50 ushqimet që rekomandohen për ata që pëlqejnë të hanë, por nuk duan të shtojnë peshë – Pjesa 3

Kjo është pjesa e tretë e shkrimeve mbi ushqimet që duhen konsumuar për një jetë të shëndetshme. Jeni gati të njiheni me 20 ushqimet e fundit për të plotësuar tablonë e 50 ushqimeve që rekomandohen për të mos shtuar peshë?
1. Humusi
Studime të shumta janë ndërmarrë për të demonstruar se humusi dhe përmbajtja e tij janë mjaft të shëndetshme. Qiqrat, tahini (përbërja e tahinit), lëngu i limonit dhe hudhra janë vetëm një pjesë e vogël e përbërësve që përbëjnë përbërësit më vitalë të kësaj pjate të Lindjes së Mesme. Humusi me erëza është një pjatë me pak karbohidrate që është e përshtatshme për dieta me pak karbohidrate për shkak të përmbajtjes së ulët të tyre, gjë që e bën atë një zgjedhje të shkëlqyer. Në varësi të rrethanave tuaja, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, të reduktoni inflamacionin dhe të promovoni shëndetin e sistemit tuaj të tretjes.
2. Kosi grek
Sipas shumë njerëzve në industrinë e fitnesit, rritja e popullaritetit të kosit grek si një prirje dietetike mund t’i atribuohet një sërë shkaqeve. Proteinat, probiotikët, kalciumi dhe fibrat e bëjnë këtë pjatë një shtesë të shkëlqyer për dietën tuaj të përditshme, të cilat të gjitha kontribuojnë në shëndetin e përgjithshëm. Sipas disa studimeve shkencore, kosi grek mund të ndihmojë në uljen e fryrjes dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm të sistemit tuaj të tretjes. Ky vakt është demonstruar se ndihmon individët të humbasin peshë shtesë për shkak të raporteve ideale të proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve që përmban.3. Farat Chia
Farat chia shpesh gjenden në një shumëllojshmëri ushqimesh, duke përfshirë smoothie-t dhe kosin, me përfitimeve të shumta shtesë. Të pasura me proteina dhe fibra me përshtatshmëri të lartë, farat chia janë burime të forta si të proteinave ashtu edhe të fibrave. Ngopja, ose aftësia për t’u ndjerë të ngopur për një kohë të gjatë pasi keni ngrënë vakte me pak kalori si farat chia, rritet. Përdorimi i përditshëm i farave chia mund të ndihmojë në uljen e oreksit. Dehidratimi ngadalëson tretjen edhe pse farat chia mund të thithin deri në 12 herë peshën e tyre në ujë. Farat Chia lidhen me murin e stomakut, duke ju ndihmuar të ndiheni të ngopur më gjatë.4. Arra e kokosit
Si një burim i yndyrave të shëndetshme dhe manganit, arrat e kokosit janë një opsion i shkëlqyer dietik për këdo që është i shqetësuar për shëndetin e tyre të përgjithshëm. Ky suplement mund të jetë gjithashtu efektiv në uljen e niveleve të kolesterolit dhe funksionimin si një antioksidant për të ndihmuar në mbajtjen e qelizave të trupit tuaj të shëndetshme. Qoftë nëse e përdorni për të mbushur enët me fruta të kosit ose për të gatuar me të, ajo ka aftësinë të ndihmojë në humbjen e peshës dhe reduktimin e belit tuaj. Së fundi, arra e kokosit ka fibra, të cilat ju lejojnë të ndiheni më të ngopur për një kohë më të gjatë pasi ta keni ngrënë.5. Çokollate e zezë
Nëse merret në sasi të mëdha, çokollata e zezë është treguar se shkakton shtim në peshë. Arsyeja për këtë është sepse çokollata e zezë ka një përqindje më të lartë të gjalpit të pastër të kakaos sesa çokollata e qumështit, e cila është një burim i mirë i acidit stearik. Çokollata e zezë është gjithashtu më e shtrenjtë se çokollata me qumësht. Çokollata e zezë merr më shumë kohë për t’u tretur, duke rezultuar në një ndjenjë më të madhe kënaqësie pas një doze të vetme sesa çokollata me qumësht. Ndërsa çokollata e zezë përmban antioksidantë që janë të dobishëm për shëndetin fizik dhe mendor, çokollata e bardhë nuk përmban asnjë.

6. Salmoni
Salmoni është një vakt i shkëlqyer pas stërvitjes për shkak të përmbajtjes së lartë të proteinave dhe yndyrave të shëndetshme. Salmoni është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të hani pasi është një burim i mirë i acideve yndyrore omega-3. Kur bëhet fjalë për ruajtjen e shëndetit optimal, acidet yndyrore omega-3 janë kritike. Salmoni, pavarësisht nëse është i gatuar apo i papërpunuar, është shumë ushqyes për shëndetin tuaj. Për më tepër, ai ka potencialin të ketë një efekt të dobishëm në uljen e inflamacionit, si dhe në nivelet e kolesterolit dhe presionit të gjakut. Në fakt, dietologët sugjerojnë që ata që përpiqen të ulin peshën, të marrin salmonin si pjesë të planit të tyre të ushqimit ditor.

