Një muaj nga lufta Rusi – Ukrainë

Parlamenti ukrainas ka kujtuar terrorin e fillimit të pushtimit rus më 24 shkurt.

“Ne u zgjuam nga fishkëllimat e raketave, zhurma e shpërthimeve dhe ferri i zjarreve në shtëpitë tona,” ndau në Twitter të enjten në mëngjes faqja zyrtare e Parlamentit të Ukrainës.

“Ne u zgjuam për të mësuar – me tmerr dhe dhimbje – se lufta erdhi në shtëpitë tona, e nisur nga Rusia. Ne jemi të fortë. Ne do të vazhdojmë të luftojmë deri në fitore”, – thoshte postimi.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri një lutje të enjten në të gdhirë drejtuar qytetarëve në mbarë botën që të dalin në rrugë dhe sheshe për të protestuar globalisht kundër pushtimit të përgjakshëm një-mujor të Rusisë.

Në një fjalim televiziv natën vonë nga rrugët e zbrazura të kryeqytetit të rrethuar të kombit të tij, Kiev, sfidues, por dukshëm i lodhur, z. Zelensky bëri thirrje në anglisht për solidaritet mbarëbotëror.

“Bota duhet ta ndalojë luftën,” tha ai. “Dilni nga zyrat, shtëpitë tuaja, shkollat dhe universitetet, dilni në emër të paqes, me simbolet ukrainase për të mbështetur Ukrainën, për të mbështetur lirinë, për të mbështetur jetën.”

Apeli i tij erdhi një muaj pasi tanket ruse kaluan kufirin, duke sjellë një konflikt që ka vrarë mijëra civilë dhe ushtarë nga të dyja palët.

Më shumë se dhjetë milionë ukrainas tashmë janë larguar nga shtëpitë dhe qytetet nën bombardimet e vazhdueshme ruse nga toka, deti dhe ajri.

Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here