

Ai tha, “Nëse keni pasur ndonjëherë disa përvoja ku vëreni ënjtje, skuqje, acarim ose një ndjesi djegije pasi keni rënë në kontakt me spermën, ose nëse si mashkull, zakonisht keni ethe dhe ndiheni pak të sëmurë sa herë që lëshoni. fara juaj e çmuar (sperma); mund të jetë për shkak të faktit se jeni alergjik ndaj spermës.

Alergjia ndaj spermës është një gjendje në të cilën një person, burrë apo grua, reagon ndaj disa prej proteinave që gjenden në spermë.

Duke shtuar, mjeku tha: “Për një grua, alergjia mund të kufizohet në vaginën e saj ose mund të përgjithësohet dhe mund të prekë çdo pjesë të trupit të saj ku prek spermën. P.sh. fytyra, fyti ose gjoksi. “Gjithashtu, ndërsa ajo mund ta përjetojë atë vetëm me një partner të caktuar, mund të ndodhë me çdo mashkull me të cilin ajo bëhet intime. “Nëse dyshoni se keni këtë gjendje, thjesht thuajini burrit tuaj të provojë të përdorë një prezervativ dhe nuk do ta vini re më.”

Megjithatë, ai këshillon gratë që përjetojnë alergji dhe duan të kenë fëmijë të konsultohen me ekspertë mjekësorë për kujdes mjekësor. Sipas një portali online, Healthline, gjendja e rrallë është më e zakonshme tek femrat dhe është e paqartë se sa gjerësisht kjo gjendje prek meshkujt që bëjnë seks me meshkuj. “Studimet tregojnë se është e mundur të jeni alergjik ndaj spermës tuaj. Kur kjo ndodh, njihet si një sindromë e sëmundjes pas-orgazmike”, shruhet në të. Portali shëndetësor vuri në dukje se reaksionet alergjike ndaj spermës shpesh janë të lokalizuara, por disa njerëz mund të përjetojnë simptoma që prekin të gjithë trupin e tyre. “Për shembull, burrat që janë alergjikë ndaj spermës së tyre mund të përjetojnë lodhje të rëndë, ngrohtësi intensive dhe një gjendje të ngjashme me gripin menjëherë pas derdhjes. “Në përgjithësi, simptomat zakonisht fillojnë brenda 20 deri në 30 minuta pas ekspozimit. Ato mund të zgjasin diku nga disa orë deri në disa ditë, në varësi të ashpërsisë”, thuhet në të.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here