Ura kryesore që lidh Krimenë me Rusinë dëmtohet nga bomba

Autoritetet ruse thanë të shtunën se bombardimi i një kampioni shkaktoi një zjarr që rrëzoi një pjesë të urës që lidh Krimenë e ankesuar nga Rusia me Rusinë. Komiteti rus i anti-terrorit tha se bombardimi i kamionit shkaktoi përfshirjen nga zjarri të makinave të tjera gjë që shkaktoi kolpasin e urës.

Gadishulli i Krimesë ka një vlerë simbolike për Rusinë pasi është kryesor për operasionet ushtarake në jug. Rrëzimi  urës e vështirëson furnizimin me anije drejt gadishullit. Ura 19 km e gjatë lidh Detin e Zi me Detin Azov. Zyrtarët e Ukrainës kanë kërcënuar shpesh goditjen e kësaj ure.

Burimi: Associated Press dhe Agence France-Presse

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here