7. Rosa
Mishi i rosës, në kundërshtim me besimin popullor, është një nga mishrat me më pak yndyrë në dispozicion. Duke pasur parasysh përmbajtjen e lartë të proteinave të rosës dhe avantazhet për shëndetin e zemrës, ka të ngjarë që ngrënia e rosës mund t’ju ndihmojë në humbjen e peshës duke kufizuar dëshirat tuaja për ushqim të shpejtë, dhe duke ju lejuar të humbni peshë më shpejt. Përveç kësaj, ai ka aftësinë të ndihmojë në ndreqjen dhe forcimin e muskujve pas ushtrimeve fizike, veçanërisht stërvitjes me rezistencë. Ushqimet me proteina të larta si rosa mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, mirëmbajtjen e trupit dhe shëndetin e përgjithshëm.

8. Fasulet
Edhe pse fasulet janë pranuar prej kohësh si të dobishme për shëndetin e dikujt, marrja e fasuleve është ende e kufizuar në shumë pjesë të botës. Fasulet, sipas disa burimeve, përfshijnë një përqendrim të lartë të fibrave të tretshme, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit në sistemin tretës. Ato janë të shijshme dhe të mbushura me lëndë ushqyese dhe minerale që do të ndihmojnë në përpjekjet tuaja për të humbur peshë. Kjo ju ndihmon të shmangni ngrënien e tepërt pasi përmbajtja e lartë e proteinave dhe fibrave të fasuleve ju mban të ngopur për më gjatë. Fasulet janë një ushqim i pasur me proteina dhe fibra që përgatitet lehtë.

9. Asparagus
Me përmbajtjen e tij të lartë të fibrave, asparagu mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, veçanërisht nëse jeni në një dietë që është mjaft kufizuese. Ju duhet ta merrni këtë vakt nëse dëshironi të humbni peshë shpejt, pasi është një nga më efektivët. Me kalori minimale dhe nivele të larta të hekurit dhe vitaminës K, është një opsion ushqyes. Asparagina është një tjetër alkaloid i gjetur në asparagus që vepron drejtpërdrejt në qeliza, duke i shtyrë ato të çlirojnë depozitimin e yndyrës. Është në rregull të gatuani asparagus me salmon ose tofu.

10. Specat zile
Një tjetër avantazh është se një filxhan speca zile ka trefishin e sasisë së vitaminës C që këshillohet çdo ditë për të rriturit. Një shumëllojshmëri erëzash, duke përfshirë paprikën dhe specin kajen, mund të përdoren praktikisht në çdo recetë dhe është veçanërisht e popullarizuar në mesin e atyre që pëlqejnë ushqimin pikant dhe të nxehtë. Për shkak se specat zile kanë një përqendrim të lartë të vitaminave dhe mineraleve, si dhe antioksidantë, ato mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve, si dhe në promovimin e humbjes së peshës. Filloni të ruani specat zile nëse nuk e keni bërë tashmë.11. Toni
Gatimi i tonit është i thjeshtë, veçanërisht nëse blihet në formë të konservuar dhe është një nga peshqit më të shëndetshëm për tu gëlltitur. Fakti që toni është i konservuar siguron që ai është i papërpunuar dhe ka një sërë përfitimesh shëndetësore, pavarësisht se është i paketuar paraprakisht. Toni është një vakt i njohur për bodybuilders dhe modele fitnesi pasi është i pasur me proteina dhe ndihmon në humbjen e peshës.
12. Edamame
Ushqyes të tjerë përfshijnë antioksidantë, vitaminë K, fibra dhe proteina soje. Përveç përmirësimit të shëndetit tuaj kardiovaskular, rritja e marrjes së edamames mund të ndihmojë gjithashtu në zvogëlimin e mundësisë për të zhvilluar sëmundje të zemrës dhe sëmundje të tjera. Përveç kësaj, ka përfitime të dobishme në nivelet e sheqerit në gjak dhe mund të ndihmojë në uljen e peshës trupore nëse konsumohet rregullisht. Për shkak të vlerave të larta ushqyese të këtij vakti, qoftë i konsumuar si snack apo si pjatë kryesore, ulja e peshës dhe menaxhimi i peshës bëhen shumë më të thjeshta.

