Dieta Post -Covid: Ja çfarë duhet të hani pasi keni kaluar Covid

Ushqimi është mjeti më i mirë për të kapërcyer kequshqyerjen dhe dobësinë pas COVID-it. Këtu janë këshillat e ekspertëve se çfarë të hani pasi të shëroheni nga COVID.

Për 15-20 ditët e fundit gjatë të qënurit sëmurë me virusin (ose më shumë nëse keni pasur disa komplikime) trupi juaj po lufton kundër një pushtuesi. Virusi përdor të gjithë forcën dhe municionin e tij në dispozicion që të dobësojë trupin e njeriut, kështu që edhe pse infeksioni është zhdukur, dëmet duhet të riparohen.

Energjia e humbur, humbja e masës muskulore, oreksi i humbur duhet të rindërtohet ndërkohë që duhet të merreni dhe me efektet nga ilaçet e forta dhe traumën psikologjike që keni kaluar. Ushqimi është mjeti më i mirë për të kapërcyer kequshqyerjen dhe dobësinë pas COVID-it. Kjo është më e lehtë të thuhet se të bëhet sepse humbja e oreksit, nivelet e reduktuara të energjisë dhe dobësia që ndjeni në vetvete janë një pengesë për të ngrënë, dhe mbi të gjitha, për t’u kujdesur për ushqimet tuaja duket si një detyrë herkuliane.

Energjia është nevoja më e rëndësishme e trupit tonë, dhe energjia që digjet lehtë dhe kërkon përpjekje minimale nga ana e metabolizmit tonë është Karbohidrati. Burimet e pasura të karbohidrateve janë drithërat, bishtajat, frutat, perimet, rrënjët dhe zhardhokët.

Tani për tani, mund të konsumoni shpejt drithëra të plota të cilat jane të lehta për t’u gatuar. Bukët e gatshme dhe drithërat e mëngjesit gjithashtu do të ofrojnë mundësi tretje të lehtë. Ndërsa përmirësoheni, filloni të shtoni zgjedhje më të shëndetshme.

  • Hani vakte të vogla të shpeshta.
  • Shpërndajeni marrjen e kalorive përgjatë gjithë ditës, trupi juaj do ta shfrytëzojë atë më mirë.
  • Jepini ushqimeve rëndësinë e duhur duke zgjedhur proteina si një vezë së bashku me një frut.
  • Merrni ilaçet tuaja pas ngrënies tuaj në mënyrë që të mos pini shumë ujë dhe të mbushni barkun.
  • Keni nevojë për hidratim të mirë, pini ujë, por gjithashtu përdorni lëngje për t’ju ushqyer, kështu që qumështi, lëngjet probiotike (chaas), pijet, smoothie do të ishin një ide e mirë.
  • Merrni më shumë lëndë ushqyese duke ngrënë më pak, zgjidhni ushqime të pasura me energji si një sanduiç me gjalpë kikiriku, një bukë thekre në vend të grurit.
  • Arrat dhe farat janë gjithashtu të dendura në kalori. Rritni konsumin e vajrave dhe yndyrave të shëndetshme. Ato janë burime të përqendruara të energjisë. Shtoni pak vaj ulliri në një sallatë me fruta, shtoni chia, dhe farëra të tjera.
  • Pasi të keni rimarrë forcën tuaj, mund të ktheheni e te konsumoni yndyrën normale të rekomanduar.
  • Nëse jeni duke humbur peshë, konsultohuni me një nutricionist.

Proteinat janë blloqet ndërtuese të trupit tonë. Gjatë sëmundjes, ka një humbje të masës muskulore e cila duhet të rimbushet. Shtimi i proteinave në çdo vakt është thelbësor për rindërtimin e trupit. Proteinat e varfra nënkuptojnë gjithashtu uljen e imunitetit. Konsumimi i të gjitha proteinave në një vakt nuk do të funksionojë pasi trupi mund të mos jetë në gjendje të përdorë një sasi të madhe në një lëvizje; përhapeni konsumin e tyre gjatë ditës. Rimbushja e proteinave të muskujve do të jetë më mirë me këtë strategji.

Marrja e një diete të pasur me proteina mund të sigurojë shumë energji që humbet kur një person vuan nga Covid-19. Ju mund të konsumoni qumësht, djathë, peshk, vezë, thjerrëza, gjizë, kuinoa dhe mish të ligët (pa dhjam) të gatuar plotësisht në dietën e tuaj ditore. Proteina është një lëndë ushqyese jashtëzakonisht e rëndësishme për shërimin e shpejtë pas Covid.

Prebiotikë dhe probiotikë

Shtimi i prebiotikëve dhe probiotikëve në dietë është një mënyrë e mahnitshme natyrore për të pastruar trupin tuaj pasi këto ushqime përmbajnë baktere të mira. Ushqime të tilla si banane, qepë, bukë, kos dhe turshi me siguri duhet të përfshihen në dietën tuaj. Këto ushqime luajnë një rol të rëndësishëm në promovimin e shëndetit të zorrëve, i cili mund të jetë i dobishëm për shërimin pas Covid. Sipas një kërkimi studimor, probiotikët dhe prebiotikët mund të luftojnë shumë toksina dhe mund të rrisin përthithjen e lëndëve ushqyese të trupit.

Supat me perime

Supat me perime janë të pasura me proteina, kalori të ulëta, të shëndetshme dhe ngopëse dhe mund të jenë një shtesë e mirë në dietën tuaj. Është e lehtë për t’u përgatitur dhe ka shije të mirë. Supat me perime mund të konsumohen si për drekë ashtu edhe për darkë. Ju mund të përdorni lloje të ndryshme të thjerrëzave, erëzave dhe perimeve. Për një pacient të shëruar nga Covid, një tas i nxehtë me supë me perime është i dobishëm pasi mund të përmirësojë sistemin tuaj imunitar.

Erëzat

Erëzat si kanella, kardamomi dhe karafili janë të dobishme për shëndetin e frymëmarrjes. Shafrani i Indisë është gjithashtu një erëz e rëndësishme për pacientët që shërohen pas Covid. Mund të shtoni shafranin e Indisë në qumësht dhe ta pini “qumështin e artë” ndonjëherë. Një zierje me të gjithë këta përbërës mund të qetësojë problemet e fytit dhe të promovojë shëndetin e mushkërive gjithashtu.

Vitamina C

Sasitë e mira të vitaminës C në dietën tuaj mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme për një pacient që shërohet nga Covid. Ushqime të pasura me vitaminë C, të tilla si speci i kuq, agrumet, limoni, papaja dhe luleshtrydhet dhe frutat e tjera të pyllit si boronica dhe mjedra mund të konsumohen për ta bërë sistemin tuaj imunitar më të fortë, i cili dobësohet për shkak të kësaj sëmundjeje. Sipas një hulumtimi, doza e lartë e vitaminës C lidhet me shërimin e shpejtë te pacientët me Covid-19.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here