Pirja e çajit të zi mund t’ju zgjasë jetën

Nëse pini çaj, madje deri në 10 filxhanë në ditë, sipas një studimi të ri, mund të jetoni më gjatë.

Pirja e dy ose më shumë filxhanëve çaj të zi çdo ditë lidhet me një rrezik mesatarisht më të ulët të vdekjes, sipas një studimi të ri të botuar të hënën në Annals of Internal Medicine.

Studimi – i cili mblodhi të dhëna nga Biobank në Mbretërinë e Bashkuar, një bazë të dhënash që përmban kërkime gjenetike dhe shëndetësore – analizoi zakonet e pirjes së çajit të afërsisht gjysmë milioni burrave dhe grave midis moshës 40 dhe 69 vjeç nga 2006 deri në 2010.

Studimet e mëparshme mbi efektet e mundshme të çajit të zi kanë qenë të paqëndrueshme për shkak të konsumit të ulët në popullatat e studiuara, tha Maki Inoue-Choi, autor i studimit dhe shkencëtar i stafit në sektorin e epidemiologjisë së kancerit dhe gjenetikës në Institutin Kombëtar të Shëndetit për një konferencë për shtyp.

Popullsia e përgjithshme e Mbretërisë së Bashkuar konsumon shumë çaj: 85% e të studiuarve nga Biobank pinin në mënyrë rutinore çaj dhe nga ata që pinin çaj, 89% pinin çaj të zi.

Studiuesit zbuluan se konsumimi i dy ose më shumë filxhanëve çaj në ditë shoqërohej me një reduktim prej 9% deri në 13% të rrezikut për vdekje në krahasim me ata që nuk pinë çaj. Studimi në mënyrë specifike zbuloi se pirja e çajit të zi lidhej me një rrezik më të ulët të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare, por nuk gjeti një lidhje me rrezikun më të ulët të vdekjes nga kanceri ose sëmundjet e frymëmarrjes.

Këto gjetje mund të ofrojnë siguri për ata që pinë çaj,” tha Inoue-Choi. “Ne ishim në gjendje të vlerësonim lidhjen në këtë popullatë me prevalencë të lartë të pirjes së çajit të zi në një gamë të gjerë nivelesh konsumi.”

Çaji përmban polifenole, të cilat mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe stresit oksidativ, tha ajo, të cilat mund të ulin rrezikun për sëmundje të zemrës dhe rezultate të tjera fatale shëndetësore.

Faktorë të tillë si sa i nxehtë ju pëlqen çaji, ndryshimet gjenetike që lidhen me metabolizmin, madje edhe nëse përzieni qumështin dhe sheqerin, nuk ndikuan te rezultatet. Inoue-Choi tha se njerëzit duhet të ndjekin ende udhëzimet dietike për kufizimin e sheqerit dhe yndyrave të ngopura.

Për konsumuesit rutinë të kafesë, nuk keni nevojë ta ndërroni pijen tuaj të mëngjesit me çaj. 78% e njerëzve të studiuar pinin kafe dhe studiuesit e kontrolluan këtë, tha Inoue-Choi.

Ne ende pamë një lidhje të ngjashme që marrja më e lartë e çajit ishte e lidhur me rrezik më të ulët të vdekshmërisë,” vuri në dukje ajo.

Pra, a duhet të filloni të pini çaj nëse nuk e keni bërë tashmë?

Inoue-Choi tha se gjetjet e saj të kërkimit janë pozitive për ata që pinë çaj, por shtoi se nevojiten më shumë studime në popullata të ndryshme për të bërë rekomandime për ata që nuk pinë çaj.

Për ata që tashmë pinë një filxhan ose edhe disa në ditë, Inoue-Choi tha që “ju lutemi të shijoni filxhanin tuaj të çajit“.

Burimi: Fortune
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here