7 mënyra se si shkenca vërteton se vajtja herët në shtrat dhe ngritja herët në mëngjes funksionojnë vërtet

Sipërmarrësit e lodhur duhet të dëgjojnë shkencën dhe të shkojnë në shtrat.

Ju ndoshta jeni njohur me thënien e vjetër të Ben Franklin-it: “Vajtja herët në shtrat dhe zgjimi herët në mëngjes e bën një njeri të shëndetshëm, të pasur dhe të mençur”. Në fakt është e vërtetë.

1. Ju ndihmon të përballeni më mirë me negativitetin.
Fatkeqësisht, një studim i vitit 2014 përcaktoi se njerëzit që shkojnë në shtrat më vonë kanë më shumë gjasa të mbingarkohen me mendime negative të përsëritura. Si një sipërmarrës, unë mund të garantoj për këtë deklaratë. Nuk mund të numëroj sa netë gjumë kam humbur duke u shqetësuar për një anëtar të ekipit, për të zgjidhur problemet se si të siguroj më shumë fonde ose duke pyetur veten nëse është koha për të parë një dyqan nga afër.

Por ndërsa ndërprerja e gjumit çon në mendime më pesimiste, një pushim i mirë gjatë natës ju ndihmon të përballeni me problemet dhe përmirëson zgjidhjen e problemeve. Zhvillimi i një modeli që ju lejon të flini plot 6-9 orë çdo natë, ju ndihmon të përballoni çdo negativitet që ju hidhet në rrugë.

2. Rrit shanset tuaja për sukses.
Sipas Christopher Randler, një profesor biologjie në Universitetin e Edukimit në Heidelberg, Gjermani, “Kur bëhet fjalë për suksesin e biznesit, njerëzit në mëngjes mbajnë kartat e rëndësishme. Hulumtimi im i mëparshëm tregoi se ata priren të marrin nota më të mira në shkollë, të cilat i çojnë ata në kolegje më të mira, të cilat më pas çojnë në mundësi më të mira pune. Njerëzit e mëngjesit gjithashtu parashikojnë problemet dhe përpiqen t’i minimizojnë ato.” Randler shtoi, “Ata janë proaktivë. Shumë studime e kanë lidhur këtë tipar, proaktivitetin, me performancë më të mirë në punë, sukses më të madh në karrierë dhe paga më të larta.”

Megjithëse njerëzit e mbrëmjes kanë disa avantazhe – studime të tjera zbulojnë se ata priren të jenë më të zgjuar dhe më kreativ se tipat e mëngjesit, kanë një sens më të mirë humori dhe janë më shoqërues – ata nuk janë të sinkronizuar me orarin tipik të korporatës.”

Për më tepër, një pushim i mirë gjatë natës mund t’ju bëjë më produktivë pasi ndihmon në përmirësimin e përqendrimit, kujtesës dhe zgjidhjes së problemeve komplekse.

3. Njerëzit e mëngjesit janë më këmbëngulës, bashkëpunues, të këndshëm, të ndërgjegjshëm dhe më proaktivë.
Puna e Randler-it e renditur më sipër përcaktoi tashmë se njerëzit e mëngjesit janë më aktivë se bufat e natës, por kërkimi i tij zbuloi gjithashtu se ata që zgjoheshin herët prireshin të ishin më këmbëngulës, bashkëpunues, të këndshëm dhe të ndërgjegjshëm. Të gjitha këto janë tipare pozitive që liderët dhe të suksesshmit zotërojnë pasi i bëjnë ata më të pëlqyeshëm, të disiplinuar, vlerësues dhe të etur për të mësuar.

4. Gjumi ju mban të shëndetshëm.
Nëse jeni një profesionist i pavarur, pronar i një biznesi të vogël dhe një prind, si shumë prej nesh, nuk mund ta përballoni të sëmureni. Për fat të mirë, kjo është diçka për të cilën mund t’ju ndihmojë gjumi i mjaftueshëm dhe zgjimi herët.

Si fillim, hulumtimi ka zbuluar se të flini shumë forcon sistemin tuaj imunitar – i cili është një parandalues i shkëlqyeshëm kundër çdo sëmundje.

