Studim: Kanabisi mjekësor mund të zëvendësojë opioidet e varur për lehtësimin e dhimbjes

Kanabisi mjekësor mund të jetë një zëvendësues i mundshëm për opioidet efektive, por shumë të varura, të përdorura shpesh për lehtësimin e dhimbjeve, sugjeron një sondazh i ri, pasi studiuesit vazhdojnë të eksplorojnë përfitimet e mundshme shëndetësore të kanabisit në mes të një krize kombëtare opioid në rritje.

Numër i madh
70,168. Kjo është sa njerëz vdiqën nga mbidozat e lidhura me opioidet në Shtetet e Bashkuara në vitin 2020, një rritje prej 37% nga një vit më parë, sipas një raporti në Lancet. Sipas studimit, vdekjet e opioideve me dhe pa recetë janë rritur me më shumë se tetë herë në SHBA nga viti 1999 deri në vitin 2020, me më shumë se 550,000 vdekje gjatë periudhës 21-vjeçare.

Kundër
Pavarësisht nga një shtytje në rritje drejt legalizimit, studimet e fundit kanë zbuluar se përdorimi i shtuar mund të ketë efekte negative. Një studim i botuar në qershor në BMJ Open Respiratory Research zbuloi se njerëzit që përdorin marijuanë rekreative kanë një rrezik më të lartë për t’u shtruar në spital, me shkaqet më të zakonshme të vizitave në dhomën e urgjencës që janë trauma akute dhe problemet e frymëmarrjes – megjithëse studiuesit hezitonin të supozonin shkaqet.

Sfondi kryesor
Përdorimi i kanabisit është rritur që kur u bë i ligjshëm për përdorim mjekësor në 37 shtete dhe për përdorim rekreativ në 19 shtete dhe Uashington D.C., dhe sondazhet e fundit sugjerojnë se një shumicë e madhe e amerikanëve favorizojnë legalizimin e plotë. Megjithëse shkencëtarët pranojnë se ka ende shumë kërkime që duhen bërë për përfitimet e saj të mundshme shëndetësore, ka arsye për të besuar se përbërësit jo psikoaktive në marihuanë mund të ndihmojnë në trajtimin e dhimbjeve kronike. Ndërkohë, megjithatë, ekspertët e shëndetësisë dhe ligjvënësit kanë ndërmarrë veprime për të reduktuar krizën kombëtare në rritje të opioideve. Javën e kaluar, administrata Biden njoftoi 1.5 miliardë dollarë shpenzime për shtetet, tokat fisnore dhe territoret për medikamente kundër mbidozës, përfshirë naloksonin, të përdorura për të luftuar mbidozën e opioideve. Kriza në Amerikë besohet të përkeqësohet nga fushatat mashtruese të marketingut nga kompanitë e mëdha farmaceutike dhe nga mbikëqyrja minimale. Në shkurt, ekspertët e shëndetësisë në Komisionin Stanford-Lancet për krizën e opioideve në Amerikën e Veriut paralajmëruan se mund të ketë më shumë se 1.2 milionë vdekje nga opioidet në SHBA dhe Kanada deri në vitin 2029, nëse nuk ndërmerren masa.

Citime vendimtare
Neuroshkencëtarja dhe studiuesja e Emerald Coast Research në sondazh, Carolyn Pritchett pranoi se një “numër i madh njerëzish ndiejnë nevojën për të marrë ilaçe kundër dhimbjeve opioid“, por “nëse ekziston mundësia për të përdorur një ilaç me efekte anësore më pak të dëmshme, duke përfshirë një rrezik më të ulët të mbidozës dhe vdekjes, atëherë ndoshta kanabisi duhet të merret parasysh.”

Burimi: Forbes
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here