30.5 C
Tirana, AL
Thursday, September 21, 2023

Kroacia e mirëpriti vitin e ri me një monedhë të re

Në vitin e ri, Kroacia u bë vendi i fundit që iu bashkua Eurozonës dhe zonës Shengen, një lëvizje që presidentja e Komisionit Evropian...

7 mënyra për të shpjeguar ‘investimet e huaja direkte’ nëpërmjet futbollit

Ndërsa finalja e Kupës së Botës 2022 ndodhi, teksa po shikoja lojën fantastike midis Argjentinës dhe Francës teksa punoja, kuptova se si futbolli dhe...

3 shenja që tregojnë se jeni shumë i investuar në punën...

Të investosh emocionalisht në punën tënde është një thikë me dy tehe. Nga njëra anë, pasioni juaj ju shtyn të performoni dhe të keni sukses....

Tom Ford bëhet miliarder pasi shet markën e tij të modës...

Tom Ford ka arritur zyrtarisht statusin e miliarderit pasi gjiganti i bukurisë Estée Lauder bleu markën e modës së stilistit në një marrëveshje prej...

Qiramarrësit arrijnë në pikën e thyerjes në një ndryshim të papritur...

Fitimet e qirasë më në fund kanë filluar të ngadalësohen në shumë pjesë të SHBA-së, duke frenuar një bum shumëvjeçar që ul përballueshmërinë nga...

4 gjëra që Sherlock Holmes mund t’ju mësojë për biznesin

1. Ti sheh, por nuk vëzhgon. Sherlock Holmes ka të bëjë me vëzhgimin dhe duke i dhënë rëndësinë më të madhe detajeve. Strategjia e tij...

Epokës së kthimeve falas po i vjen fundi. Ja pse shitësit...

Epokës së kthimeve falas mund të jetë duke i ardhur fundi. Ndërsa blerësit në internet mund të jenë mësuar jo vetëm me transport falas, por...

Studimi: Bankat me më shumë drejtuese gra japin më pak hua...

Bankat me më shumë gra në dhomat e tyre të këshillit japin më pak hua për kompanitë e mëdha ndotëse, sipas një studimi të...

Evropianët e dëshpëruar po kthehen te mënyra më e vjetër në...

“Jemi kthyer në kohët e vjetra” pasi kërkesa për dru zjarri po rritet për shkak të mungesës së gazit. Jo shumë larg aeroportit Tempelhof të...

Tregjet e mallrave përgatiten për një dollar të shfrenuar

Malli më i rëndësishëm në botë nuk është nafta, gazi, bakri apo xeherori i hekurit: janë dollarët. Kjo duhet të bëjë që ata që janë...

5 sfidat e kursimit që ju shpërblejnë

Sfida "Mbaje kusurin" Sfidat e kursimeve 1 dhe 5 dollarëshe janë miqësore për fillestarët, lejojnë kursimin pasiv, dhe kërkojnë më pak përpjekje. Për një kohë...

Menaxherët: Punonjësit janë më të motivuar kur monitorohen

Një e treta e menaxherëve dhe drejtuesve të anketuar në një sondazh të ri duan që punonjësit të kthehen në zyrë me kohë të...

6 këshilla që çdo sipërmarrës duhet t’i dijë

Mark Cuban nuk luan vetëm rolin e një investitori në TV, por me të vërtetë i pëlqen të ndihmojë sipërmarrësit. Që kur fitoi pasurinë...

“Kërkoni një rritje page tani”: pagat nuk po mbajnë të njëjtin...

Sondazhet e reja zbuluan se rritja e pagave nuk do të përputhet me inflacionin e shpejtë, duke i detyruar punëtorët të përballen me humbje. Inflacioni...

SHBA po përballet me mungesë gjalpi përpara festave

Çmimet e gjalpit në gusht u rritën me 24.6%. Amerika po përballet me një mungesë gjalpi pak para sezonit të festave. Sipas të dhënave nga Departamenti...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!