25 pikat më të rëndësishme të jetës nga Paulo Coelho

Paolo Coelho, shkrimtari brazilian, autor i shumë librave të njohur, ka përmbledhur 25 pikat më të rëndësishme të jetës sipas tij. Këto mendime të tij i gjejmë në veprat e tij letrare të cilat janë të mirënjohura globalisht.
Ja cilat janë 25 pikat më të rëndësishme të jetës sipas Paulo Coelho:
1. Kur do diçka, i gjithë universi konspiron që ta marrësh
Shkëputur nga “Alkimisti” – “Dhe, kur ti dëshiron diçka, i gjithë universi konspiron për të ndihmuar ta arrish atë.
2. Shkëputu nga të gjitha gjërat dhe do të jesh i lirë
Shkëputur nga “Njëmbëdhjetë Minuta” – “Kur nuk kisha asgjë për të humbur, kisha gjithçka“.
3. Ne jemi të gjithë këtu për një qëllim
Shkëputur nga “Alkimisti” – “Pavarësisht se çfarë bën ai, çdo person në tokë luan një rol qendror në historinë e botës. Dhe normalisht ai nuk e di këtë.”
Të gjithë kanë një potencial krijues dhe që nga momenti kur mund ta shprehni këtë potencial krijues, mund të filloni të ndryshoni botën.”
4. E vetmja gjë që qëndron mes teje dhe ëndrrës tënde është frika jote
Shkëputur nga “Alkimisti” – “Mos u dorëzo para frikës tënde. Nëse e bëni këtë, nuk do të jesh në gjendje të flasësh me zemrën tënde.
Ka vetëm një gjë që e bën të pamundur arritjen e një ëndrre: frika nga dështimi.”
5. Gabimet janë pjesë e jetës 
Shkëputur nga “Njëmbëdhjetë Minuta” – “Gjithçka më thotë se jam gati të marr një vendim të gabuar, por të bësh gabime është vetëm pjesë e jetës. Çfarë kërkon bota nga unë? A do që unë të mos rrezikoj, të kthehem nga erdha sepse nuk pata guximin t’i thoja “po” jetës?
6. Takimet më të rëndësishme planifikohen nga shpirtrat shumë kohë përpara se trupat të takohen
Shkëputur nga “Njëmbëdhjetë Minuta” – “Takime vërtet të rëndësishme planifikohen nga shpirtrat shumë përpara se trupat të shohin njëri-tjetrin. Në përgjithësi, këto takime ndodhin kur arrijmë një kufi, kur duhet të vdesim dhe të rilindim emocionalisht. Këto takime na presin, por më shpesh i shmangim të ndodhin. Megjithatë, nëse jemi të dëshpëruar, nëse nuk kemi asgjë për të humbur, ose nëse jemi plot entuziazëm për jetën, atëherë e panjohura zbulohet dhe universi ynë ndryshon drejtim.”
7. Çdo eksperiencë, qoftë e mirë apo e keqe, vjen me një mësim
Shkëputur nga “Mali i pestë” – “Ka momente kur problemet hyjnë në jetën tonë dhe ne nuk mund të bëjmë asgjë për t’i shmangur ato. Por ato janë atje për një arsye. Vetëm kur t’i kemi kapërcyer do të kuptojmë pse ishin atje.”
8. Mos e kërko dashurinë jashtë vetes 
Shkëputur nga “Njëmbëdhjetë Minuta” – “Dashuria nuk gjendet tek dikush tjetër, por tek ne; ne thjesht e zgjojmë atë. Por për ta bërë këtë, ne kemi nevojë për personin tjetër.”
9. Kur ti ndryshon, e gjithë bota ndryshon me ty
Shkëputur nga “Alkimisti” – “Kur dashurojmë, ne gjithmonë përpiqemi të bëhemi më të mirë se sa jemi. Kur ne përpiqemi të bëhemi më të mirë se sa jemi, gjithçka rreth nesh bëhet gjithashtu më e mirë.
10. Nuk duhet arsye për të dashuruar
Shkëputur nga “Alkimisti” – “Dikush duhet sepse dikush duhet. Nuk nevojitet asnjë arsye për të dashuruar.
11. Shiko punën tënde
Shkëputur nga “Alkimisti” – “Të gjithë duket se kanë një ide të qartë se si njerëzit e tjerë duhet të udhëheqin jetën e tyre, por asnjë për të tijën ose të saj.”
12. Kur dikush largohet, është për shkak se dikush tjetër po vjen
Shkëputur nga “Njëmbëdhjetë Minuta” – “Askush nuk humb askënd, sepse askush nuk zotëron askënd. Kjo është përvoja e vërtetë e lirisë: të kesh gjënë më të rëndësishme në botë pa e zotëruar atë.”