13. Lakrat e Brukselit

Është e vërtetë që lakrat e Brukselit nuk hahen gjerësisht në mbarë globin, megjithatë konsumimi i rregullt i tyre mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Këto mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur për periudha më të gjata kohore, duke e bërë më të lehtë t’i rezistoni tundimit për të ngrënë ose pirë tepër gjatë vakteve. Lakrat e Brukselit janë të ulëta në kalori dhe të bollshme me fibra, si dhe vitamina C dhe K, të cilat janë thelbësore për një shëndet të mirë. Lakrat e Brukselit duhet të konsumohen vetëm në moderim, pavarësisht faktit se ato kanë potencialin për të ndihmuar në humbjen e peshës.14. Goca deti
Një nga burimet më të anashkaluara dhe ushqyese të proteinave janë gocat e detit, të cilat janë gjithashtu të shijshme. Lëndët ushqyese, yndyrnat e mira, vitamina B12 (kobalamina), zinku (hekuri) dhe acidet yndyrore Omega-3 janë ndër lëndët ushqyese që janë thelbësore përveç konsumit të proteinave. Është treguar se butakët që reduktojnë peshën si gocat e detit, të cilat dihet se kontribuojnë në obezitetin tek njerëzit, mund të ndihmojnë në reduktimin e peshës trupore duke promovuar gjithashtu përmirësime në njohjen, shëndetin kardiovaskular dhe funksionin e sistemit imunitar tek njerëzit që i hanë ato. Nëse nuk i keni provuar ende gocat e detit, duhet. Janë një burim i shkëlqyer i proteinave.15. Kuinoa
Ju mund të mos jeni të vetëdijshëm për disa nga cilësitë unike të quinoas, e cila është një burim proteinash me përdorime të ndryshme. Ky suplement mund t’ju ndihmojë në humbjen e peshës dhe reduktimin e fryrjes së barkut duke rritur metabolizmin tuaj dhe duke ulur njëkohësisht oreksin tuaj. Niveli i lartë i fibrave të këtij ushqimi do t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur për një kohë më të gjatë pasi ta keni ngrënë. Ky është një opsion shumë më i shëndetshëm sesa makaronat ose orizi, të cilat janë të dyja karbohidrate të rafinuara që mund t’ju bëjnë të ndiheni të uritur më shpejt pasi t’i konsumoni.16. Kërpudhat
Veganët dhe mishngrënësit njësoj do të shijojnë kënaqësinë e lezetshme që është gatimi i kërpudhave. Kërpudhat janë të pasura me proteina dhe mund të ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit, gjë që mund të rezultojë në humbje peshe nëse i konsumoni rregullisht. Ka të ngjarë që nivelet tuaja të energjisë do të mbeten të larta për një periudhë të gjatë kohore, e cila do të lidhet me sasinë e kohës së shpenzuar duke u angazhuar në aktivitetet e zgjedhjes suaj. Ngrënia e kërpudhave mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe të mbani një nivel të lartë energjie gjatë gjithë ditës.

17. Karotat
Karotat dhe patatet shpesh shërbehen së bashku, edhe pse ato mund të hahen veçmas ose së bashku me perime të tjera, në varësi të recetës. Kur hahen shpesh dhe në sasi të vogla, ato janë një vakt me pak kalori që është i pasur me minerale dhe fibra. Ato janë gjithashtu shumë të mira për shëndetin tuaj të përgjithshëm kur hahen në mënyrë të vazhdueshme. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë për të përgatitur një vakt të shijshëm Përziej-Skuq që është minimal në yndyrë dhe kalori dhe që të gjithë do të kënaqen duke e ngrënë. Ju gjithashtu mund të përgatisni një smoothie të mirë mëngjesi me karota, e cila është një mënyrë e mrekullueshme për të nisur ditën tuaj.

18. Sardelet
Përfshirja në këtë listë u bë e mundur për shkak të faktit se sardelet janë të ulëta në kalori dhe të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat të dyja ndihmojnë në uljen e peshës. Salmoni dhe sardelet janë peshq të vegjël që kanë shumë proteina dhe janë treguar të jenë efektivë në kontrollin e niveleve të glukozës në gjak. Sardelet kanë një nivel të lartë proteinash, që do të thotë se mund t’ju mbajnë të ngopur për shumë orë pasi t’i hani. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, sardelet janë të mira për zemrën tuaj si dhe mirëqenien tuaj mendore.19. Kivi
Në bazë të shijes së tij, ky frut ose adhurohet ose nuk pëlqehet bazuar në atë se si ka një përzierje të karakteristikave të ëmbla dhe acidike. Kivi përmban një përqendrim të lartë të antioksidantëve vitaminë C dhe E, si dhe folate dhe fibra, duke i bërë ato të dobishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Kjo metodë mund të jetë gjithashtu e dobishme në monitorimin e niveleve të sheqerit në gjak, niveleve të kolesterolit dhe shëndetit gastrointestinal, të cilat të gjitha janë kritike në ndjekjen e qëllimeve të humbjes së peshës. Ndërsa kivit janë të ulët në kalori, ato mund të jenë të mira për sa i përket pastrimit të sistemit tretës.20. Kungulli
Fakti që ofron një sërë përfitimesh fitnesi dhe shëndeti nuk njihet mirë në Shtetet e Bashkuara, pavarësisht nga fakti që duhet të jetë. Duke e shtuar këtë në një vakt ose snack të lehtë, ju mund të rrisni përmbajtjen ushqyese pa rritur në mënyrë drastike numrin e kalorive. Përdorimi i kësaj perimeje në lidhje me aktivitetin fizik mund të bëjë të mundur humbjen e peshës në të njëjtën mënyrë që çdo perime tjetër mund të jetë e mirë për humbje peshe.
Lexo pjeset e tjera:
Burimi: Housing Lover
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here