30.5 C
Tirana, AL
Thursday, September 21, 2023

FMN: Kontratat PPP në Shqipëri janë të politizuara, mungon monitorimi

Partneritetet Publiko-Private (PPP) po bëhen gjithnjë e më shumë një mjet i rëndësishëm për disa vende të Ballkanit Perëndimor për të zvogëluar boshllëqet e...

Ndaloni eliminimin e kandidatëve shumë të mirë duke u bërë atyre...

Mund të kuptoja menjëherë nga toni i zërit të tij se zv/presidentin e Inxhinierisë nuk ishte i lumtur. Ai praktikisht po hungërinte. Sapo kishte...

Këto 3 tipare të personalitetit ndikojnë në atë që fitoni –...

Shpesh dëgjojmë për fuqinë e personalitetit dhe se si disa tipare janë të dobishme për karrierën tonë, ndërsa të tjerat janë më të dëmshme....

The Guardian: Shqipëria i kushton vëmendje ekoturizmit të nivelit të lartë

Shqipëria, një nga destinacionet e udhëtimit me rritje më të shpejtë në Evropë, do të fokusohet në turizmin alternativ dhe jo masiv, në një...

Ekonomia enigmatike e SHBA

Raporti i vendeve të punës dhe ekonomia çorientuese Investimet e pambrojtura po bëhen konfuz për ekonominë. A po ndez të gjithë cilindrat? A jemi në...

Changemakers Albania dhe MeOut Group organizojnë Bootcamp i Sipërmarrjes

19-20-21 shkurt u mbajt Bootcamp i Sipërmarrjes në Tiranë, Elbasan dhe Durrës, në kuadër të Youth Entrepreneurship Education Programme (YEEP), organizuar nga Changemakers Albania,...

Nokia ndryshon logon ikonike për të sinjalizuar ndryshimin e strategjisë

Nokia njoftoi planet të dielën për të ndryshuar identitetin e markës së saj për herë të parë në gati 60 vjet, e kompletuar me...

Shqipëria sërish në Top Ten: 17.5 vite për të blerë një...

Ëndrra e çifteve të reja për të filluar bashkëjetesën në folenë e tyre të dashurisë ka disa vite që është bërë koncept i largët....

Si të punoni me një person manipulues

Pothuajse të gjithë ata që kanë shkuar ndonjëherë në punë kanë pasur të bëjnë me një manipulues zyre. Fatkeqësisht, shumica e punonjësve hezitojnë të...

Shpjegohet historia kurioze e mbajtjes së inflacionit në 2% të Rezervës...

Objektivi i inflacionit prej 2% është kyç për vizionin e Rezervës Federale për çmime të qëndrueshme në ekonominë e SHBA-së, sipas Bankës së Rezervës...

Bootcamp i Sipërmarrjes në Tiranë

Ditën e diel, më 19 shkurt u mbajt bootcamp i sipërmarrjes në Tiranë, në kuadër të Youth Entrepreneurship Education Programme (YEEP), organizuar nga Changemakers...

Çfarë është teknika Pomodoro dhe si mund ta rrisë ajo produktivitetin...

Teknika Pomodoro është një metodë e rëndësishme e menaxhimit të kohës që njerëzit përdorin për të vazhduar punën e tyre. Ai bazohet në parimin...

Akio Toyoda, President dhe CEO i Toyota, jep dorëheqjen

Toyota është prodhuesi më i madh i automjeteve në botë dhe po kalon një ndryshim të lidershipit. Toyota, prodhuesi më i madh në botë i...

Puna më e keqe në SHBA është puna në shitje me...

Bashkëpunëtorët e dyqaneve me pakicë kanë punën më të keqe në SHBA për momentin, pasi industria përballet me një sërë erërave të kundërta pas...

Dëshironi të keni sukses në Wall Street? Mësoni poker, jo ekonomi

Një studim i ri nga Rezerva Federale zbulon se midis investitorëve profesionistë, as inteligjenca, as tiparet e tjera të personalitetit dhe aftësitë njohëse nuk...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!