13. Dashuria është një forcë e pazbutur 
Kur përpiqemi ta kontrollojmë, ajo na shkatërron. Kur tentojmë ta burgosim, na robëron. Kur përpiqemi ta kuptojmë, ajo na bën të ndihemi të humbur dhe konfuzë.”
 
14. Kudo që të jetë zemra jote, atje do të gjesh thesarin tënd
Shkëputur nga “Alkimisti” – “Mos harro se kudo që të jetë zemra jote, atje do të gjesh thesarin tënd.”
15. Mos paragjyko
Nuk mund të gjykojmë kurrë jetët e të tjerëve, sepse çdo njeri njeh vetëm dhimbjet dhe dorëheqjet e veta. Është një gjë të ndjesh se je në rrugën e duhur, por është tjetër gjë të mendosh se e vetmja rrugë është e jotja.”
16. Fëmijët kanë mësime të vlefshme për t’ju mësuar
Shkëputur nga “Mali i pestë” – “Një fëmijë mund t’i mësojë një të rrituri tre gjëra: të jetë i lumtur pa arsye, të jetë gjithmonë i zënë me diçka dhe të dijë të kërkojë me gjithë fuqinë e tij atë që dëshiron.”
17. Vlerëso kontrastin e jetës
Shkëputur nga “Brida” – “Kurrë mos ki turp”, tha ai. “Prano atë që të ofron jeta dhe përpiqu të pish nga çdo filxhan. Të gjitha verërat duhet të shijohen; disa duhen pirë vetëm me gllënjka, por me të tjera pihet e gjithë shishja.’ ‘Si do ta di se cila është cila?’ ‘Nga shija. Mund të njohësh një verë të mirë vetëm nëse së pari e ke shijuar një të keqe.
18. Askush nuk është përgjegjës për atë që ndjen ose nuk ndjen 
Shkëputur nga “Alkimisti” – “Në dashuri, askush nuk mund të dëmtojë askënd; ne jemi secili përgjegjës për ndjenjat tona dhe nuk mund të fajësojmë dikë tjetër për atë që ndjejmë.”
19. Besimet e tua të formësojnë dhe të bëjnë atë që je
Shkëputur nga “Shtriga e Portobelos” – “Ti je ajo që beson se je.
20. Hiq dorë nga nevoja për të shpjeguar veten 
Mos u shpjego. Miqtë e tu nuk kanë nevojë për të dhe armiqtë e tu nuk do të të besojnë.
21. Dashuria ndryshon gjithçka
Shkëputur nga “Njëmbëdhjetë Minuta” – “Nuk është koha që e ndryshon njeriun dhe as dituria; e vetmja gjë që mund të ndryshojë mendjen e dikujt është dashuria.”
22. Mos e ngatërro elegancën me sipërfaqësinë
Eleganca zakonisht ngatërrohet me sipërfaqësinë, modën, mungesën e thellësisë. Ky është një gabim serioz: qeniet njerëzore duhet të kenë elegancë në veprimet dhe në qëndrimin e tyre, sepse kjo fjalë është sinonim i shijes së mirë, dashamirësisë, ekuilibrit dhe harmonisë.”
23. Kur bën punë nga shpirti, kritikat nuk do t’ju lëndojnë
Unë shkruaj nga shpirti im. Kjo është arsyeja që kritikët nuk më lëndojnë, sepse jam unë. Nëse nuk do të isha unë, nëse do të pretendoja të isha dikush tjetër, atëherë kjo mund të çekuilibronte botën time, por unë e di se kush jam.
24. Çdo ditë sjell një mrekulli më vete
Mund të bëhesh i verbër duke e parë çdo ditë si të ngjashme. Çdo ditë është e ndryshme, çdo ditë sjell një mrekulli më vete. Është vetëm një çështje për t’i kushtuar vëmendje kësaj mrekullie.”
25. Përqafo vërtetësinë tënde
Shkëputur nga “Veronika vendos të vdesë” – “Ti je dikush që është i ndryshëm, por që dëshiron të jetë i njëjtë si gjithë të tjerët. Dhe kjo për mendimin tim është një sëmundje e rëndë. Zoti të zgjodhi që të jesh ndryshe. Pse po e zhgënjen Zotin me këtë lloj qëndrimi?
Ti duhet të jesh personi që nuk ke pasur kurrë guximin të jesh. Gradualisht, do të zbulosh se je ai person, por derisa ta shohësh qartë këtë, duhet të pretendosh dhe shpikësh.”
Nëse do të jesh i suksesshëm, duhet të respektonsh një rregull – Mos e gënje kurrë veten.”
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here