4 gjëra ‘ekstreme’ që prindërit me fëmijë të suksseshëm bënë që ata të ishin më të sigurt te vetja

Një sipërmarrës, në mendjen time, nuk është thjesht një themelues i një biznesi fitimprurës. Sipërmarrës është kushdo që vjen me një ide dhe e kthen atë në diçka reale, që e përkthen një pasion në një projekt.

Si nënë e dy djemve sipërmarrës, kam zbuluar se nga të gjitha këshillat e prindërve, mësimet më të rëndësishme janë mësimi i fëmijëve që të jenë mjaft të guximshëm për të provuar gjëra të reja. Por si e bëni këtë?

Kur shkruaja librin tim, “Rritja e një sipërmarrësi“, pyeta 70 prindër që rritën të rritur shumë të suksesshëm për gjërat më ekstreme që bënë që i ndihmuan fëmijët e tyre të ishin më të guximshëm dhe të sigurt:

1. Ata i mësuan fëmijët e tyre të jenë gjithmonë kuriozë dhe të mos kenë frikë.
Ndonjëherë, kjo do të thotë t’i lini fëmijët të thyejnë rregullat.

Tania Yuki është themeluesja dhe CEO e Shareablee, një kompani që analizon ndikimin e platformave të mediave sociale të bizneseve.

Tania e zhvilloi frikën dhe gatishmërinë e saj për të eksperimentuar kur ishte vetëm 4 vjeç. Ajo kujton blerjen me babin e saj në një dyqan dhuratash luksoze. Pavarësisht shenjës “MOS PREK”, ajo preku pothuajse gjithçka.

Një shitës pa dhe i rrëmbeu diçka nga dora. Për një minutë, Tania mendoi se ishte në telashe. Por babai i saj hyri dhe tha: “Ajo është thjesht kurioze. Nëse ajo thyen ndonjë gjë, do ta paguaj unë!

Në atë moment, e dija që prindërit e mi do të më besonin gjithmonë,” më tha Tania. “Ata nuk kishin asnjë arsye për të dekurajuar ndonjë gjë për të cilën isha kurioze. Nuk e kam ndjerë kurrë se do të vuaja pasoja për të qenë kurioze.”

2. Ata u dhanë fëmijëve të tyre pavarësinë në një moshë shumë, shumë të re.
Prindërit që intervistova të gjithë ranë dakord: Sa më shpejt që fëmijëve t’u jepen përgjegjësi të mëdha, aq më të sigurt dhe të pavarur do të bëhen.

Michael Skolnik është partneri themelues i The Soze Agency, një kompani që krijon fushata korporative. Ai e zhvilloi dashurinë e tij për teatrin në moshën 14-vjeçare dhe u shkroi letra 50 producentëve të Broadway-it duke kërkuar të bëhej praktikant. Ai mori një po, nga Blue Man Group, me qendër në New York City.

Prindërit e tij punonin me kohë të plotë dhe nuk mund ta përcillnin çdo ditë nga shtëpia e tyre në kontenë Westchester në NYC; por ata kishin miq me një apartament të zbrazët në qytet, kështu që e lanë të jetonte vetëm atje atë verë.

Nuk e di nëse kaq shumë liri dhe pavarësi në një moshë kaq të re do të funksiononte për të gjithë, por për mua, po,” tha Michael. “Besimi i tyre tek unë më lejoi të piqem shumë më herët se bashkëmoshatarët e mi.”

3. Ata nuk zgjedhin pasionet e fëmijëve të tyre.
Nuk është gjithmonë e lehtë të besosh në rezultatet që ende nuk mund t’i shohim. Por këta prindër të gjithë u besuan fëmijëve të tyre për të bërë zgjedhje se si ata e kalonin kohën e tyre.

Eric Ryan është bashkëthemeluesi i Method Products, një kompani prej 100 milionë dollarësh që prodhon produkte pastrimi. Duke u rritur, pasioni i tij ishte lundrimi.

Nuk isha student i mirë, por më pëlqente lundrimi dhe punoja shumë për këtë. Kam lundruar në mënyrë konkurruese nga klasa e katërt deri në kolegj, “tha ai. “Babai im ishte gjithmonë aty për të më mbështetur në regatta, edhe pse ai nuk dinte asgjë për lundrimin.

Eric, si shumë nga sipërmarrësit që takova, zgjodhi një pasion që prindërit e tij mund të mos e kishin zgjedhur për të.

Nëna e tij më tha: “Unë dhe bashkëshorti im kishim një listë me gjëra që donim që fëmijët tanë të dinin se si t’i bënin – ski, patinazh – por më pas ata zgjodhën atë që u interesonte.”

4. Ata ndanë betejat e tyre.
Shumë njerëz mendojnë se të rriturit e suksesshëm i kishin gjërat të lehta si fëmijë. Por shpesh, njerëzit bëhen të suksesshëm sepse kanë mësuar se si të merren me dështimin.

Paige Mycoskie është një nga gratë më të pasura të bëra vetë në SHBA, përmes markës së saj të veshjeve Aviator Nation. Nëna e saj Pam më tha se forca e Paige erdhi sepse ajo e shihte të ëmën duke përballuar betejat e saj.

Zbulova se kisha kolesterol të lartë dhe më duhej të ndryshoja dietën time. Kam shkruar një libër me receta se si të gatuajmë me më pak yndyrë”, tha ajo. “Unë nuk dija asgjë për të shkruar një libër apo për industrinë botuese.”

Një prind tjetër mund ta kishte fshehur se sa shumë po mundohej, duke mos dashur t’i shqetësonte fëmijët e saj. Por Pam zgjodhi të ndajë përvojën e saj me ta. Fëmijët e saj mësuan se të gjithë duhet të merren me problemet — dhe se, me guxim dhe vendosmëri, problemet mund të trajtohen kokë më kokë.

Burimi: CNBC
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here