Rusët po largohen nga vendi për shkak të rekrutimit ushtarak

Çuditërisht, shumë rusë nuk duan të detyrohen të luftojnë në luftën e pakuptimtë të Vladimir Putinit.

Shumë rusë duken të etur të largohen nga vendi për të mos u bërë ushtarë. Problemi i vetëm është se ata nuk mund të dalin lehtësisht.

Të martën, përpara një fjalimi që presidenti rus Vladimir Putin ishte planifikuar të mbante në lidhje me pushtimin e Ukrainës, kërkimi më i shpeshtë në Google në Rusi ishin pyetjet se si të largohesh nga vendi, raportoi gazeta letoneze Meduza.

Në fjalimin e tij të mërkurën në mëngjes, Putini përshkroi planet për të thirrur rezervistët ushtarakë për detyrë aktive. Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu sqaroi më vonë se rreth 300,000 individë me trajnim ushtarak do të thirreshin menjëherë për shërbim nga një grup prej rreth 25 milionë rusë që mund të kualifikoheshin për rekrutim.

Jo rastësisht, çmimet e biletave të avionit me një drejtim për fluturimet që largohen nga Rusia janë rritur në qiell ose janë shitur në masë të madhe. Fluturimet drejt disa destinacioneve të disponueshme – si Beogradi, Serbia dhe Stambolli, Turqi – janë tashmë të shitura për ditët në vijim, raportoi NPR të mërkurën në mëngjes. Pak bileta të mbetura shiteshin për gati 10,000 dollarë.

Një nga problemet me të cilat përballen ata që përpiqen të arratisen është se nuk ka shumë vende ku rusët mund të hyjnë pa vizë dhe pak linja ajrore ende fluturojnë për në Rusi që kur Bashkimi Evropian vendosi një embargo fluturimi si përgjigje ndaj luftës në Ukrainë.

Është e paqartë nëse qeveria ruse do të mbyllë kufirin për burrat e aftë për punë të moshës ushtarake, por është e vështirë të fajësosh dikë në Rusi që nuk qëndron për ta zbuluar. Forcat ushtarake janë të këqija morale, madje edhe fantazma e njërit mjafton për t’i bërë njerëzit të vrapojnë.

Ka pasur një eksod të vazhdueshëm njerëzish nga Rusia që nga fillimi i luftës në Ukrainë, por nxitimi i papritur për në kufi nxjerr në pah një nga të metat në mënyrën se si qeveritë perëndimore i janë përgjigjur luftës së Putinit. Duke e bërë më të vështirë, sesa më të lehtë, emigrimin e rusëve, Bashkimi Evropian dhe të tjerët vetëm po e ndihmojnë Putinin të bllokojë qytetarët rusë në vend. Do të ishte më mirë t’i lini të largoheshin lirshëm me avionët evropianë dhe amerikanë sesa t’i mbyllnin brenda vendit dhe t’i linin të pambrojtur ndaj rekrutimit.

Siç ka ndodhur që nga fillimi i luftës, Shtetet e Bashkuara dhe qeveritë e tjera që kundërshtojnë pushtimin e Rusisë mund të bëjnë një punë më të mirë për të ndëshkuar Putinin duke hapur dyert për kritikët e tij. Të bësh përgjegjëse e rusët për vendimet e një tirani nuk fiton zemrat apo mendjet.

E kuptova se mënyra më e mirë për të vepruar kundër regjimit të Putinit do të ishte emigrimi im nga Rusia,” tha për BBC në mars Yevgeny Lyamin, një emigrant rus në Britaninë e Madhe 23-vjeçar.

Për meritë të saj, administrata Biden i ka kërkuar Kongresit që ta lehtësojë hyrjen e rusëve me diploma të avancuara në SHBA, por ndryshimi nuk është miratuar.

Rusët që përpiqen të ikin nga lufta e Putinit kanë nevojë për mundësinë për t’u larguar, veçanërisht pasi është e rrezikshme të përdorin zërat e tyre në vendin e tyre. Le të votojnë rusët me këmbët e tyre dhe Perëndimi mund t’i grabisë Putinit në mënyrë paqësore një ushtri për luftën e tij të paligjshme.

Burimi: Reason
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here