‘Perde e re e hekurt’: Nëse Vladimir Putin fiton në Ukrainë, një rend botëror i stilit të Luftës së Ftohtë do të bëjë kërdinë me Perëndimin

Shtatëdhjetë e gjashtë vjet pasi Winston Churchill bëri për herë të parë paralajmërimin e tij se një “perde e hekurt” po zbriste anembanë Evropës Lindore, pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin paralajmëron kthimin e saj.

Sulmi i plotë ushtarak i Putinit për të pushtuar dhe instaluar një regjim kukull në fqinjin e tij perëndimor ka të ngjarë të transformojë dhe përcaktojë gjeopolitikën evropiane për vitet në vijim, ashtu siç bëri Lufta e Ftohtë origjinale.

Sulmi i tankeve dhe raketave ruse do t’i detyrojë liderët të rivlerësojnë sigurinë e kontinentit dhe t’i drejtohen një despoti agresiv të zhveshur në pragun e tyre.

Me trupat ruse me sa duket në prag të marrjes së Kievit, presidenti ukrainas i rrethuar vonë të enjten parashikoi se pushtimi i vendit të tij do të thoshte se kjo ndarje e re e Evropës kishte filluar.

Volodymyr Zelensky tha: “Ajo që kemi dëgjuar sot nuk janë vetëm shpërthime raketash, luftime dhe gjëmime të avionëve. Ky është tingulli i një perde të re të hekurt, e cila ka zbritur dhe po e mbyll Rusinë nga bota e qytetëruar.”

Kjo pengesë e re që do të ngrihet me ngut do të jetë ushtarake, politike dhe financiare, parashikojnë analistët.

Kombet e NATO-s duke përfshirë Poloninë, Rumaninë, Sllovakinë, Hungarinë dhe shtetet baltike të Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë do ta gjejnë veten të rreshtuar përgjatë këtij kufiri të ri.

Përvoja e atyre vendeve, të cilat shpesh e kanë gjetur veten viktima të sulmit kibernetik, dezinformimit dhe frikësimit rus në vitet e fundit, jep një tregues se çfarë duhet pritur në këtë realitet të ri. Por në tensionet e rritura pas luftës në Ukrainë, armiqësia ka të ngjarë të jetë më intensive pasi Rusia kërkon të minojë aleancat dhe të krijojë pyka midis partnerëve.

Në një klimë të tillë, liderët e mëtejshëm të NATO-s dhe BE-së do të duhet të vendosin shpejt se si të garantojnë aleancat e tyre dhe nëse do të dërgojnë përforcime ushtarake për të siguruar aleatët e tyre dhe për të penguar zotin Putin.

Dislokimet si grupi luftarak shumëkombësh i Britanisë në Estoni janë aktualisht të vogla dhe nuk ka gjasa të ofrojnë shumë besim për krahun lindor të NATO-s në këtë botë të re. Megjithatë, lojtarët kryesorë evropianë të NATO-s janë në gjendje të pakët për të forcuar frenimin e tyre në Lindje pa rritje të konsiderueshme në shpenzimet e mbrojtjes. Shefi i ushtrisë gjermane të enjten pranoi se vitet e neglizhencës e kishin lënë Bundeswehr-in “duarbosh”.

Perdja e Hekurt origjinale ndante një kontinent nga Lufta e Ftohtë, por nëse rezistenca e Ukrainës ndaj pushtimit rus vazhdon dhe ushqehet nga armët e NATO-s, atëherë barriera e re do të përfshijë një konflikt aktiv, me të gjitha rreziqet që sjell përshkallëzimi.

Gjendja e ushtrive të Evropës Perëndimore do të thotë se fuqia financiare është leva e tyre më e madhe kundër Putinit. Demarkacioni i ri që ndan Evropën do të kalojë përmes bursave dhe tregjeve financiare, pasi sanksionet ndëshkuese përdoren për të zhvilluar luftë ekonomike kundër Putinit dhe rrethit të tij.

“Kjo është një ngjarje globale sistematike. Putini po rivizaton një perde të hekurt në të gjithë Evropën në zhvillim”, tha për CNBC të enjten Timothy Ash, një strateg i tregjeve në zhvillim në BlueBay Asset Management.

“Duhet të hedhim një vështrim krejtësisht të ri se si e shohim sigurinë evropiane dhe perëndimore, rolin e oligarkëve rusë, biznesin rus dhe Rusinë në tërësi në tregjet perëndimore.”

Kur Evropa u nda për herë të fundit nga një perde e hekurt, SHBA dhe Bashkimi Sovjetik udhëhoqën blloqe të pakrahasueshme të fuqisë globale. Ajo botë është zhdukur prej kohësh. Pushtimi paraqet një dilemë për Kinën, fuqinë në rritje botërore, se si do t’i përgjigjet këtij realiteti të ri evropian.

Dështimi i Kinës për të dënuar pushtimin mendohet se do të thotë se Putin ka një masë mbështetjeje ose të paktën pranimi nga Pekini. Në komentet që synojnë Kinën, Joe Biden të enjten tha se çdo vend që mbështet sulmin e Rusisë do të “njolloset nga shoqërimi”.

Ashtu si perdja e hekurt origjinale u bëri presion vendeve anembanë globit për të zgjedhur një anë, ndarja e re e Evropës gjithashtu do të dërgojë dridhje në të gjithë botën.

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here