Së dyti, pushimi i mjaftueshëm ju mban mjaftueshëm energjikë në mënyrë që të mund të ushtroheni — përveçse zgjimi më herët ju jep kohë për t’u stërvitur përpara se të shpërqendroheni. Dhe, kur flini, ju prireni të anashkaloni mëngjesin, që do të thotë se kur jeni të uritur, do të dëshironi opsione më të pashëndetshme.

5. Redukton stresin dhe ju bën më të lumtur.
Këtu kemi dy skenarë.

Duhet të jeni jashtë derës në orën 8 të mëngjesit dhe vendosni të flini deri në orën 7:30 të mëngjesit. Po nxiton të bësh dush, të lash dhëmbët, të marrësh diçka për të ngrënë dhe të sigurohesh që të kesh gjithçka që të nevojitet për pjesën tjetër e ditës.

Nëse zgjoheni në orën 6 të mëngjesit, kjo ju jep dy orë jo vetëm për t’u përgatitur, por edhe për të lexuar emailet, lajmet ose për të punuar në një projekt për kafshët shtëpiake. Më e rëndësishmja, i bën mëngjeset tuaja më pak stresuese, gjë që nga ana tjetër do t’i bëjë ditët tuaja më pak stresuese.

Ora e parë ose më shumë e mëngjesit tuaj vendos tonin për pjesën tjetër të ditës tuaj. Një studim i kryer nga Dr. Joerg Huber i Universitetit Roehampton në Londër zbuloi se “njerëzit në mëngjes priren të jenë më të shëndetshëm dhe më të lumtur, si dhe kanë indeks më të ulët të masës trupore“.

6. I zvarritni më pak punët.
Një studim i vitit 2008 zbuloi se ata që zgjohen herët nuk e shtynë aq shumë sa njerëzit që rrinin zgjuar më vonë. Kjo deklaratë nuk duhet të jetë befasi pasi ata janë proaktivë dhe kanë më shumë kohë të qetë në mëngjes për të përfunduar detyrat. Kur nuk jeni duke pritur deri në minutën e fundit, ju reduktoni stresin dhe mund të bini në gjumë pa shqetësime.

7. Gjumi ju bën të dukeni më mirë.
Një studim interesant nga Universiteti i Stokholmit zbuloi se ata që dukeshin të lodhur kanë gjithashtu më shumë gjasa të perceptohen si të pashëndetshëm dhe më pak tërheqës. Ky nuk është domosdoshmërisht fundi i botës, por kur po përpiqeni të lini një përshtypje të parë të qëndrueshme ndaj seksit të kundërt, klientit të mundshëm ose investitorit të mundshëm, ju dëshironi të dukeni sa më mirë që të jetë e mundur.

Mund të jeni një person mëngjesi.
Nëse nuk jeni person i mëngjesit ose e keni të vështirë të përpiqeni ose të qëndroni të bini në gjumë, më poshtë gjeni disa udhëzime për t’ju ndihmuar të flini më mirë gjatë natës:

Hidhni hapa të vegjël. Filloni ngadalë duke u zgjuar më herët se zakonisht, si 15 minuta për javën e parë, 20 minuta javën tjetër, e kështu me radhë derisa të arrini kohën e synuar.

Krijoni dhe ndiqni një orar gjumi. Edhe nëse nuk të zë gjumi menjëherë, të paktën bëjeni zakon që të filloni të bini në shtrat në një orar të caktuar çdo natë, si p.sh. në orën 22:00.

Qëndroni larg dritave të ndritshme. Pajisjet elektronike, të tilla si televizori dhe telefoni inteligjent, prodhojnë dritë që stimulon trurin tuaj. Në vend që të shikoni Netflix, lexoni për një orë.

Ndiqni ritmin cirkadian. Kjo është ora e trupit tuaj që ju tregon kur të flini dhe kur të zgjoheni. Meqenëse është pjesë e natyrës, provoni të bëni kampe për disa ditë për t’u rikthyer në rrugën e duhur.

Vendosni humorin. Gjendja ideale e gjumit është e zeza dhe temperatura midis 15 dhe 19 gradë Celcius.

Shmangni alkoolin dhe ngrënien para gjumit. Të dyja këto ju pengojnë të bëni një gjumë të mirë.

Ushtrimi. Kjo ju bën mjaftueshëm të lodhur, saqë do të flini drejt gjatë gjithë natës.

Burimi: Entrepreneur
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here