23.5 C
Tirana, AL
Sunday, June 16, 2024

Studimi zbulon se problemet e zemrës mund të zbulohen nëpërmjet zërit...

Studiuesit në klinikën Mayo në SHBA kanë zbuluar se kur njerëzit vuajnë nga probleme shqetësuese të zemrës, kjo mund të zbulohet në zërin e...

Mikroplastika gjendet në gjak për herë të parë

Grimcat plastike u gjetën në 17 nga 22 pjesëmarrësit e studimit Materialet që ndotin oqeanin, rrezikojnë të hyjnë në zinxhirin tonë ushqimor  Mikroplastika u...

Lista e simptomave të Covid u zgjerua për të përfshirë nëntë...

Lista e simptomave të Covid është zgjeruar për të përfshirë nëntë shenja të reja të virusit mes shqetësimeve se mund të ketë një sëmundje...

Keni dhimbje koke? Nostalgjia mund t’ju ndihmojë

Duke pasur parasysh lajmet aktuale që po lexojmë e shikojmë në media, mund të ndodhë të ndiheni nostalgjikë për të kujtuar kohët kur gjërat...

Gripi i shpendëve shqetësimi sot

Ministria e Bujqësisë ka njoftuar ditë më parë prezencën e gripit të shpendëve në Shqipëri. Gripi i shpendëve u evidentua si një sëmundje e çuditëshme...

Truri i njeriut nuk ngadalësohet deri në moshën 60 vjeçare

Truri i njeriut nuk ngadalësohet me plakjen derisa njerëzit arrijnë moshën 60 vjeç, sipas një studimi që përfshiu të dhëna nga 1.2 milionë njerëz...

A mund t’ju ndihmojë një orë inteligjente të menaxhoni stresin?

Stresi është aq endemik në jetën tonë saqë ne jemi bërë më pak të mirë në njohjen dhe parandalimin e tij - këtu hyjnë...

Studimi tregon se heqja e mishit mund të zvogëlojë rrezikun e...

Sipas një studimi, vegjetarianët mund të kenë një rrezik më të ulët të zhvillimit të kancerit në krahasim me ata që hanë mish. Krahasuar me...

Kujdesi për fëmijët tani kushton mesatarisht më shumë se 10,000 dollarë...

Kujdesi për fëmijët po bëhet më i shtrenjtë se kurrë, duke i detyruar prindërit të shpenzojnë një pjesë gjithnjë e më të madhe të...

Jepet miratimi i parë i prezervativit për seks anal nga FDA...

Ndonëse ekspertët e shëndetit publik kanë këshilluar prej kohësh përdorimin e prezervativëve për seksin anal për tu mbrojtur kundër virusit H.I.V. dhe infeksioneve të...

Shpenzimet konsumatore ranë në dhjetor ndërsa Omicron u përhap

Shpenzimet e përgjithshme ranë për herë të parë që nga shkurti pasi virusi dhe çështjet e zinxhirit të furnizimit ndikuan në blerje. Konsumatorët ulën shpenzimet...

Sindroma e rrallë inflamatore shumësistemike e zbuluar tek të rinjtë e...

Disa të rinj të vaksinuar në grupmoshën 12-20 vjeç kanë raportuar një gjendje hiper-inflamatore ku sistemi imunitar i trupit shkon në mbingarkesë dhe shfaq...

Shkencëtarët ndoshta kanë shëruar HIV-in tek një grua për herë të...

Një ekip hulumtues amerikan raportoi se mund të ketë shëruar HIV-in tek një grua për herë të parë. Duke u mbështetur në sukseset e...

Vaji i peshkut mund të përmirësojë fertilitetin tek meshkujt

A është vaji i peshkut i mirë për testikujt? Mund të jetë, sipas një studimi të fundit në JAMA Network Open. Studiuesit studiuan shëndetin e...

Kanabisi dhe Psikoza: Kërkimet vazhdojnë për lidhjen e tyre

E kemi prekur si temë më parë në artikullin e Korrik të 2021, Studimi: Skizofrenia e lidhur me përdorimin e mariuhanës, (kliko mbi artikull...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!