Erion Veliaj promovon “Squid Game”. Në shtete të tjera ndalohet kostumi

Shfaqja e njohur televizive e Netflix Squid Game është bërë një fenomen dhe tani, me Halloween, shumë njerëz zgjodhën të vishen me të njëjtin kostum si personazhet e lojës.

Ekziston frika se, duke pasur parasysh një pjesë të dhunës së parë në Squid Games, disa nxënës mund të përpiqen të interpretojnë disa nga këto skena në jetën reale. Siç raportoi dhe një media lokale të hënën, tre shkolla fillore pranë Sirakuzës ndaluan veshjen e kostumeve të Squid Game në festat e Halloween.

Kostumet e lojërave të kallamarit u ndaluan dhe në vende të tjera.

Nuk ishte vetëm SHBA që bënë të mundur të hyjnë në fuqi këto masa, por edhe një shkollë në Irlandë dhe një tjetër në Spanjë kanë ndaluar gjithashtu kostumet e Squid Game. Siç shkruhet në Times, Shkolla Fillore Castle Park në Dublin e ka marrë këtë vendim pasi ka parë një rritje të nxënësve që imitojnë disa nga skenat e dhunshme nga Squid Game.

Një histori e ngjashme në një shkollë në Madrid, ku prindërve iu thanë të mos i lënë fëmijët e tyre të shikojnë Squid Game nëse janë nën moshën 16 vjeç.

Ndërkohë në Tiranë ndodhi e kundërta. Kryebashkiaku i Tiranës, nxori në faqen e tij në Facebook të hënën 1 Nëntor, foto të një feste të sponsorizuar nga Bashkia dhe ku ai tregon sesi kostumi i lojës Squid Game ishte popullor në festë. Në fotot e tij janë pjesëmarrës shumë fëmijë.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here